הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

האם את/ה עשיר או עני? - מאת: נחום נוימן

המחשבה הראשונה העולה במוחנו בקריאת הכותרת היא, כמה כסף יש לנו בחשבון הבנק או בנכסי הדלא ניידי. אבל, האם עושרנו נקבע רק לפי כמות הכסף שברשותנו?

ננסה להתרכז לרגע, מהו המשאב היקר ביותר שיש לנו?
לאחר מחשבה קלה נגלה, שזה הזמן – זמן חיינו.

זמננו מוגבל מראש מיום לידתנו, וגם אם נאריך ימים, נגיע למקסימום  - 120 שנה מבורכות.

אנו הגמלאים, שמטבע הדברים כבר עברנו כיברת זמן, זמננו קצר עוד יותר, ומכאן שזמננו יקר יותר (ככל שמשאב בחוסר, ערכו עולה), בניגוד למחשבה הרווחת, שלגמלאים יש שפע של זמן.

אם נתייחס לזמן האיכות שנותר לנו באיכות חיים טובה, המאפשרת עשייה, פעילות ויצירה, נזהה שהוא אפילו קצר עוד יותר.

יודע אני, שזה מסוג הנושאים שלא נעים לחשוב עליהם, אבל בכל זאת מאחר וזה הנכס היקר ביותר שיש לנו, נקדיש לו כמה דקות של קריאה ומחשבה.

הזמן הוא פרמטר מדוייק, שנמדד בדקות, שעות, ימים ושנים, אך "תחושת הזמן" של כל אחד מאיתנו שונה וסובייקטיבית לחלוטין. יש מי שחש שעיתותיו בידיו, ויש לו את כל הזמן שבעולם, ויש מי שחי בתחושה שהזמן רץ לו. יום רודף יום, שבוע רודף שבוע, והזמן כמו חולות נודדים חומק מבין אצבעותיו.

תחושת הסובייקטיביות של הזמן מושפעת מגורמים שונים. אחד מהגורים המרכזיים המשפיעים על תחושת הזמן שלנו, הינו תחושת המשמעות שאנו חשים שיש לחיינו. ככל שאנו חשים שיש לחיינו משמעות רבה יותר, תוכן, יעוד, שליחות וכיוצא בזה, כך אנו נידרשים יותר למשאב הזמן, ואז ערכו עולה בעינינו. אנו חשים שחסר לנו זמן, וכתוצאה אנו חשים "עניים" בזמן.

מחקרים, שבחנו את נושא האושר, הראו שתחושת המשמעות שאנו חשים שיש לחיינו הינה המנבא הטוב ביותר לתחושת האושר שלנו, ומי אינו רוצה לחוש מאושר?!

פה בדיוק טמון הפרדוקס. ככל שנחוש יותר משמעות ועניין בחיים, נחוש יותר אושר, אך נחוש במקביל יותר עניים בזמן, והיפוכו: ככל שנחוש פחות משמעות וכנראה גם פחות אושר, נחוש "עשירים" בזמן. הרי אז למשאב הזמן אין משמעות בעיננו.

לסיכום,

בכדי שנרגיש מאושרים, ושחיינו הינם בעלי משמעות ותוכן, כדאי כנראה שנחוש קצת "עניים בזמן".

מתברר שיש תחום חשוב, שדווקא לא רע להרגיש בו קצת עני. לא חייבים לחשוב על זה מדי יום, כמו שלא צריך להכנס לחשבון הבנק מדי יום לגלות כמה כסף שוכב שם.

מה עושים?

הבנו את חשיבות הזמן, בעיקר כאשר אנו גמלאים בגיל השלישי. אז מה ניתן לעשות בכדי לחוש שאנו שולטים יותר בזמננו ומנצלים אותו באופן מיטבי. על כך נרחיב בכתבה הבאה.

איך להתעשר? – בזמן.