הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

קטע מתוך הספר "יומן הקרבות של דני", שכתב איש הרדיו והטלוויזיה נקדימון רוגל (אבא שלי), במלחמת העצמאות - מאת: רני רוגל

את "יומן הקרבות של דני", כתב איש הרדיו והטלוויזיה נקדימון רוגל במלחמת העצמאות, שקראו לה אז מלחמת השחרור. נקדימון היה קצין מודיעין בירושלים והשתתף בקרבות רבים בעיר ובסביבתה, עליהם החליט לכתוב דווקא עבור ילדים.

פרקי הספר המנוקד, שיצא לאור בתחילת שנות ה-50 במאה הקודמת, פורסמו בהמשכים בשבועון "משמר לילדים" של עיתון "על המשמר" (בו רוגל כתב אז), וקובצו לספר.

למה בחרתי דווקא בקטע זה?: "המתואר כאן כל כך הזכיר לי מה שקרה וקורה באותם בניינים שקצינים וחיילים רבים נכנסו ואולי עדיין נכנסים  אליהם בעזה ובנותיה, מתמקמים בהם מסיבות אלה ואחרות, ואז סופגים פגיעות קטלניות. שום דבר אינו חדש".

והנה הקטע מהספר:

בשעת ההתקדמות האיטית אל בית-החרושת לקרח, נפלנו על מחבוא גדול של תחמושת, ליד הקונסוליה העיראקית. בין השקים והארגזים היה מוטל רובה אנטי-טנקי חלוד וישן, שכרית הגומי, המיועדת להגן על כתף היורה, בלויה וממורטטת לחלוטין. בני התעקש לשאת עמו את הכלי החלוד והכבד, וכשהצטנפנו איש-איש בפינתו בתוך האולם של בית החרושת לקרח, וראינו בחרדה כיצד מכונות-הירייה מנפצות בעקביות את הקירות הדקים, חבק בני את הגרוטאה החלודה שלו והתבונן אל הקיר החיצון במבט של ציפייה.

  • למה אתה מחכה, בני?  - גנח שמואל, מנסה לעצור את הדם הניגר מרגלו הפצועה.

  • לחור אני מחכה – השיב לו בני בשקט.

הערבים כנראה שמעו לתחינותיו של בני, וכעבור דקות מספר קרע פגז של תותח חור הגון בקיר. כשהתפזר ענן האבק, וכשנגמר גשם שברי-האבן, הסיר את חולצתו וכרך אותה סביב קת-הברזל של הגרוטאה שלו, וזחל לאטו אל הקיר. הציב את הרובה שלו מול המשוריינים וניסה להכניס כדור חלוד לבית הבליעה. אך הבריח החלוד סירב להנעל.

  • הכה עליו בזאת – קרא שמואל מפינתו והשליך אל בני גוש של בטון. תודה – אמר בני, ואף הפצועים קשה נתחייכו לשמע ה"תודה". נימוס שכזה בתנאים שכאלה!

  • בום!!! – נבח הרובה העתיק, ובני הוטח אחורנית מעצם המכה החוזרת. הכדור, שבני ירה, לא פגע אמנם במשוריינים, אולם הופעת הנשק האנטי-טנקי הפילה פחד על האויב ונהגי המשוריינים לא חיכו לכדור שני ונסוגו מיד.

  • שלחנו את הפצועים לעורף, ולאחר שהוחלפנו על ידי יחידה רעננה, התרכזנו בתוך השכונה למנוחה.