הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

גם לימדה חשבון בזום, ואחר כך באופן פרונטלי, גם הקימה ומנהלת מועדון קריאה למתנדבים, וגם מחפשת אתגרים נוספים – על יונה שרי מרחובות - כתב : נחום נוימן

לקראת האתגר הבא...

צהרים של חודש יולי, החום בחוץ מתיש, ואני ממהר להכנס לקניון רחובות הקריר כדי להפגש עם יונה שרי, מתנדבת ב "ידיד לחינוך". יונה, שופעת אנרגיות, כבר ממתינה לי, ואני ממהר להתנצל על אחור של מספר דקות, לאחר שקלטתי שאצלה כל דקה חשובה. 
יונה למדה מתמטיקה ומדעי המחשב באוניברסיטת בר אילן, עבדה במספר חברות הייטק, ובעשרים השנים האחרונות עבדה בחברת אלתא - חברת בת של התעשייה האווירית, באשדוד. אלתא היא אחת החברות המובילות בעולם במערכות אלקטרוניות. החברה מעסיקה כ - 4000 עובדים, רובם מהנדסים ומתכנתים. יונה ניהלה בחברה את יחידת המחשב המרכזית שכוללת כ 200 עובדים.

על הצטרפותה ל"ידיד לחינוך" וכיצד התחילה ללמד בזום, היא מספרת:
"מיד לאחר שסיימתי לעבוד, לפני כשנתיים, הצטרפתי ל"ידיד לחינוך" והתחלתי ללמד חשבון וגיאומטריה בבית הספר "נבון". כשפרצה מגיפת הקורונה ביצעתי הסבה מהירה, והמשכתי ללמד מרחוק, תחילה בווטסאפ ובהמשך, כשבתי הספר עברו ללמד בזום, גם אני עברתי לזום. את מערכת הזום למדתי תוך כדי תנועה. לעיתים גם נעזרתי בטיפים של התלמידים.
התחלתי ללמד קבוצות של 4-5 תלמידים. כשמצאתי שזה אינו יעיל, הקטנתי את הקבוצות ל 2-3 תלמידים ונתתי יותר שיעורים. אבל הרגשתי שאני רוצה לעשות יותר, והתחלתי ללמד במקביל את תלמידי בית הספר "בן גוריון". בהתחלה נהגתי להציג לתלמידים את השאלות על גבי מסך השיתוף של הזום, אך בהמשך מצאתי שנוח יותר להתחבר לאתר של משרד החינוך ולעשות שיתוף מסך עם האתר. לתלמידים יש בחוברות העבודה שלהם את כל השאלות שבאתר".

האם את מצליחה לשמור על ערנות וקשר עם התלמידים בזום?

"ראשית אני מבהירה לתלמידים, שהמטרה היא לעזור להם. השיעורים שלי באים כבונוס, ומי שאינו מרגיש בנוח יכול שלא להשתתף. חשוב לי לציין שלעיתים נוצרים גם קשרים ממש הדוקים. לדוגמא, הייתה לי תלמידה שגילתה רצינות ונחישות ראויים לציון. במקרים בהם הייתי מאחרת בשליחת לינק ההתחברות לזום, היא הייתה שולחת לי וואסאפ לברר, האם השיעור יתקיים. הקשר ההדוק שנוצר, גרם לי, לאחר שהפסקנו לעבוד בזום, לבקש להתנדב גם בבית הספר ובכיתה בהם אותה תלמידה לומדת".

את מרגישה שאת מצליחה לסייע ולקדם את כל התלמידים ?

"כמובן שלא בכל המקרים יש הצלחות, אבל אני מרגישה שהרבה פעמים אני מצליחה להנגיש את המתמטיקה לתלמידים שיש להם רתיעה מהמקצוע. לאחרונה, למשל, לימדתי אחוזים, ואחת התלמידות שהתקשתה בנושא, אמרה בסוף השיעור, כי היא מבינה, וכבר יודעת לחשב ולפתור בעיות. מבחינתי, זו הצלחה. במקביל תמיד מלווה אותי התחושה שצריך לעשות יותר. צריך עוד הרבה מתנדבים שיסייעו לתלמידים".

נאמר לי שאת פעילה במיזמים נוספים

"כן, בתקופת הקורונה הקמתי את מועדון הקריאה של מתנדבי "ידיד לחינוך". המועדון מיועד למתנדבות ומתנדבים אוהבי ספר, ועד כה הצטרפו כבר עשרה מתנדבים. הקבוצה נפגשת בזום אחת לשבועיים ודנה בספרים שאנו קוראים ובנושאים מעניינים רבים. לאחרונה דנו בסוגיה של בחירות אישיות שאנשים עושים. השבוע נשוחח על דברים שאנו עושים למען איכות הסביבה. בקבוצה יש חברים שכותבים טקסטים, מקריאים שירים וזה מאד מגוון. (על החוג המיוחד הזה בכתבתה של אילנה סולומון מבאר יעקב).
אני גם מתנדבת בעמותת "יד ליולדת" בנס ציונה - תחום אחר לגמרי, אך מלא אתגרים וסיפוק רב.

כשתיפתח שנת הלימודים הקרובה, אני מקווה שניתן יהיה לבוא ולהתנדב פיזית בבתי הספר, ואם עקב מגבלות הקורונה נדרש ללמד בזום, אני כבר מתורגלת".

לסיום הראיון יונה מביעה את רצונה להרחיב את כר פעילותה ולהביא לידי ביטוי את יכולותיה הניהוליות והארגוניות. היא מציעה למשל, להרחיב את תחום הלימוד וההדרכה של המתנדבים בטכנולוגית הזום והלמידה מרחוק, שרבים עדיין נרתעים ממנה. כרגע רוב ההדרכה ניתנות מרחוק. לדעתה של יונה, חשוב לארגן צוות של מתנדבי "ידיד לחינוך", שיחנכו מתנדבים בבית המתנדב מול המחשב של המתנדב. בדרך זו ניתן יהיה להתגבר גם על המחסום הפסיכולוגי שלעיתים קיים ולצרף עוד מתנדבים רבים למעגל ההדרכה בזום.

שעתיים חלפו להן ממש מבלי להרגיש, יונה מציעה לי להצטרף לחוג מועדון הקריאה, אני מודה לה ומבטיח לשקול בחיוב.