הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

הכירו את רינה ארמן, המובילה את המהפך ושיקום רשת ספריות בתי הספר ביהוד - מאת: אריה רגב

את רינה ארמן פגשתי בביתה הנאה שביהוד. היא קבלה את פני בשער הכניסה, המוביל אל גן קסום עוטה ירוק והשיחה בינינו התקיימה בגינת הבית. רינה, אישה נעימת הליכות, נמרצת ושופעת אנרגיות, צוינה בפני לשבח על ידי מתנדבות "ידיד לחינוך" ביהוד עוד לפני קיום הפגישה, כמי שמובילה ומנהיגה את המהפך ושיקום רשת ספריות בתי הספר בעיר.

בעקבות שיחה עם חברה, נחשפה רינה לפעילות העמותה. כקוראת נלהבת של ספרים, וחובבת ספרות איכותית, חשוב היה לה להנחיל את אהבתה זו גם לדור ההמשך, ממש כפי שעשתה כאמא וכסבתא. מכאן, הדרך להיות מתנדבת ב"ידיד לחינוך" הייתה מתבקשת. היא החלה את פעילותה בעמותה בספריית בית הספר "רמז" ביהוד בשנת 2012 - אותה ספריה בדיוק בה קראו ילדיה את ספריהם הראשונים. התנדבותה כללה למידה והטמעה של תוכנת "אגרון – מערכת ממוחשבת לניהול ספריות". בתוך כך השתתפה בכנס בנושא "ניהול ספריות בתי ספר", שהתקיים באוניברסיטת בר-אילן, שם פגשה את מנכ"ל "אגרון", והחליטה ליזום את מהלך הטמעת המערכת הממוחשבת בכל בתי הספר ביהוד. הטמעה זו שחוללה מהפיכה מיחשובית בספריות, בהם נוהל הרישום עד אז בכרטיסיות ידניות, זכתה להנחה משמעותית, לאחר פנייתה למנכ"ל העמותה והסתיימה כעבור ארבע שנים ב 2017 .

פנייתה היזומה של רינה אל מנהלות בתי הספר הנוספים ביהוד ("הרצל", "היובל", "במעלה", ו"אורנים") להטמעת המהלך המיחשובי גם בספריות בית ספרם, התקבלה בהתלהבות, והן נרתמו לרכישת מחשב ומדפסת ורכישת תכנת "אגרון" - מהלך שחייב מבצע של הקלדת 5000 הספרים בספריות בתי הספר ביהוד. התלהבותה של רינה מהמיזם הייתה מדבקת, והיא הצליחה לגייס מתנדבות שסיימו את ההקלדה בתקופה של שנה וחצי.
רינה מרבה לציין את שיתוף הפעולה המלא של מנהלות בתי הספר, שראו את הנושא כקריטי להתפתחותם של התלמידים, והכניסו שעת ספריה ייעודית למערכת השעות של כל כיתה.
עם השלמת ההקלדה, נפתחו הספריות מחדש להשאלת ספרים להנאתם והעשרתם של התלמידים, לצד שמחה ונחת של הספרניות/ המתנדבות, אשר התמוגגו למראה התלמידים המתיישבים בפינות הקריאה מרותקים לספרים. בסה"כ מדובר בכ-2000 תלמידים אשר נהנים משירותי ספריות בית הספר ביהוד.
לדבריה, על אף מגפת הקורונה, שעצרה לחלוטין את פעילות הספריות, היא מקפידה לשמור על הקשר החם והידידותי עם המתנדבות, ולאחרונה קיימה מפגש בביתה עם 22 מהן. לשמחתה, החזרה ההדרגתית לשגרה, (כך אנו מקווים), מביאה איתה גם התארגנות של הספרניות לקראת הפעלה מחדש של מערך הספריות.

הנה לפנינו דוגמה מקסימה, כיצד בעקבות יוזמה, רוח מנהיגות ויחסי אנוש טובים כמו של רינה ארמן, קם לו מפעל חינוכי יפה וחשוב זה בעיר יהוד, בחסות עמותת "ידיד לחינוך".

בקשתי מרינה לספר לי קצת על עצמה:

רינה ילידת 1948, עשתה את שירותה הצבאי בנח"ל כיד ימינו של קצין החינוך של היחידה. עם שחרורה פעלה באגף יחסים בינלאומיים במשרד הסעד. לאחר שנישאה עברה למנהל התעופה האזרחית ברשות התעופה האזרחית, ועבדה שם 35 שנה עד לפרישתה לגמלאות. זו הייתה תקופה ארוכה ומאתגרת, בה בצעה מיגוון משימות, לרבות רישוי טייסים וציוותי קרקע. גולת הכותרת ("תפקיד חיי" לדברי רינה) היה תחום היחסים הבינלאומיים במנהל התעופה. היו אלה שנות ה-80 בהן התפתחו והתרחבו טיסות השכר, וכדי לממש אותן גם בישראל, היה צורך בממשק ותיאום עם חברות התעופה מרחבי העולם.
לאחר הפרישה, ההתנדבות הראשונה הייתה בתחנת משטרת מסובים. לאחר הכשרה, רינה שמשה במשך שנים כיומנאית מתנדבת בתחנה - תפקיד אותו מלאה במסירות עד להופעתה של מגפת הקורונה.