הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

"ידיד לחינוך" בעפולה – שלושה סיפורי התנדבות - מאת רני רוגל

רכזות "ידיד לחינוך" בעפולה, הניה איתן ואירית בן עמי, נכנסו לתפקיד לפני פחות משנה כשהחליפו את נגה שורניק ויעל פייס, שהיו בתפקיד שמונה שנים. בשנה האחרונה נקלטו בעיר מתנדבים רבים, כשנכון להיום יש בעפולה 140 מתנדבים פעילים - 120 נשים ו-20 גברים. לפי הרכזות, בתי הספר מאוד מעריכים את מתנדבי "ידיד לחינוך",  מקבלים אותם באהבה רבה, מוכנים לקלוט כל מתנדב ומתאמצים מאוד להתאים למתנדב את התלמידים והמורים שצריכים את עזרתו.

מתנדבות רבות עוזרות למורות כיתות א'-ב', כשהן מתלוות לתלמידים בודדים בכיתה או מוציאות תלמידים לעזרה פרטנית ביחידים או בקבוצות. כמובן, יש מתנדבים עם התמחות בהבנת הקריאה או בחשבון, המשובצים בכיתות גבוהות יותר. מספר מתנדבים באו עם רעיון להעשרה כמו רכיבה על אופניים, שחמט, תולדות עפולה, ומתנדב שמלמד פינג פונג בשמונה בתי הספר ומקיים טורנירים ביניהם. השנה הורחבה ההתנדבות לחטיבות הביניים ולחטיבות העליונות עם מומחה לעבודות גמר, שהוא עיתונאי מג'רוזלם פוסט, ועוד חמישה מורים בפנסיה ומהנדסים.
כמו כן הורחב הקשר עם בתי הספר לחינוך מיוחד, והרכזות מתאימות לבתי ספר כאלה את המתנדבים שמוכנים למשימה. ממש בימים אלה נוצר בזכות מנהלת אגף החינוך בעיריית עפולה, קשר עם פרויקט "פותחים עתיד" של הסוכנות היהודית למען ילדים במצבי סיכון, ומתנדבי "ידיד לחינוך" עוזרים לתלמידים במרכז הלמידה שלהם.

בחרנו להביא את סיפורם של שלושה ממתנדבי עפולה – שתי מתנדבות ומתנדב, שמשקפים חלק מהגיוון בפעילות "ידיד לחינוך".

חנן עזריאלי – אוהב ללמד מדעים

חנן עזריאלי, אב לארבעה וסב לארבעה, עלה ארצה בגיל 10 עם משפחתו למושב כרם בן זמרה בגליל העליון. אחרי לימודים בכפר הנוער הדתי בכפר חסידים ושירות צבאי עם גרעין נח"ל בהיאחזות בגלבוע ובהמשך בקיבוץ סעד בנגב, למד בפקולטה לחקלאות ברחובות, עבר עם משפחתו לעפולה ולימד ביולוגיה ופיזיקה במשך 30 שנה בתיכון ובחטיבת ביניים בעיר.

לאחר שיצא לפנסיה מוקדמת, הצטרף ל"ידיד לחינוך", ומתנדב כבר שנה שביעית במספר בתי ספר בעיר בתחום המדעים. כך בבית ספר "נופים" יש לו מספר תלמידים מצטיינים, שמעבר להרחבה בלימודים, מבצע איתם חנן ניסויים כמו זיהוי חמצן ומימן בתרכובות, בניית טיל שעף לגובה או כדור פורח משקית ניילון. "ניסויים מאוד מרחיבים את הידע של תלמידים", הוא אומר.

בבית ספר יסודי בעפולה עלית, בו יש הרבה תלמידים יוצאי אתיופיה, תמך חנן במספר ילדים מבריקים שרצה כי ימשיכו ללמוד ולהצליח. זו השנה שלישית שחנן מלמד בבית ספר "גוונים", שם המנהלות היו מורות למדעים. "יש להן רקע טוב יותר במדעים מאשר בבתי ספר אחרים, ולי זה מצוין".
בבית ספר זה משתתף חנן ועוזר בפרויקטים שעושה ג'ני, המורה למדעים, עם התלמידים. הוא מרחיב מעבר לחומר הלימוד גם לדברים שהם רוצים לדעת, לדוגמה איך נוצרו סלעים בעולם. "התחלתי מהמפץ הגדול, חומר ואנרגיה, וזה ריתק את התלמידים מעבר למה שמתחייב".

בנוסף, תמך חנן בבית ספר לחינוך מיוחד בתלמיד כיתה ד' עם צרכים מיוחדים, שהסתבר, כי הוא אוהב מאוד מדעים, קורא ומחפש בגוגל. רכזת המתנדבים חיפשה מתנדב שיתגבר אותו בתחום, כי הילד יודע כל מה שמלמדים בכיתה ואף יותר. הם נפגשים מדי שבוע ללימוד ולביצוע ניסויים במגוון חומרים. השנה עבר התלמיד לבית ספר רגיל, מה שמשמח מאוד את חנן שממשיך להיפגש איתו.

חנן מתנדב שש שעות בשבוע. "עוד כיתות רוצות אותי, גם בחטיבה, אבל בינתיים זה לא הסתדר", אומר חנן, שמספר כי ביום הראשון שלו בבית ספר "גוונים" נכנס לחדר המורות, וחצי מהן זיהו אותו, כמי שהיה המורה שלהן וזכרו את השיעורים שלו שכללו הרבה ניסויים.
כמי שאוהב את המקצוע ואוהב להעביר ידע לתלמידים, חנן מרחיב כל הזמן את הידע הרב שלו דרך קריאה בעברית וצרפתית, וצפייה בערוצי מדע.

רבקה ויסמן – הקשר עם הילדים נותן כוח

לאחר שעבדה כאחות מחלקת ילדים בבית החולים בעפולה במשך 42 שנים, וכמי שאוהבת ילדים, הצטרפה רבקה ויסמן ל"ידיד לחינוך" לפני כארבע שנים. בית ספר "גוונים" בו היא מתנדבת קרוב לביתה, ומההתחלה היא צמודה למורה שקד "ועולה איתה כיתה". "שקד היא אישה ומורה מדהימה", אומרת רבקה. "צריך תקשורת טובה עם המורה והתלמידים כדי לזכות באמונם".
יום בשבוע היא צמודה לכיתה ולמורה, ומסייעת לה. "הילדים אוהבים לשבת וללמוד איתי, ואם אני לא מגיעה, הם שמים לב לכך". גם המורות האחרות שמגיעות לכיתה מכירות אותה, והיא מסייעת להן.
רבקה ויסמן היא אם שכולה. לפני 20 שנה נפל בנה, סרן לאונרדו- אלכס ויסמן ז"ל, קצין "גבעתי", שחייליו הקימו לזכרו אנדרטה, שלאחר נדודים בארץ מוצבת בצומת גבעת המורה בעפולה. אלכס כתב שירים, שאחד מהם – "הוא רצה לאהוב", הולחן ושר אותו אריק סיני במסגרת מיזם "עוד מעט נהפוך לשיר" בגלי צה"ל. 
"הקשר עם הילדים בבית הספר, שגם נכדיי למדו ולומדים בו, נותן לי את הכוח", אומרת רבקה. "אני מרגישה חופשיה בכיתה, עוברת בין התלמידים ושואלת, אם הם רוצים עזרה – קודם כל הם בני אדם. ביום הזיכרון סיפרתי להם בשפה שלהם על בני".
"עם תלמידים צריך לעבוד לאורך זמן, לא ביום אחד. ככה נוצר קשר איתם והם מכבדים אותי". לאור ניסיונה העשיר עם ילדים היא שמה לב לתופעות שונות אצל תלמידים, כמו ילד שנראה מאוד עייף, כי כנראה הוא הולך לישון מאוחר, או תלמיד שיצא איתה מהכיתה כדי לשחק בחוץ. הוא הרגיש ביטחון ודיבר על עצמו ועל מה שמטריד אותו. "לפעמים אני יוצאת עם תלמיד כדי "להתאוורר", עושים סיבוב וחוזרים לכיתה. זה חשוב מאוד".
רבקה מודה למנהלת אילנה, ולכל המורות על תשומת הלב והרצון הטוב. "אני מרגישה טוב בחדר המורים, וצוות בית הספר והתלמידים הם משפחה בשבילי".

 

יעל דרורי – "מי ששר מאושר"

לאחר 34 שנים במערכת החינוך כמורה ללימודי היסטוריה וארץ ישראל בחטיבות ביניים ותיכון, הפכה יעל דרורי, אם גאה לשתי בנות וסבתא לשתי נכדות, למורת דרך בארץ ובחו"ל. מזה 17 שנים היא גם זמרת בלהקת "הגבעטרון", ובמקביל להוראה התחילה לקיים ערבי שירה בציבור, הרצאות וטיולים מזמרים.  
יעל פרשה לגמלאות מוקדמות אך מיד חשה ש"ההוראה בדמה", והחליטה לתרום ולהתנדב. תחילה עשתה זאת בפרויקט "ניצוצות", בו מביאים לתלמידים דרכי לימוד שונות כדי שכל אחד ימצא את הניצוץ בתוכו, ויאמץ ויפתח אותו.
לפני ארבע שנים הצטרפה יעל ל"ידיד לחינוך", ומיד זיהתה שבחלק מבתי הספר אין שיעורי מוזיקה, ואם יש, אז מעט מאוד שעות. "חלק מקבלים, ולמרביתם אין מוזיקה", היא אומרת. "שמתי לב שהילדים כיום לא מקשיבים לשירים, אלא יותר למוזיקה וקצב, ושוכחים לשים לב למילים, לתוכן ולהבנת השיר, והם אינם מכירים שירים ישראלים, הנחשבים לנכסי צאן ברזל".
יעל, שמתנדבת בבית ספר "אלון יזרעאל" בעפולה, יצרה תוכנית ששמה "מי ששר מאושר", הבנויה על פי תוכנית הלימודים לאורך השנה, כך שהשירים הנלמדים מתווכים עם נושאי הלמידה בשיעורי שפה או בשיעורים אחרים. "נעזרתי בתוכנית הלימודים של "שיר ליום", הכנתי מצגות של השירים שבחרתי והכנסתי למצגת מוזיקה. בשיעור אני משמיעה את השיר ומספרת על היוצרים. אנו מקיימים שיח על השיר ומבינים את תוכנו, מדברים על רגשות שעולים בעקבות הקצב והמילים, ועוד". לדוגמה, עם שירה של נעמי שמר "על הדבש ועל העוקץ", נכנסה יעל עם התלמידים לענייני שפה: מילים מקבילות, מטאפורות וכו'.
היא גם עובדת עם מקלות הקשה כשצריך, ולפעמים גם תנועות, כמו השיר "אני ואתה נשנה את העולם" לפי תנועות שפת החירשים.
זו חוויה לילדים שמתחברים לשירים, נהנים לשיר, לעשות קצב ולרקוד. היום הילדים כבר יודעים מיהם נעמי שמר, יונתן גפן, יורם טהר לב ויוצרים אחרים", אומרת יעל. "הילדים נהנים, אני נהנית ומרגישה שאני עושה משהו הכי כיף בעולם. השנה אני עובדת עם כיתות ג'. עבור הילדים זו בעצם פעילות הפגתית שעל הדרך מלמדת, כי כששרים ולא מתביישים, משתחררים ונהנים".

יעל מסכמת: " לדעתי כל אדם שבזמנו הפנוי תורם מניסיונו ומתנדב, מעלה את מדד האושר הפנימי שלו. למרות שאני עסוקה מאוד, ההתנדבות ב"ידיד לחינוך" נותנת לחיי משמעות ואושר, והרווח האישי גדול. חברות צוות בית הספר ורכזות "ידיד לחינוך", הן המעטפת שמעניקה לי ולכל המתנדבים רוח גבית והרגשה שמעשה ההתנדבות שלנו חשוב ותורם".

על רכזות "ידיד לחינוך" בעפולה

הניה איתן עסקה שנים רבות בהשכלת מבוגרים ושימשה מנכ"לית מרכזים קהילתיים בעפולה. בשנים האחרונות הייתה רכזת חינוך במשכן לאמנות בעין חרוד.

אירית בן עמי הייתה במשך שנים מורה ומדריכה למתמטיקה בחינוך על יסודי, ובשנים האחרונות הובילה צוות מדריכות של משרד החינוך בפרויקט "חמש פי שניים" במתמטיקה.