הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

יגאל מנירום מחיפה: שהדור הצעיר יאהב מדעים ופיסיקה - מאת: עידית אבני, חנה אבירם, ומלכי הואש

"אין בי כישרון מיוחד, יש בי הרבה סקרנות" אלברט אינשטיין

"יגאל בשבילי הוא השראה", כך סיכם י' מכיתה ו' בבית ספר בן גוריון בחיפה את מפגשיו עם המתנדב יגאל מנירום. בכניסה לחדר המורים בבית הספר כתוב:  "משפחת בן גוריון". אין ספק שיגאל הוא "בן בית" בבית הספר, כפי שמעידה סימונה, מחנכת הכיתה. ילדיו למדו בבית הספר, כמו גם נכדיו, והוא מרגיש קרבה רבה למקום. פעם נוספת בשבוע, יגאל מרחיק אל קריית חיים, ומתנדב גם בבית הספר "רגבים" לחינוך מיוחד.

יגאל פרש לגמלאות לפני שבע שנים. משהתלבט מה לעשות בזמן שהתפנה והיכן יתנדב, ידע מיד שבבית ספר מקומו, שכן ראה לנגד עיניו כיצד יחבב את מקצוע המדעים, ופיזיקה בעיקר, על הדור הצעיר, ובכך הוא עוסק. "מטרתי לעזור לילדים ולגרום להם לאהוב מדע ופיזיקה ושלא יפחדו מנושא המדעים".

יגאל ניחן הן בכישרון לשאול, לראות את האחר, להתייחס, להדגים והכל מתוך סקרנות.

פעילותו בבית הספר נחלקת למספר נושאים:

  • ביצוע תרגילי מעבדה בנושאי חשמל על מנת ליצור חוויה לילדים, הנעה והנאה.
  • ליווי של קבוצות תלמידים בעבודות חקר הקשורות במדעים כמו למשל, הולכת זרם חשמלי באמצעות לימון, איך ומדוע משתנה הטמפרטורה של קופסאות שנצבעו בצבעים שונים, ומה קורה לזרם החשמל כשהוא עובר דרך פירות וירקות.

  • הרצאות העשרה המבוססות על חוקי פיזיקה וקשורים בשייט. יצויין כי בית הספר מקיים פעילות שייט לילדים במעגן הקישון ויגאל, במסגרת הרצאותיו לכיתה כולה, ממחיש את חוקי הפיזיקה החלים על סירה בים כמו, יציבות, מרכז כובד, יכולת ציפה ועוד.

יגאל מגיע לפעילות ההתנדבותית כחצי שעה לפני תחילת המפגש ובאמתחתו מצגת ודגמים להמחשת נושאי המפגש. מחנכת הכיתה ציינה את יוזמתו האישית לפתח ולקדם את ידע התלמידים, "הוא מקפיד להנגיש את המושגים ואת החומר הנלמד, הוא קשוב וגמיש, מלא אכפתיות, נתינה וטוב לב. יגאל משרה אווירה חיובית, משתלב בצוות, תמיד מחייך ובעל אנרגיה חיובית". כל אלה ניכרים היטב במפגשיו עם הילדים, הם קשובים, משתתפים ועונים על שאלות ומגלים עניין רב. מופגנת יצירתיות רבה והשקעה בבחירת הדגמים יצוגם והשימוש בהם. הדגמים לקוחים מעולם הילדים וכך החוקיות הפיזיקלית הנלמדת מתקבלת בברכה.

"יגאל מאד חכם... קל להבין את מה שהוא אומר, קל להקשיב לו. הוא לא עושה במקומנו, אלא מכוון אותנו לחקירה עצמית" אומר כ' תלמיד הכיתה.  פעילות של יגאל מונעת מעצם אהבתו לתחום המדעים, הדאגה לעתיד הנושא בקרב בני הנוער, והאהבה שלו ללמד. הפעילות ממלאת אותו סיפוק רב והנאה והוא רואה ברכה גדולה בעמלו.

 חנוכיה מלוח עץ להדגמת מעגל חשמלי

 

דגמי שבשבות שהופעלו באמצעות רוח המזגן, להסבר על: לחץ אויר, המרת אנרגיה, טורבינות רוח ומים,
השפעת הצורה על ההתנגדות לתנועת האויר

המרת אנגיה: קטפולטה משיפודי במבוק, גומיות וכפית שיורה אבני לגו למרחק של 5 מטרים