הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

האם באמת לא למדנו כלום? - מאת: יוסי רוזנמן

מה קרה למיזם ״בית הספר של החופש הגדול״ שאמור היה להיות עזר להורים? האם האשמה היא רק בממשלה? וכיצד אמורה להראות פתיחת שנת הלימודים

מה שאמור לעמוד כעת בראש סדר העדיפויות, הוא מערכת החינוך, שאמורה להיפתח באחד בספטמבר,

כידוע, מסגרות החינוך הן הגורם המרכזי לעלייה בתחלואה, מורים ותלמידים מאומתים הכניסו רק בחודש האחרון קבוצות שלמות לבידוד. כ-18.5 אלף תלמידים הוכנסו לבידוד, 55 גני ילדים ושישה בתי ספר שבהם התקיימו פעילויות של החופש הגדול נסגרו כשמרבית הילדים המאומתים - תלמידי בתי הספר היסודיים.

לתרחיש בו כיתה אחת בבית הספר נסגרת לאחר התפרצות קורונה, ולמחרת היום מתגלים עוד שני תלמידים מאומתים, עד שבית הספר כולו נאלץ לסגור את שעריו, ואלפי ילדים והורים יכנסו לבידוד, נראה שמשרד החינוך לא נערך כראוי במיזם ״בית הספר של החופש הגדול״.

כשקבינט הקורונה יתכנס שוב, חשוב שלא ישכח את הילדים שגם להם מגיעה שגרת יום בריאה, גם להם מגיע להיות מוקפים בחברים בני גילם, גם להם מגיע לפגוש את סבא וסבתא מבלי לפחד לחבק אותם. צריך להפסיק להיאחז בתקוות השפעת החיסון וכדאי להתחיל להיאחז במציאות.

צריך לקוות שלקראת פתיחת שנת הלימודים ייערכו נכון יותר. אולי לא יהיו חייבים לשלוח את כל הכיתה לבידוד, אולי אפשר לבודד רק את מי שבא במגע קרוב עם הילד ואת היתר רק עד בדיקה שלילית. בתוך הכיתה להקפיד יותר על מסכות ואוורור. ההורים חייבים גם כן לגלות אחריות ולא לשלוח ילד חולה לבית הספר. עם השפעת זה לא בדיוק עבד. חלק מההורים נהגו לתת לילד אקמול ולשלוח אותו חולה לבית הספר, או שהם עצמם הלכו לעבודה חולים ללא כל התחשבות באחר והתוצאה, רבים נדבקו וחלקם אף מתו שלא לצורך בכל שנה.

ייתכן שאת שנת הלימודים הקרובה, אחרי שיא של נסיעות לחו"ל, יהיה צורך לפתוח עם צעדי מנע כמו: צמצום מספר התלמידים בכיתה, כבשנה שעברה, ואם התחלואה תצמח, נקוה שעד אז תיושם תוכנית "מגן חינוך" לבדיקות סקר בבתי הספר.

על הממשלה אבל גם על ההורים מוטלת האחריות כאחד: הממשלה בהוצאת הנחיות ברורות להמשך הפעלת מערכת החינוך בצל הקורונה ועל ההורים מוטלת החובה לציית להנחיות - אחרת נראה שלא למדנו כלום.

ואנחנו הגימלאים מתנדבי ״ידיד לחינוך״ שכל כך מתגעגעים לפגוש את התלמידים, נצטרך אולי לקחת עוד נשימה עמוקה ולהמתין בסבלנות ולראות מה יהיו פני הדברים.