הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

"ידיד לחינוך" בחיפה - "לטפח את המתנדבות והמתנדבים, כי מגיע להם", כך אומרות חנה אבירם וד"ר עידית אבני, רכזות העמותה בעיר - מאת: רני רוגל

חיפה היא עיר גדולה ומבוזרת, ומספר המתנדבות והמתנדבים ל"ידיד לחינוך" מחיפה, קריית חיים וקריית שמואל, מתקרב למאתיים וחמישים בחמישים בתי ספר בכל שכבות הגיל. "המתנדבים מקדישים מזמנם והידע שלהם לבתי הספר, ואנחנו מטפחות אותם, כי מגיע להם. אחד המפתחות הוא תחושת השייכות לארגון, לקהילה, לחברים, למקום ש'רואים' אותך, מוקירים, ומעניקים לך ערך מוסף", כך אומרות חנה אבירם וד"ר עידית אבני, רכזות "ידיד לחינוך" בעיר, בשיתוף מלא עם סילבי בנירי נציגת העירייה, שהיא רכזת תוכניות חינוכיות ויוזמות ברשות, ועם צוות מוביל של מתנדבות, שהוקם כדי לסייע להן בקשר עם בתי הספר והמתנדבים. כמו כן, "כעיר מעורבת אחד האתגרים הוא הגדלת מספר המתנדבים מהמגזר הערבי, והרחבת קהילת 'ידיד לחינוך' בחיפה".

בתקופת המלחמה, מעצם מיקומה, קלטה חיפה מפונים רבים מיישובי הצפון בבתי מלון ואכסניות, כשרוב התלמידים שולבו בבתי ספר בעיר. חנה מציינת, כי בית ספר אחד שהיה בו מקום, קלט בית ספר שלם משלומי כ"בית ספר בתוך בית ספר". מדובר במוסד שש שנתי חדש, בו יש כיום רק שכבת ז'-ט' ומאורגן לגדול. עידית אומרת, כי קרוב לתחילת המלחמה הן פנו למתנדבים, וקבוצה מתוכם, בעלי רקע מתאים, התנדבו לעבוד עם ילדים במרכזי המפונים, בהתחלה יותר כטיפול רגשי ובהמשך כתמיכה לימודית.

בסיוע מתנדבות בדקו חנה ועידית בקרב כלל מתנדבי חיפה למי יש בני משפחה, ילדים או נכדים מגויסים, מי חולה, ובכלל הן שומרות על קשר רציף להגברת תחושת השייכות ל"ידיד לחינוך". במלחמה קמו יוזמות של מתנדבים כמו פעילות סריגת כובעים לחיילים ומבצע "חבר מביא חברים", שבזכותו נקלטו לא מעט מתנדבים חדשים. גם בימים כתיקונם הן פועלות לקיום מפגשים משותפים של מתנדבים, ומשתדלות לגרום לכך שיתחברו ביניהם בבתי הספר בהם מלמדים. "זיהינו עד כמה נוצרות חברויות נפלאות בין המתנדבים הפעילים".

בתמונה: עידית אבני וחנה אבירם - רכזות "ידיד לחינוך" בחיפה במפגש משוב עם מתנדבי בי״ס נופים

עידית וחנה הנהיגו בקבוצת המתנדבים שלהן ״מיני קורסים״, שמתנדבים מעבירים למתנדבים. "הבנו שיש אצלנו אנשים מדהימים ואיכותיים מכל גווני הקשת, שיכולים לתרום לכולם. שאלנו אם הם מוכנים להתנדב במטה החיפאי שלנו או להוביל קורסים. בעקבות זאת נולדה שורת קורסים עם מתנדבים, המועברים לאורך ארבעה-חמישה שבועות. בין המיני קורסים: צ'יקונג עם מתנדבת מומחית לנושא - "חוויה בלתי רגילה והמשתתפים רצו להמשיך", שימוש מתקדם בווטסאפ לשכלול מיומנויות עם כלי תקשורת זה, קורס צילום בטלפון הנייד – איך מתבוננים ומעבירים מסר באמצעות תמונה, ביבליותרפיה – קורס כתיבה טיפולית בהובלת אחת המתנדבות שהרצתה באוניברסיטת חיפה, או מומחית להוראה מתקנת בחשבון שנפגשת עם מורים פעם בחודש ומעניקה להם טיפים שימושיים. את כל ה"מיני קורסים" מארגנות מתנדבות, החברות בצוות המוביל – מהרשמה עד כיבוד, ביניהן שתיים שלא הכירו קודם ונעשו חברות בלב ונפש. "זו דוגמה לחברויות בגיל שלנו כשבדרך כלל לא אוספים חברים חדשים, וזה ממש מחמם את הלב", אומרת עידית.
הרעיון לקורסים קצרים נולד בשלהי תקופת הקורונה, בקורס "חיבור מצולם", אותו יזמה והעבירה עידית בזום, וחנה מסבירה: "לא נפגשנו בתקופת הקורונה. הזום היה נקודת המפגש שלנו וחיבר אותנו. באמצעות שימוש בצילום בטלפון הנייד היינו צריכות לעשות שיעורי בית ולעמוד במשימות, שחלקן העבירו את הצדדים האישיים שלנו. אני מקווה שכך יהיה גם בקורסים שיתקיימו במפגשים פרונטליים".
כל אלה נעשים כמובן בנוסף למספר מפגשים לכלל המתנדבים לאורך השנה, בהם פעילויות והרצאות וכן טיול שנתי.

סילבי בנירי, רכזת תוכניות ויוזמות בחינוך - המחלקה לחינוך יסודי ומובילת תחום התנדבות מבוגרים בחינוך בעיריית חיפה, אומרת: "ייחודיותה של חיפה בתחום ההתנדבות נובעת מהעובדה שההתנדבות היא דרך חיים בהוויה החיפאית. מספר המתנדבים בחיפה גדול, ההתנדבות מתחילה בגיל צעיר ומהווה ערך חינוכי מרכזי, והתשתית העירונית תומכת במתנדבים ומאפשרת מגוון רחב של מסגרות תמיכה. חיפה רואה חשיבות עצומה בנוכחותם של מתנדבי "ידיד לחינוך" בסביבת הלמידה של הדור הצעיר, אשר מדגישה ומחזקת את הקשר הבין דורי. המתנדבים משמשים עבור התלמידים מודל לחיקוי, דוגמאות ומופת למבוגר התורם לחברה. האקלים הבית-ספרי מושפע מנוכחותם של המתנדבים המבוגרים, אשר תורמים לאווירה רגועה ומכובדת".

 

על חנה ועידית:

חנה אבירם ניהלה ברוב שנות עבודתה את מדור גני ילדים ובתי ספר יסודיים, באגף החינוך בעיריית חיפה, ולאחר מכן באגף לתרבות בעירייה, עד צאתה לגמלאות. בשנת 2015 הצטרפה ל"ידיד לחינוך" וריכזה את קבוצת העמותה בחיפה ביחד עם אהובה שרון. משנת 2021 היא מרכזת את קבוצת חיפה ביחד עם ד"ר עידית אבני.

עידית אבני היא אשת חינוך וניהול, שפיקחה על תקשוב בתי הספר והתאמת מערכת החינוך למאה ה-21 במחוז חיפה. בתפקידיה עסקה בניהול ארגונים, הדרכה, פיתוח מקצועי ופיתוח מערכות חינוך, מידענות, קואצ'ינג, פוטותרפיה, ואפילו הדרכת מדיטציה ומיינדפולנס. היא הצטרפה ל"ידיד לחינוך" בשנת 2021 כמרכזת את קבוצת חיפה ביחד עם חנה אבירם.