הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

בין אלה מ'ידיד לחינוך' ודריה מפרוייקט 'נעל"ה' נוצר קשר אמיץ שתחילתו ב Start Talking - מאת: מאשה ליפשיץ

אלָה הגיעה ל"ידיד לחינוך" לאחר ששמעה על פרוייקט Start Talking בעיצומם של ימי הקורונה.

לאלָה חניכה אחת, דריה, מבית הספר "כפר גלים", שהגיעה לארץ במסגרת 'נעל"ה' ממזרח רוסיה, סמוך לגבולות סין. זו לא הפעם הראשונה שאלה נפגשת בתלמידי 'נעל"ה'. לפני כעשרים שנה התקבלה לבית הספר הריאלי בחיפה קבוצת תלמידים, מ'נעל"ה' שהתגוררו בקיבוץ סמוך לחיפה והם הגיעו ללמוד בבית הספר, וגם אז "אימצה" אלה את אחד התלמידים מהקבוצה, שהפך לבן בית במשפחתה. בהמשך נוצרו קשרים עם אם הילד וסבתו, כשעלו לארץ.

כיום מורכב יותר לפתח קשר קרוב עם התלמידים. יש צורך באישור בית הספר, הצוות החינוכי והפנימייה, וגם מהורי התלמיד, בכל פעם שרוצים לצאת עם התלמיד לביקור במוזיאון, או סתם לארח אותו בבית או בבית קפה.

איך עבדה אלה עם דריה? הן נהגו לשוחח באנגלית באמצעות הזום או בוואטסאפ. אלה ערכה רישום של מלים בהן דריה התקשתה וכן של טעויות דיבור או כתיבה, והכינה לדריה קובץ סיכום. בשיחות ההמשך, אלה היתה משלבת בנושאים השונים את נקודות התורפה של דריה.
השיחה התנהלה בתחילה באמצעות כרטיסיות שיוחדו לנושאים מסויימים, אך בהמשך התרחבה לנושאים שונים שהיו קרובים למשתתפות (לא רק באמצעות כרטיסיות), נושאים שגולשים בטבעיות לחיי היום יום בבית הספר, בכיתה, בחברת הילדים, חיי התרבות של התלמידים, סרט, הצגה ואירועים חברתיים שונים.

לאלה ולדריה התגלו תחומי ענין משותפים, כמו איסוף גלויות ואומנות.

באחת ההזדמנויות דריה הראתה לאלה תמונה של אומן יפני, שאלה הכירה מביקורה ביפן לפני שנים אחדות. בעקבות זה הציעה אלה לדריה לבקר יחד במוזיאון לאומנות יפנית שבחיפה. לאחר הביקור אלה ארחה את דריה לצהריים בביתה, עם בן זוגה של אלה. בהזדמנות אחרת, הן חגגו יחד יום הולדת לדריה, יצאו לאכול ארוחת בוקר במסעדה על שפת הים וטיילו על החוף. אירועים כאלה, כאמור אינם ספונטניים, יש לקבל אישורים מהגורמים המעורבים.

השיחות של אלה ודריה בהחלט תורמות להתקדמותה של דריה בתחום האנגלית הדבורה.

דריה היא בעצם "בת יחידה" לאלה בהתנדבותה. אלה עסוקה, לצערה, בתמיכה בחברות ובקרובי משפחה הזקוקים לה. בנוסף היא חברה בוועדת הרפרטואר, ועדה ציבורית של תיאטרון קריית מוצקין, העוזרת להנהלת התיאטרון להחליט לגבי הצגות ומופעים שעוברים בתיאטרון.

דריה נמצאת כרגע עם משפחתה ברוסיה לחודשי חופשת הקיץ, אבל משם היא שולחת לאלה הקלטות שלה באנגלית, כדי להמשיך בלמידה.

על מיזם 'נעל"ה' – נוער עולה לפני הורים https://www.kidum-edu.org.il/naale

'נעל"ה' החלה את פעילותה ב-1992, כפרויקט ניסיוני במטרה לעודד משפחות יהודיות מבריה"מ לעלות לישראל. במהלך השנים הפעילות התרחבה לתלמידים יהודיים מכל רחבי העולם.

תלמידי 'נעל"ה' מגיעים לארץ ולומדים בבתי ספר תיכוניים לבחינות הבגרות. חלקם נשארים בארץ ומשפחותיהם מצטרפות אליהם בהמשך.

בכפר גלים בני קבוצת 'נעל"ה' מתגוררים בפנימייה ומשתלבים בלימודים ובעבודה בענפים השונים, כמו שאר התלמידים. ילדי נעלה צריכים להתמודד למעשה עם שתי שפות חדשות – עברית ואנגלית. ההכנה של פרויקט Start Talking היא למבחן בע"פ באנגלית.

עוד על 'נעל"ה':

  • יותר מ 90% מבוגרי התוכנית, הופכים לאזרחי מדינת ישראל ואף מתגייסים לצה"ל.
  •  85%מבוגרי תכנית 'נעל"ה' זכאים לתעודת בגרות מלאה.
  • כמחצית מהורי בוגרי התוכנית עלו ארצה בעקבות ילדיהם.
  • אלפי בוגרי 'נעל"ה' משתלבים בכל תחומי העשייה והחברה במדינת ישראל.