הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

לאסוף את השברים - "סדנת רפאות" למתנדבי ביה"ס ניצנים בחולון, מאת: הניה קמיר

שוברים קערית במכת פטיש, מדביקים את השברים וצובעים אותם באבקת זהב – ההתנסות והמשמעות שמעבר ליצירה

הביטו בסרטון המצורף, הוא יסביר לכם יותר מכל את משמעות הסדנא החווייתית אותה עברנו, מתנדבי ביה"ס ניצנים בחולון. הייתה זו מתנת הפתעה מטעם ביה"ס ליום המשפחה כאות תודה.

אמרנו סדנת רפאות, אז מה זה רפאות? במקור מדובר בשיחזור חלקים של חפצי אומנות ואיחוי שברים מממצאים ארכיאולוגיים שניזוקו, מתוך הכרה בחשיבות התרבותית של החפצים להבנת העבר ותרומתם למחקר הארכיאולוגי, ההיסטורי והתרבותי.

אז איך התנהלה הסדנא? לאחר שצפינו בסרטון שהרגע צפיתם בו, קיבל כל אחד מאיתנו קערית עגולה לבנה, פטיש, דבק ואבקת "זהב".

הוראות העבודה היו:

  1. לשבור את הקערית במכת פטיש
  2. לתקן ולהדביק את השברים.
  3. לקשט את השברים ואת הכלי כולו בנצנצים ואבקת זהב

קל מאוד לשבור את הכלי, מכת פטיש אחת... לתקן זה הרבה יותר קשה. זהו תהליך ארוך שדורש תיאום החלקים השבורים והדבקתם בדבק. לפעמים הכלי קורס ויש להתחיל מחדש. לבסוף קישטנו את הקערית על ידי הדבקת אבקת זהב על הסדקים וקווי השבר. הקישוט הוא תהליך יצירתי, חופשי, אישי. התיקון עלה יפה. קיבלנו כלי שלם שקווי השבר שבו הפכו לקווים נוצצים שמעטרים ומקשטים אותו.

הלב שבור, אך הגיע זמן תיקון ושיקום, עלינו לאחות את השברים. יש הרבה מה לעשות ברמה האישית וברמה החברתית. הצלקות לא ייעלמו, אך יש תקווה שנקום מההריסות טובים יותר, יפים יותר...זה בידינו!
אנו חייבים זאת לעצמנו, למשפחותינו, ובעיקר לילדים הצעירים, לנכדים שלנו ולאלה שאיתם אנחנו עובדים.
יצאנו קצת יותר אופטימיים.

ולסיום חשוב להזכיר, שבית הספר ניצנים בחולון הוא כבר שנים רבות בית חם למתנדבים. בבית הספר פועלים השנה יותר מעשרה מתנדבים. צוות בית הספר נוהג להזמין אותנו, המתנדבים, כמה פעמים בשנה למפגשים חברתיים, מפגשים של גיבוש, חיבוק והבעת תודה. בכל מפגש כזה מכינים לנו איזו פעילות חווייתית-יצירתית. הפעם הכינו לנו, את הסדנה המיוחדת הזאת.