הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

סיור מעניין ומאלף במחצבת הסלע בלב העיר באר שבע עם מתנדבי "ידיד לחינוך" בהדרכתה של הגיאולוגית בלהה גבעון
מאת: יפה חכמון

נולדתי בבאר שבע. לא אחת עברתי ליד מה שאמרו שהיה מחצבה עתיקה בלב העיר. זה היה מכתש ענק מוקף קירות, ששימש תקופה מסוימת כמטווח ואחר כך פשוט כפח אשפה של הסביבה. והנה דווקא במסגרת סיור של העמותה שלנו, הגעתי לאותו המקום שהרגע תיארתי, ופתאום ראיתי משהו חדש. המקום שוקם לבלי הכר.

עליו ועל הסיור שערכנו, אני רוצה לספר כאן.

בנוסף לתוכנית "חיזוק המסוגלות, ההעצמה והקהילתיות", המועברת השנה בכל יישובי "ידיד לחינוך" במסגרת "למידה בכל גיל", יזמה חנה חדד, רכזת המתנדבים בבאר שבע, העשרה נוספת למתנדבים כמו בכל שנה, וכך, יחד עם סוזי ללוש, האחראית על מיזם "למידה בכל גיל" של העמותה בעיר, יצאנו, קבוצה של מתנדבים לסיור מודרך בפארק המחצבה או מחצבת הסלע, כפי שהוא נקרא.

בלהה גבעון, גיאולוגית במקצועה, שהדריכה אותנו היא דמות מיוחדת, עתירת ידע, שהייתה בין אלה שנלחמו להפריח את המקום המוזנח הזה ולהפכו לאתר ארכיאולוגי עוד בשנות השמונים של המאה הקודמת. בכוחות משותפים יחד עם עיריית באר שבע, הקרן לשיקום מחצבות וקרן ברכה יצאו לדרך.

מחצבת הסלע ממוקמת בשכונה ד' שבעיר. היא נוצרה במקור על ידי הביזנטים, ששלטו בארץ ישראל בין המאות הרביעית לשביעית. פעולות החציבה הורחבו על ידי האימפריה העותומנית, שייסדה את באר שבע המודרנית בתחילת המאה ה- 20. סלעים שהוצאו מהמחצבה שימשו לבניית העיר העתיקה של באר שבע, שהייתה העיר היחידה שנבנתה בארץ בזמן השלטון העות'מני. ככל הנראה, מחצבה זו הייתה מקור לחומרי בניין עד לתקופת המנדט הבריטי.
בתקופה העות'מאנית הופקו מהסלעים במחצבה שני סוגי אבנים: אבן המושל לבניית ארמון המושל העות'מאני הנקרא "בית הסראייה" ו"אבן התחנה" ששימשה לבניית מבנים ציבוריים כמו תחנת הרכבת התורכית. גם בתקופה מאוחרת יותר שימשה המחצבה מקור לבניית מבנים באזור. בעקבות הקידמה והמעבר לשיטות בנייה טכנולוגיות, ננטש המקום והוזנח.

בלהה הובילה אותנו לאורך השבילים במכתש. לפנינו נפרש מקום מדהים. הנוף והטופוגרפיה של השטח מיוחדים. בלהה הפנתה את תשומת לבנו לצבעים השונים של הסלעים, והסבירה מה מאפיין כל צבע. היא הציגה בפנינו שברי סלעים והראתה לנו את המאובנים ששקעו בתוכם. יש שם עכשיו צמחייה, וגם בריכת דגים בה פורחים פרחים מרהיבים - חגיגת טבע מרשימה. 
במקום גם גן שעשועים נאה לבלוי משפחתי. הכל טובל בשלווה ורוגע.

מעבר לרשמים ולידע שרכשנו כאן, הרגשנו כולנו, שפעילות מסוג זה, מגבשת, מקרבת ומחברת את הצוות. מומלץ!