הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

מכתבים! מי כותב בימינו מכתבים? - מאת: הניה קמיר

פעם בשבוע באופן מובנה וקבוע מתקיימת חליפת מכתבים בין מתנדבים לתלמידים בביה"ס "קריית עמל" שבטבעון

מכתבים הם אמצעי תקשורת ששייך לעבר. הם מופיעים בספרים ובזיכרונות...

לכתוב מכתב היה תהליך ארוך: תכנון, מחשבה, זמן פנוי, אחר כך שולחים בדואר ואחרי כמה ימים מגיע המכתב ליעדו, ואחר כך הציפייה לתשובה... מכתבי אהבה, מכתבים לחיילים, מכתבים לחברים ובני משפחה רחוקים.

היום לא כותבים מכתבים. אין לנו זמן. התקשורת היא מהירה: הודעות במייל, בוואטסאפ וכד'. חוסכים במלים, משתמשים במדבקות ובאימוג'ים. את מקום המלים והמשפטים תופסות התמונות. מרבים להצטלם(סלפי!) ומשתדלים לחייך ולהיראות כמו...

עם פרוץ הקורונה התלבטו מתנדבי "ידיד לחינוך" בקריית טבעון, איך להמשיך ולשמור על קשר משמעותי עם בתי הספר. אחד הרעיונות שעלה הוא : מכתבים! תקשורת בעזרת מכתבים, חליפת מכתבים בין תלמידים למתנדבים.

לביצוע המיזם נבחרה כיתת תלמידים בבית הספר "קריית עמל" שטבעון. תלמידים אלה המשיכו להגיע לבית הספר בכל תקופת הקורונה, כיוון שכיתתם מוגדרת כחינוך מיוחד. שעור אחד בשבוע, כל שבוע, מוקדש לכתיבת מכתבים. כל תלמיד כותב מכתב למתנדב שלו ומצפה למכתב תשובה כעבור שבוע. תוכן המכתבים קשור לנושאים שנלמדים ולאירועים שעוסקים בהם באותו שבוע. למשל: כ"ט בנובמבר, ט"ו בשבט וכו'. המורה נותנת רקע מסוים ומעודדת את התלמידים לספר ולשאול. המכתבים נאספים על ידי המורה, נסרקים ונשלחים במייל למתנדבים. כל מתנדב מקבל את המכתב ועונה לתלמיד שלו. המכתבים מחכים לתלמידים בתיבת דואר מיוחדת בכיתה. כל תלמיד קורא את המכתב שקיבל בשיעור המיוחד המיועד לכך. המתנדבים מקפידים להשיב לתלמידים בהקדם, כדי שלא יהיה אף תלמיד מאוכזב. ראו דוגמה להתכתבות כזו בהמשך.

התקיימה גם פגישת זום משותפת, שבה ראו התלמידים והמתנדבים אלה את אלה.

לכתיבת המכתבים יתרונות רבים. הילדים לומדים להתבטא בכתב ומפתחים כישורי שפה. המכתב יוצר סוג של אינטימיות, הילדים שואלים את המתנדבים שאלות על עברם, עיסוקם, משפחתם, מספרים על עצמם ועל רגשותיהם.

למיזם הזה אין לא התחלה ולא סוף. הוא יכול להמשך כל השנה. המתכתבים כבר החליטו, שימשיכו את הפרויקט הזה גם בשנה הבאה.

פשוט, מעניין ומרגש.

 

להגדלת המכתבים ולקריאה נוחה יותר, לחצו במקלדת בו זמנית על "+ CTRL"