הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

מועדון הקריאה של אזור "גומא" - מאת: אילנה סלומון

 הפעם: "החדר שמול החומות" שכתבה שפרה הורן

עוד מפגש ספרותי מרתק, התקיים בביתה של יונה שרי, מייסדת ומנחה של מועדון הקריאה במסגרת פרוייקט "ידיד לידיד" באזור גומא. המפגש התקיים בבית משפחת שרי, ואנחנו הבאנו עימנו ספרי קריאה, מטעמים פרי מטבחינו ואת דעותינו על הספר "החדר שמול החומות", פרי עטה של שפרה הורן, אותו התבקשנו לקרוא לקראת המפגש, שהתקיים ביום ירושלים.
בספר מתואר סיפור משפחתי, המשתרע על פני ארבעה דורות ומתפרש על פני כמאה שנים, כשברקע החיים בירושלים. הדברים מתוארים בצורה ציורית ובשפה עשירה וקולחת.
בדיון שנערך, התייחסו חלק מהמשתתפים לתיאור ההיסטורי המעניין על ירושלים, שלא הכירו אותו קודם לכן.
היו משתתפים שתיאורים ארוכים, מייגעים אותם, והם התייחסו לכך בביקורתיות וכך גם להצגתו של עולם קשה ומנוכר לדעתם, המערבב עובדות היסטוריות ובדיון.

כל ספר או רומן, מדבר לקוראיו מכוונים שונים. אני מצאתי כאן דילמות, שהעסיקו את מוחי לאחר קריאתו. אחת מהן היא: האם ללדת ילדים או לוותר על כך, כדי שלא יפריעו לך לעסוק בכל מה שמעניין אותך. אחת מגיבורות היצירה, המבקשת לחיות ללא ילדים, מגיעה בסופו של דבר למסקנה, שילדים ישנו את חייה והיא מוצאת את כל היופי בתינוקת שנולדה לה ולבעלה.
דילמה נוספת שהעסיקה אותי, קשורה בסוגייה: האם לגלות לילדים את מוצאם האמיתי? האם לומר את האמת או ליפות את הדברים? מה טוב יותר בשביל הילד? האם נוכל לחיות עם השקרים בחיינו? אחת הגיבורות מיפה את המציאות ומציגה את בתה כאילו היא נצר למשפחת המלוכה, כשלמעשה אינה כזו. האמת היא שהאב אינו ידוע, משום שלאם היו מערכות יחסים עם גברים שונים.

רעיונות שונים עלו במהלך הרומן, למשל, נושא הקושי שבזיקנה המופלגת, היכולה לעיתים להפוך לנטל. מועלות כאן גם נשים חזקות שאינן חוששות לעזוב את הגברים. לעומת זאת אנו קוראים כאן על קשרים יפים בין בני זוג, ואפילו רעיון שהיה נפוץ פעם על התחושה הטובה אותה אמורה האשה להעניק לבעלה, ובין השאר לגרום לו לחשוב, שהוא המציא את הרעיון אותו הציגה בפניו.

במסגרת מועדון הקריאה אנו נפגשים בזום או פנים אל פנים אחת לשבועיים. אני מוצאת עצמי מייחלת למפגשים הללו. במפגש אחד אנו דנים בספר מסויים, עליו המליץ אחד מחברי המועדון, ובו מעלים רעיונות הקשורים ליצירה בפרט, ולחיינו כאנשים בכלל. במפגש שלאחריו אנו עוסקים בנושא מסויים אותו הציע אחד מחברי המועדון, קוראים שירים וסיפורים פרי עטנו או פרי עטם של יוצרים שונים.