הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

ככל שאתה קורא יותר, כך יש יותר דברים שאתה יודע. ככל שאתה לומד יותר כך תלך ליותר מקומות (ד"ר סוס) - מאת: מיכל בריג מנדלסון, מובילת תחום ספריות ארצית בעמותה

כבר משנות חייהם הראשונות של הילדים קיימת חשיבות רבה לחשיפה ולהקראת סיפורים, זו תפתח ותקדם אצלם את הרצון להיות קוראים בעצמם בהמשך.

מעבר להנאה, הקריאה מהווה תרומה עצומה להתפתחותם בהיבטים מרובים, קוגניטיביים וחברתים רגשיים.
שמיעת הספור או קריאתו יכולים להעשיר את לשונם של הילדים ולפתח ידע ודמיון, הם נחשפים  לעולמות חדשים, לא מוכרים וגם לאלו שהם חווים אותם ביומיום.
ספרים נותנים הזדמנות להזדהות עם הנפשות בסיפור והעובר עליהן. וכך ילדים יכולים גם לזהות דמויות נוספות קרובות, כמו בני משפחה וחברים, וגם לראות שאחרים חווים דברים שהם עצמם חווים וללמוד דרכי התמודדות עם מצבים.
ספרים יכולים לתת הזדמנות לבטא באופן לגיטימי גם רגשות שליליים ובכך לפרק כעס ותסכול.
הקראת סיפור יכולה וצריכה להפוך לרגע איכותי של אינטראקציה בין המקריא לקורא. כשאנחנו מקריאים ספור, ילד יכול להרגיש, שאנו מתפנים מעיסוקינו ומקדישים את כל תשומת הלב אליו ולסיפור. זהו זמן של טיפוח וביסוס קשר שיכול להישאר ולהמשיך הרבה מעבר לאותו ספר.

התפתחות הספרים הדיגיטאליים המוקלטים כיום ותרומתם, החשובה בהחלט, אינה תחליף לאותם רגעים אינטימיים של הקראת הסיפור לילד.
כיום עולה יותר ויותר הדיון על הספר הדיגיטאלי מול זה הפיזי, עם הריח, הכריכה והדפים.
יהיו רבים (ואני ביניהם) שלא יחליפו את הספר עם מסך, ומהצד השני, כאלה שיספרו עד כמה נוח לאחסן כמות גדולה של ספרים על מסך  ובזמינות קלה יותר (תרתי משמע...)..

כגננת בעבר, אני מבינה עד כמה חשוב להכיר לילדים כבר בעודם תינוקות את כל עולמות הקריאה, הפיזי וזה הדיגיטאלי. בעתיד יעשו את הבחירה בעצמם.

אני זוכרת כילדה את החוויה הגדולה כשהלכתי עם אבא לשבוע הספר וחזרתי הביתה עם השלל.

אז......."ספרים רבותי, ספרים"!!