הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

סיור יפיפה בפארק החולות בחולון, מאת: הניה קמיר

המחשבה: הכנה לסיורי תלמידים בסביבתם הקרובה בלווי מתנדבים שיסייעו בהדרכה ויעשירו בידע אישי

 

יצאנו לסיור בפארק החולות בחולון - מעט החולות ששרדו את "שלמת הבטון והמלט"...

זוהי התחלה של מיזם מבורך שיזמה ענת רחמנוב הרכזת החדשה של מתנדבי חולון בהובלת יפה שטיין - שתיהן מנהלות בתי ספר לשעבר, שהחינוך הסביבתי קרוב לליבן.

היה זה סיור שני בסדרה. הראשון היה בסימן פריחה, וזה השני, התרכז בהכרת העצים והשיחים שמעצבים ומקשטים את הנוף הקרוב לבית, הנוף העירוני.

יפה הכינה תוכנית סיורים מעניינת שניתן להכניס לבתי הספר בהם אנו מתנדבים, ועל ידי כך לקרב את התלמידים לטבע ולהקנות להם תחושת שייכות לסביבה בה הם חיים. הסיורים האלה לגמלאים המתנדבים הם סיורים מקדימים כהכנה לסיורי התלמידים, בשאיפה שהמתנדבים ילוו את התלמידים, יסייעו בהדרכה ויעשירו אותם בידע האישי שצברו לאורך השנים ובזיכרונות העבר שלהם.

אין כמו טיול בחיק הטבע תחת כיפת השמיים ואין כמו יציאה מארבעה קירות הכיתה ולמידה באוויר הפתוח. אני מקווה שתוכנית הסיורים בסביבה הקרובה תתקבל בברכה בבתי הספר, כי מדובר באינטראקציה רב גילאית מבורכת.

היינו שנים עשר משתתפות ומשתתפים. התחלקנו לקבוצות וכל קבוצה קיבלה תיקייה שהכילה כתב חידה. בכתב החידה הופיעה תמונה של עץ או שיח ושאלות מנחות שהובילו לזיהוי שם העץ. כל קבוצה קיבלה שישה כתבי חידה שהובילו לתחנות השונות של הסיור. בתום הזיהוי של כל העצים קיבלה כל קבוצה קופסה נעולה וחידה נוספת, חידה שמחברת ומסכמת את כל ששת כתבי החידה הקודמים. פתרון החידה הזאת היה קוד שבעזרתו ניתן לפתוח את הקופסה, בה ציפתה למשתתפי הקבוצה הפתעה טעימה.
התיקייה האדומה, כתבי החידה וההפתעות היו מעוצבים ואסטטיים להפליא.

הפיקוס, החרוב, האיקליפטוס והשיקמה (חלק מהעצים שזיהינו), הם חברי ילדות של רובנו. בצילם שיחקנו, על ענפיהם טיפסנו, חרובים אספנו ואכלנו...יהיה נחמד לשתף את התלמידים הצעירים בזיכרונות אלה.
אחת המשתתפות סיפרה שאינה מכירה את העצים הללו, כיוון שעלתה ארצה בגיל עשרים והיא מרגישה שהיא משלימה קצת את החסר. חברה אחרת סיפרה שהיא מכינה חטיפים טעימים ובריאים מאבקת חרובים והבטיחה לשלוח לנו מתכון. האקליפטוס חיבר אותנו, כמובן, אל ראשית ההתיישבות בארץ – קדחת וייבוש ביצות.

לנו, המתנדבים, הסיור בפארק החולות היה חוויית למידה מעניינת וחוויה חברתית מהנה. שיחות ההכרות, העלאת הזיכרונות, השיתוף בחזרה להתנדבות, כל אלה יצרו אווירה נעימה וחיונית. בוקר אחד הפכנו לתלמידים שנהנים לשחק ולהשתובב...בתום הסיור, ענת הפתיעה אותנו בכיבוד קל ובריא של ירקות ופירות וכולנו צילמנו והצטלמנו המון...