הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

"הבן אדם המתאים", מתנדבים חונכים מחוננים - מאת: רחלי פוקס משקובסקי

מתנדבי "ידיד לחינוך" בפיילוט משותף לאיזור אלון (צפון) עם האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים במשרד החינוך

"מרגש שבחרו עבורי את הבן אדם המתאים"; "כל פעם מחדש כשאני מתחבר ל 'זומים' אני מתרגש מאוד, ובסופו של כל 'זום' הידע שלי מוכפל"; "המתנדב נחמד מאוד, יש לו מוח גמיש (לא סרגל) והרבה ידע, תודותיים!" כך כתבו תלמידים שנבחרו להשתתף בתכנית "מתנדבים חונכים למחוננים".

מדובר בתכנית חלוץ, ביוזמת האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים בשיתוף אגף תומכי הוראה במשרד החינוך ועמותת "ידיד לחינוך".
מטרת התכנית היא שילוב מתנדבים במתן מענה לתלמידים אלה, ומהותה למידה משותפת של התלמידים, אשר מעוניינים בכך ומוכנים להתחייב לתקופה מסויימת עם מתנדבי "ידיד לחינוך", שלהם ידע מובהק בתחומים מסויימים, והם בעלי תואר שני ומעלה.

 

לתלמידים המחוננים, המאותרים כבר בכיתות הנמוכות, יש צרכים מיוחדים, שדורשים התייחסות. בדרך כלל, ברוב היישובים תלמידים אלה מקבלים לימודי העשרה של יום בשבוע. בחלק מהיישובים יש כיתות ייעודיות לילדים מחוננים, ויש להם אפשרות ללמוד בהן. התכנית המדוברת כאן מתייחסת לילדים שנשארים בכיתות הרגילות מסיבות שונות, למעט יום העשרה בשבוע, והתכנית באה להעשירם עוד.
בתי הספר המשתתפים – כולם במחוז הצפון – נבחרו על ידי האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים במשרד החינוך, והתלמידים המתאימים נבחרו בהמלצת הצוות הפדגוגי הבית ספרי ולאחר אישור הורים. בכל בית ספר אשר משתתף במיזם, מונה מורה מלווה שתפקידו להיות בקשר עם המתנדבים, ההורים והתלמידים.

האגף למחוננים יחד עם עמותת "ידיד לחינוך" מובילים מערך הכשרה מיוחד עבור המתנדבים בתכנית, אשר כולל סדנאות ושיחות אישיות. כמו כן המדריכה הארצית, שרה גולן, והרכזת מטעם העמותה, נגה שורניק, נמצאות בקשר שוטף עם המורים המלווים ועם המתנדבים.

המורים המלווים, בבתי הספר, שהם אנשי הקשר בתכנית, בדקו, מהם תחומי העניין של הילדים שנבחרו להשתתף, כדי לחבר כל אחד אל המתנדב המתאים לו. "זה לא היה פשוט למפות את תחומי העניין של הילדים. מדובר בתלמידי כיתות ה, ו, ומעט ז" מספרת נגה שורניק, שלקחה על עצמה לרכז את התכנית. נגה, בהכשרתה מורה לחינוך מיוחד ומנהלת בי"ס, היא רכזת "ידיד לחינוך" בעפולה, ולמרות שבתי הספר הנבחרים אינם בעפולה, נרתמה נגה כל כולה להצלחת התכנית. היא עשתה מיפוי של התחומים השונים, שהמתנדבים מעוניינים ללמוד עם הילדים. בסופו של התהליך נעשו התאמות בין הילדים למתנדבים בעזרת שרה גולן ממשרד החינוך ואנשי הקשר בבתי הספר. הנושאים שעלו מגוונים ביותר: המרוץ לחלל, מלחמת העולם הראשונה, המיתולוגיה הרומית, יערות הגשם, הרי געש, ועוד. היו מקרים שמתנדב וילד החליטו ביחד על הנושא מתוך שניים או שלושה.

"המתנדבים מדווחים על סיפוק רב" אומרת נגה שורניק. "הם קבלו הדרכה בשימוש ב 'זום' על ידי גיורא אולמן, האחראי על המערכת הטכנית בעמותה, אשר עשה מעל ומעבר בהושטת עזרה בכל דבר ועניין בתחום זה. מעבר למפגש הלימודי החשוב", מוסיפה נגה, "נרקמו מערכות יחסים מעוררות השראה בין המתנדבים, אשר היוו לתלמידים מודל לחיקוי. יחד עם זה היו למתנדבים גם קשיים בנושא זה, והילדים עזרו להם להסתדר עם הפונקציות השונות של הזום".

 "אני לומד דברים טכניים והילד לומד ממני תכנים"; "גם אני וגם התלמיד יצאנו מאזור הנוחות שלנו ולמדנו המון"; "היו לי ציפיות אחרות, המציאות שינתה לי אותן. אני מתאים את עצמי לתלמיד, בכל מפגש אני מופתע מחדש". העידו המתנדבים. אחדים מהם הפגישו את הילדים עם חברים מהאקדמיה בכדי להרחיב או להעמיק בחלקים מסוימים של נושא הלימוד.

לא הכל הלך בקלות. היו מתנדבים שחזרו בהם תוך כדי התהליך בגלל עומס שיצרו ההכשרות, או בגלל סיבות בריאותיות. היו ילדים שהרגישו עומס, ובקשו לפרוש מהתכנית. אבל ההצלחה הייתה גדולה, "מיזם מרגש וייחודי זה מהווה אחד מהמענים המותאמים לתלמידים מחוננים במוסדות החינוך", אומרת נגה, "ואנו תקוה שבשנה הבאה נוכל להמשיך בתכנית זו".

התכנית הוגדרה כפיילוט במחוז הצפון. משתתפים בה כיום 13 תלמידים מבתי ספר יסודיים, ושניים מחטיבת הביניים, והיא אמורה להסתיים בתחילת יוני 2021.