הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

בגלל הרוח - מאת: שרה שלף

ידע נמצא לא רק בספרי המדעים. הוא נמצא בסיפורים על נסיכות ואבירים, גיבורים, מגלי עולם, ממציאים ועוד. זהו עולם שלם לצלול לתוכו

בהמשך לכתבתה של רחלי משקובסקי פוקס (במידעון האחרון מס. 34) רציתי להתעכב מעט על הנושא "לא על המדעים בלבד", ולספר על הנעשה בתחום הרוח בספריית ביה"ס בו אני מתנדבת. דברים דומים נעשים גם בספריות בתי ספר יסודיים אחרים.

מזה עשר שנים אני מנהלת את הספרייה בביה"ס " ראשונים" בנס ציונה. המקום היה תמיד מרכז לעשייה, יצירה, הקשבה וקריאה.
בנוסף להדרכה שמקבלת כל כיתה, הכוללת הסבר על נוהלי החלפה והתנהגות, כשהדגש הוא על תפקיד הספרייה בחיי ביה"ס, קיים שיתוף פעולה מצד הצוות ונבנית תוכנית קריאה לכל שכבה - תוכנית המותאמת לספרי " מצעד הספרים".
במסגרת זו קוראת כל שכבה מספר ספרים מרשימה הנקבעת על ידי משרד החינוך. קיים לוח זמנים, לפיו קוראים את הספרים הנבחרים וכל כתה בוחרת את הדרך בה תציג את הספר: המחזה, עבודות יצירה, פוסטרים וקישוט קירות. בסוף התהליך נערכות בחירות, והספר הנבחר זוכה לתואר "הספר האהוב על השכבה" . מטרת המצעד היא להפגיש את הילדים עם יצירות חדשות וגם קלאסיות. במקביל אני משתדלת להזמין סופר או סופרת של אחד מספרי המצעד, לדוגמה : גליה עוז שכתבה את סידרת "שקשוקה". קריאת אותם ספרים יוצרת שיח מחבר וחוויות משותפות בין התלמידים, ומעשירה את עולמם.

כמעט כל שכבת גיל נפגשת איתי, שומעת סיפור ובעקבותיו מתקיימת הפעלה בנושא הספר. ההפעלה גמישה: ציור, כתיבה, עבודה בפלסטלינה ועוד...בהתאם לרצון הילד. יתרה מזאת, יש כיתות בהן מגיע הורה לשעת הקריאה, והוא זה שיוצר עם הילדים.

קיימים גם מפגשים עם סופרים ואנשים שיש להם סיפור מיוחד. למשל, לפני חג פסח, התארח אצלנו משה סורוקה, שנולד על האניה אקסודוס. המוזמנים מתארחים בכיתות שונות. בתחילת חודש מאי תתארח חני גרשון שכתבה את הספר "נמר, אבל אחר".

כדי לקרב את הילדים, נבחרים כל שנה " נאמני ספריה". הנבחרים מקבלים תג עם התואר ושמם, והם עוזרים בהחלפת ספרים וסידור הספרייה.

חשוב לי להדגיש שהספרייה והספרים הם דלת פתוחה לעולם קסום.
ידע נמצא לא רק בספרי המדעים. הוא נמצא בסיפורים על נסיכות ואבירים, גיבורים, מגלי עולם, ממציאים ועוד. זהו עולם שלם לצלול לתוכו. ללמוד, לחשוף, להסתקרן ולהמשיך לחפש עוד ועוד.

מי מאתנו לא מצא תוך כדי קריאה, משפט/ים המלווים אותו בחייו? מי לא רצתה, ולו פעם אחת, שנסיך יעיר אותה משנתה? איזה ילד לא חלם להיות הארי פוטר?
וד"ר סוס אמר: "היום אתה, אתה. זה יותר מאמיתי, אין אף אחד בחיים שהוא יותר אתה מאשר אתה".
אז איזה ספר אתם קוראים השבוע?