הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

שבועות - ניחוח של פעם גם היום - מאת: שולה קיפר

רובנו בודאי מכירים וזוכרים את חגיגות חג השבועות של פעם בקבוצים ובמושבים. גם היום ממשיכים חלקם במסורת הזו, מי יותר ומי פחות. שולה קיפר ממושב רמת צבי שליד הגלבוע מזכירה לנו, איך חוגגים את החג אצלה במושב.

אני גרה במושב רמת צבי באזור הגלבוע לרגלי רמות נפתלי. כמי שגדלה בעיר ונולדה בחג השבועות, אינני מוותרת על החג הזה כפי שחוגגים אותו אצלנו.

כל שנה, כשבועיים לפני החג מתחילים בהכנות לאירוע. קבוצות קבוצות משתתפות בהכנות, וכל אחת אחראית על חלק מהטקס. כן, יש טקס כמו בכל ההתיישבות העובדת.

ביום החג על הבמה, בשילוב מנחים וקריינים, מציגים הענפים השונים, הרפת, הלול והפלחה, את יבולם ומתגאים בכמות התוצרת השנתית. לתוצרת הזו מצטרפים גם כל התינוקות החדשים שנולדו בשנה האחרונה. הם לבושים בבגד גוף עם סמל המושב שמכינים להם במיוחד, והוריהם מציגים אותם. אחר כך אפילו עולים התינוקות שנולדו לבנים שמחוץ למושב יחד עם הסבים והסבתות שלהם שגרים ברמת צבי. בהזדמנות זו גם נפרדים מתלמידי י"ב המתגייסים לצה"ל ומקבלים מתנה מהמושב. הם מצידם מכינים "קטע" משלהם והורי המתגייסים מברכים.

ילדי הגן ובית הספר היסודי מפזזים בריקודים לצלילי שירי שבועות, והנשים גם הן יוצאות במחולות הידועים אצלנו כ"ריקוד הבנות הבוגרות". האירוע נפתח בתהלוכת טרקטורים ועגלות. כל משפחה מקשטת עגלה ובניה עולים עליה, כל משפחה לעגלה שלה, בשירה עם דגלי ישראל וקישוטים רבים ומגוונים. לשיירה הזו מצטרפים רוכבי האופניים ורוכבי האופנועים וכמובן בעלי הקלנעיות שגם הם מקשטים את "רכבם" ומשתתפים. התהלוכה הגאה הזאת עוברת בכל שבילי המושב לקול תרועות הקהל. גולת הכותרת היא "רונדו טרקטורים" שגם עליו לא מוותרים. בסוף, בסוף מגיע טרקטור עליו מורכבת ארובה, שדרכה מפזרים סוכריות (פעם היו מושלכות סוכריות ממטוס או הליקופטר). כמובן שלא שוכחים לחלק ארטיק לכולמממם.

בכל שנה ושנה מגיעים לחגוג איתנו גם הילדים הגרים מחוץ למושב יחד עם הנכדים, איש לא מוותר, זהו מפגש חברתי-מושבי של כל המשפחות, המזמינות אורחים לראות את היופי המתרחש אצלנו.

עם תום הארוע המשותף, מתפזרות המשפחות, משפחה משפחה לביתה לארוחת ערב חלבית כחלק ממנהגי החג.