הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

להשיב עטרה ליושנה - מחזירים את המתנדבים לפעילות גם אם סיום שנת הלימודים מתקרב, מאת: יפה חכמון סוויסה

וזה מה שעושים בבאר שבע

עד לתקופת הקורונה. סניף באר שבע כמו גם סניפים אחרים של "ידיד לחינוך" שקק חיים בכל התחומים. המתנדבים חיכו ליום הפעילות שלהם, ממנו שבו מסופקים ועם התרוממות רוח. אבל בשנתיים שחלפו, רובם לא הגיעו לבתי הספר הן מפני שחששו והן בשל ההנחיות שיצאו. המתנדבים הם נדבך חשוב ויקר בבתי הספר ותרומתם חסרה מאוד, למרות  שלא מעט מתנדבים המשיכו בכל זאת בעשייתם גם בימי הקורונה. עכשיו המצב משתנה ואפשר לחזור להתנדבות. שאיפתנו היא להחזיר כמה שיותר מתנדבים לעשייה, גם אם סיומה של שנת הלימודים קרוב. חנה חדאד הרכזת היישובית קיימה ישיבה בנושא עם ראשי הקבוצות הבית ספריים של "ידיד לחינוך". החברים הגיעו עם תחושת שליחות ורצון עז להשיב עטרה ליושנה. הועלו רעיונות והיה סיעור מוחין פורה.

קודם כל סוכם להדק את הקשר עם המנהלים ואנשי הקשר בבתי הספר ולהזכיר לצוותים החינוכיים לגלות  עניין במתנדבים  על מנת למנוע את נשירתם, וכך להזמין אותם לאירועים כיתתיים ובית ספריים על מנת לשמור על הקשר ולהשאיר את המתנדבים מעורים ומעורבים.
הודגשה החשיבות של החזרת המתנדבים כבר עכשיו, ולא לחכות לתחילת שנת הלימודים הבאה, בבחינת "אם מכניסים את החוט במחט, המחט מתחילה לתפור" (אמירה חכמה באידיש).

הפנייה למנהלים הביאה איתה כבר סנונית ראשונה. מתנדבי קריית החינוך רמב"ם קבלו הזמנה למפגש עם מנהל הקריה מר אלירן נחום. הייתה נוכחות מלאה של המתנדבים. ממש מפעים. המנהל יחד עם צוות בית הספר שמחו והתרגשו מאד. מר אלירן בירך וסיפר על תכניות עתידיות ועל החידושים בבית הספר, בין השאר פינת חי, בניינים חדשים וכיתות חדשות. קראנו יחדיו את הקטע מתוך "כוח הספירה" על ספירת העומר ולמדנו על הקשר לכאן ועכשיו. בקריה פתחו במסורת של שיבוץ שעתיים שבועיות בהם המורים והתלמידים בוחרים את נושא הלימוד. מדי פעם המנהל מתיישב ולומד עם התלמידים. בעקבות כך יש בכוונת המנהל לקיים מפגשים חד חודשיים בהם יגיעו רעיונות גם מהמתנדבים, והלימוד יהיה משותף למורים, מתנדבים ותלמידים.  

מלבד התכניות להידוק הקשר עם המנהלים, העלו בבאר שבע גם תכניות נוספות:
כל ראש קבוצה ייפגש עם המתנדבים שלו למטרת הכנה לקראת החזרה -  לרענן, לדבר על התחדשות, חיזוק, עידוד ותמיכה. ולדאוג שלתכניות מוצלחות  שהתפתחו בתקופת הקורונה, יהיה המשך. (כמו למשל start talking  ושיחות בעברית עם תלמידים ערבים).
כמובן שדובר על גיוס מתנדבים חדשים. וארגון השתלמויות חדשות.
מתוכנן טיול למתנדבים, ומסיבת סוף שנה -  דבר שיביא להעלאת המורל וייתן הזדמנות להתחברות מחדש ולהיזכר בחוויות ודברים משותפים, וגם אירוע הוקרה מטעם הרשות שייתן ביטוי להערכתה את המתנדבים.
כבר נערך  מפגש  עם כלל המתנדבים, בו התקיימה הרצאה בנושא: כיצד מגבירים מודעות ומעוררים מוטיבציה.

פרשת השבוע בו התכנסנו  פותחת במילים: "ויאמר ה' אל משה: אמור אל הכהנים..". נשתמש בציטוט הזה כמנוף לעשייה, אמרה חנה. לפני הכל יש להגיד, להסביר ולהזכיר לאדם, מי הוא, מה הוא, מה היו הישגיו, ואז לחבר אותו למטרה. הדברים מתקשרים למה שקורה כיום. במהלך הפסקת הפעילות אנשים נכנסו לרפיון. חלק איבדו עניין. ולכן חשוב לנסות עד כמה שאפשר להחזיר את המתנדבים לפעילות.

נשמח מאוד לדו-שיח עם מתנדבים בישובים אחרים להחלפת דעות ורעיונות להשבת המתנדבים שטרם חזרו לפעילות.