הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

הכאב והמשפט - מאת: רחלי פוקס משקובסקי

מי יגדל ילדים קטינים שהוריהם נרצחו? מיהם היורשים של אנשים צעירים שנרצחו במסיבה ברעים ולא השאירו צוואות? הרבה סוגיות משפטיות התעוררו בעקבות המלחמה

ראיון עם עו"ד מירי קידר, מטעם הסיוע המשפטי במשרד המשפטים, המייצגת בני משפחות של קורבנות מתקפת הטרור מה- 7.10.23

"הסיוע המשפטי נועד לסייע למשפחות במיצוי זכויות מול הרשויות ומשרדי הממשלה השונים, כגון משרד הביטחון והביטוח הלאומי, לטפל בהוצאת צווי ירושה, ובמקרים הנדרשים לתת מענה משפטי מהיר לסוגיות דחופות". כך מספרת עו"ד מירי קידר, מומחית לדיני עיזבונות, כשרות משפטית ומשפחה, המייצגת בני משפחות של קורבנות מתקפת הטרור ב 7.10.23 מטעם הסיוע המשפטי במשרד המשפטים, איתה שוחחנו. "המטרה היא להקל על בני המשפחה האבלים את הביורוקרטיה, ולאפשר להם להתפנות לטפל בעצמם. אך כאשר נפגשים עם בני המשפחות" היא אומרת, "מתברר שיש להם צרכים נוספים. אחת הלקוחות שלי הייתה ידועה בציבור של אחד מקורבנות מתקפת הטרור. עקב מצבה הנפשי היא אינה מסוגלת להמשיך בעבודתה, והשאלה באיזה אופן היא מסיימת את ההתקשרות מול המעסיק. זו סוגיה בתחום דיני העבודה".

"במקרים ששני בני זוג נרצחו ויש ילדים קטינים, צריך להחליט היכן ועל ידי מי יגדלו הילדים. צריך לטפל בקביעת אפוטרופסות. מאחר שמדובר באנשים שחוו טרגדיה, יש סיפורים אנושיים, מחלוקות וקונפליקטים. לפעמים המחלוקות אינן קשורות למצב המלחמה, הרי אנשים הולכים לעולמם גם בשגרה. בכל זאת המצב כיום שונה לאור אכזריות המתקפה, אשר הביאה במקרים רבים לקריעת משפחות. לדוגמא, קטין שנותר יתום מהורים ואחים לאחר שכל משפחתו נרצחה; ארוסה שעמדה להינשא לבחיר ליבה שנהרג בקרב; בני משפחה של חטופים שנדרשים לטפל בעסק של החטוף. הכול מאד מוצף, מאד רגשי, ישנה תחושה של דחיפות. עורך הדין המטפל באנשים האלה צריך לתת מענה בבת אחת להרבה שאלות".

מתן סיוע משפטי מטעם המדינה מבוסס על ההשקפה, שכולם זכאים לשירותים משפטיים, וכי אין למנוע שירותים כאלה בגלל אי יכולת כספית לממן אותם. כאשר נעשית פניה לסיוע המשפטי, בודקים שהפונה אכן זקוק לייצוג משפטי, וכי הוא עומד בקריטריונים הנדרשים לקבלתו. במקרה כזה הוא מופנה למשרד פרטי, שמקבל תשלום מהמדינה. במשך השנים הורחב הסיוע הזה למשפחות שכולות בנושאים שונים. בעקבות מתקפת הטרור ב7.10.2023 והמלחמה שהחלה אחריה, החליטה הממשלה להרחיב שוב את הסיוע למשפחות השכולות ולכלול בזכאות גם את משפחות החטופים.

"בשבועות הראשונים למלחמה הגיעו עורכי דין, עובדי הסיוע המשפטי, למרכזי המפונים, ונתנו שם סיוע משפטי ראשוני" מספרת עו"ד קידר. "בכלל, המדינה משתדלת לעטוף את האוכלוסייה הזאת. היא מספקת ליווי של אנשי מקצוע בתחומים שונים. בני משפחות החטופים מקבלים סיוע מטעם האחראי על הקשר עימן, גל הירש. הקשר מתקיים באמצעות אנשי מילואים ומתנדבים, וזהו קשר הדוק. "היא מוסיפה שמשרדי הממשלה מתאמצים לסייע, אם כי לבני המשפחות זה לא תמיד מספיק.

"אני מתרשמת מתחושת סולידריות ומרצון לעזור, אשר מגיע מכל קצוות הרשויות והגורמים לרבות חברות עסקיות" אומרת עו"ד קידר. "פניתי לחברה עסקית על מנת לבטל מינוי לשירות חודשי של אדם שנרצח במסיבה ברעים. רציתי לוודא שמפסיקים לגבות מהחשבון דמי חבר. המוקדנית ששמעה על מה מדובר הייתה קשובה, וויתרה על כל הבירוקרטיה ומילוי הטפסים שנדרשים בשגרה. זוהי גם דוגמא", היא אומרת "לעניינים ביורוקרטיים, שהסיוע המשפטי כיום מטפל בהם, ובכך מקל על המשפחות, וכאמור, מאפשר להן להתפנות לטפל בעצמן".

"רוב הקורבנות במסיבה ברעים היו אנשים צעירים. רובם הגדול לא השאירו צוואות. פעמים רבות הותירו הורים ובת זוג, והשאלה היא מי היורשים. אני מטפלת בכמה תיקים כאלה. ההורים בוודאי יורשים. השאלה היא אם בת הזוג נחשבת לידועה בציבור. לפעמים נוצרת התנגשות בין האינטרסים של ההורים לבין אלה של בת הזוג. לא פעם ההורים תופסים את מערכת היחסים בין בנם לבת הזוג באופן אחר ממנה. יש כאן בעיה רגשית, שמתורגמת לבעיה כספית.

האם את מייצגת משפחות שלמות? אני שואלת. "רק אם הכול נעשה בהסכמה, ואין ניגודי אינטרסים. אם יש כאלה, אני מייצגת רק בן משפחה אחד. אתן דוגמא נוספת של בחור בגיר, שאביו למרבה הצער נרצח במסיבה ברעים. אין צוואה. לפני שנים אחדות היה האב נשוי למהגרת עבודה. בני הזוג נפרדו לאחר שנה, לא התגרשו באופן פורמלי, והאישה עזבה את הארץ. איש אינו יודע היכן היא. על פי החוק האישה זכאית למחצית העיזבון. זוהי מכה נוספת לאותו בן. נכון שהמורכבות הזאת הייתה מתקיימת גם לו האב היה נפטר באופן אחר, אבל המוות הטראומטי מעצים את הקושי ואת הכאב. לפעמים בני המשפחה עברו בעצמם שעות אימה כשהיו במצב של אי וודאות, או כשהיו עם בן משפחה ששהה בשטח במשך שעות בטלפון. המורכבות והכאב מתעצמים עקב הנסיבות הקשות כל כך. הטראומה הלאומית מעצימה את הטראומות הפרטיות".