הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

ברידג' מחבר אנשים. על חוג נוסף של "ידיד לידיד" באזור גומא - מאת: אילנה סולומון

החוג לברידג' מושך אליו אנשים כבחבלי קסם. ברוך היבנר, המוכר לרובנו כתומך במערכת הזום ב"ידיד לחינוך", הוא האיש המדריך אותנו בסבלנות אין קץ ומלמדנו את רזי משחק הברידג' המרתק. ברוך למד בעבר הנדסת מכונות ונשבה בקסם עולם המחשבים. הוא נהנה לפתור תקלות במחשב לכל דיכפין, ושמח לפתור בעיות.

לחלק הארי של המשתתפים בחוג אין ידע מוקדם במשחק הברידג', אולם לאחר כשלושה עשר מפגשים דו שבועיים, אנו חשים שבכוחנו להגיע כשחקנים לחוף מבטחים. ברוך מתרגל עימנו את המשחק באמצעות הזום ואפליקציית ה - B.B.O, והמשתתפים נהנים לשחק יחד.

ברוך, מהו משחק הברידג'?

"הברידג' כשמו כן הוא: גשר המקשר בין בני זוג שבמשחק. מדובר במשחק מחשבה, שמטרתו לגשר בין שני אנשים, שבתחילת המשחק עושים ביניהם הסכמים בשפה מיוחדת, המובנת ליודעי המשחק.
המטרה: להגיע לחוזה של לקיחות קלפים ועל המכריז לעמוד בחוזה. המשחק מחולק לשני חלקים: בחלק הראשון יש משא ומתן על גובה החוזה. בחלק השני על המכריז לעמוד בחוזה. אם לא מצליחים לעמוד בחוזה, מקבלים קנס, לפיו הזוג השני מקבל את הנקודות. לאיש לא נעים להפסיד."

מדוע לדעתך, אנשים כה רבים בוחרים לשחק במשחק הזה?

"הברידג' מפעיל את המוח ומשפר את הזיכרון, והדבר חשוב מאד בגילנו. כל החישובים המתמטיים של כמות הנקודות שלי ושל האחרים דורשים תחכום. אנשים המשחקים במשחקי חשיבה – זיכרונם אינו בוגד בהם".

איך נרקם הרעיון של לימוד הברידג' ב"ידיד לידיד"?

ברוך משיב שמירי רגירר, רכזת המתנדבים ברחובות, ביקשה ממנו ללמד ברידג' פעם בשבוע את המתנדבים. "אבל מבחינתי" הוא אומר, "ללמד פעם בשבוע זו דריכה במקום, לכן החלטתי ללמד פעמיים בשבוע. קיימתי פגישת היכרות עם ארבעים הנרשמים לחוג. כיום נותרו כשנים עשר מתנדבים מתמידים, המעניקים לי קורת רוח. ההכנות דורשות עבודה רבה. לפני כל שיעור אני מכין את החומרים במשך כשלוש שעות, ועובד על שקפים ותרגילים".

ברוך מספר ש "יש בישראל התאחדות של שחקני ברידג'. המשחק מתקיים בבתי הספר היסודיים, ומתנדבים מלמדים ילדים לשחק במשחק, כדי לחדד את מחשבתם ואת זיכרונם. אף אני מלמד את התלמידים בבתי הספר את חוקי המשחק ונהנה לראותם מצליחים לשחק בהנאה. בנוסף, קיימות תחרויות בינלאומיות לברידג'. אנשים מכל רחבי העולם משחקים במשך כל שעות היממה עם שחקנים שונים באמצעות מערכת הB.B.O - . כך מצליחים להכיר אנשים ממקומות רחוקים ויוצרים קשרים חברתיים. הברידג' מחבר עולמות."

צילום מסך זום של הדרכת ברידג' - התנאים להכרזת משחק "ללא שליט" בחלוקה מאוזנת 

 

 

עם פתיחת החוג לא פיללתי כלל, שאהפוך לתלמידה חרוצה, הנהנית ללמוד את כללי המשחק ולשחק עם מתנדבים נוספים במערכת ה B.B.O -. למידת החוקים והתרגול בעקבותיו פתחו בפנינו צוהר לעולם חדש של מחשבה ושל תוכניות מיטביות, מה שמרחיק אותנו מטרדות היומיום, והחדשות היומיות כלל אינן חודרות דרכו.

ברוך אומר, שהוא נהנה מאד ללמד. "החוג יימשך כל כמה שתחפצו".