הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

איך עובדת במלחמה תכנית חץ (חוקרים צעירים) של "ידיד לחינוך" באזור השפלה?

אדריאנה כץ, העומדת בראש התכנית, מספרת

שיחה עם אדריאנה כץ תמיד מלהיבה. ראשה מלא ברעיונות עבור תלמידי בתי הספר. היא וצוות המתנדבים שלה מ"ידיד לחינוך" באזור השפלה, כולם אנשי מדע ומהנדסים, מעבירים הרבה הרצאות וניסויים לתלמידים בתחומי מדע שונים ומגוונים דרך הזום. התכנית התרחבה לבתי הספר המעוניינים בכל הארץ.

עכשיו, בתקופת המלחמה, זה השבוע הרביעי, הם יוצרים ומפרסמים בכל שבוע רשימה של הרצאות. שתיים ביום שני, שתיים ביום חמישי, ובימי שלישי, מספרת אדריאנה, עושים ניסויים – הכל דרך הזום. "לקראת הניסויים התלמידים מקבלים רשימת מצרכים שעליהם להכין, ויחד עושים את הניסוי בזום. בדרך גם מדברים על איך מתכננים ניסוי, מדברים על התהליך ועל התוצאה. לפני שבוע למשל, ערכנו ניסויים פיזיקליים בנוכחות פיזיקאי שנתן הסבר על הניסוי".

במכתב שמופץ בין בתי הספר כותבת אדריאנה בין השאר: "אנחנו משתדלים לעזור לכם בימים טרופים אלו של חוסר יציבות ושל שינויים יום יומיים שישנם בבתי ספר. אני מודעת וגם שומעת מכם על הקשיים. כאשר אני מכינה את מערכת ההרצאות השבועית אני מתלבטת רבות: איזה הרצאות לבחור? מה הילדים רוצים לשמוע? באיזה שעה לקיים את ההרצאות? יש לנו מגוון רחב של הרצאות (כ-120) ומרצים מדהימים ( כ-50), שמוכנים להרצות ולהכין גם נושאים חדשים.
אנא, עזרו לי, תכתבו לי איזה נושאים? באיזה שעות? רוצה לשמוע אתכם ולנסות להתאים לרוב".

אדריאנה מספרת שלתכניות הניסויים המופצות בין בתי הספר יש ביקוש רב. מאז תחילת השנה השתתפו בזומים של חץ 2800 תלמידים מכל הארץ. "הבעייה בתקופה הזו", היא ממשיכה, "קיימת בהתאמת שעות ההרצאות בין בתי ספר שונים. קורה שבמשך ימים שלמים אין התאמה, כי חלק מהתלמידים בבית ספר אחד עסוקים במשהו מסויים ובבית ספר שני עסוקים במשהו אחר, כך שקשה למצוא שעה מתאימה לכולם".

בתקופה זו של המלחמה יש גם התעניינות בהרצאות מדעיות אקטואליות, למשל, איך עובדת כיפת ברזל, איך מזהים מתים בעזרת DNA, ואיך עובדים אמצעי הגנה ואביזרים לחיילים. יש גם הרצאות על בנק הדם, איך הוא פועל, ולמה, למשל, סוג דם אחד מתאים יותר לאדם מסוג דם אחר ועוד.

בתכנית מופיעים גם נושאים מדעיים קלים יותר, כמו הרצאות מדעיות על פרחים ועל פרפרים.

מה שחשוב לא פחות הוא, שאדריאנה יצרה קשר עם רבים ממרכזי המפונים: שפיים, ים המלח, אילת, והבשור. כולם שמחו, היא אומרת, אבל כולם אמרו שהילדים עדיין אינם פנויים נפשית, הם צריכים עוד זמן לעבד את כל מה שקרה. על כך אדריאנה השיבה להם שהם, יכולים תמיד לפנות ולקבל מענה, ותמיד יימצאו שעות בשבילם.

הערה: תכנית מעודכנת בתוקף מה- 9.11.2023