הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

תשמור על העולם ילד - מאת: רעיה סול

התחזיות על עתידו של כדור הארץ שלנו, קודרות, וכך גם התחזיות על עתידנו ועתיד ילדינו. אנחנו, המתנדבים, יכולים לתרום את חלקנו להעלאת המודעות, שתגרום להשפיע על המצב

יחד עם מגפת הקורונה, מתרבה השיח על מצבו של כדור הארץ, והדברים כנראה שלובים זה בזה.

התחזיות של אנשי המקצוע השונים על עתיד כדור הארץ, מעוררות פלצות. כבר היום מתרחשים בעולם שיטפונות, שריפות, קרחונים שנמסים, התייבשויות, ועד שנכדינו יגיעו לגילנו - המצב יהיה חמור עוד יותר.

וכאן, לנו המתנדבים, יש מקום להעלות את הנושא בבתי הספר בהם אנו מתנדבים, לעבוד יחד עם הצוותים החינוכיים להעלאת המודעות לנושא, להחדיר אותו לתלמידים שיעבירו אותו הלאה גם למבוגרים וכך לתרום לשיפור המצב - כל אחד ותרומתו הצנועה.

זוכרים איך בילדותנו נהגנו לקטוף כלניות, רקפות ושאר פרחי בר? עד שנחקק חוק, שהדבר אסור והנושא הושרש באוכלוסייה, הרבה בעזרת הילדים.

היו ימים שעישנו בכל מקום, שזרקו זבל מחלון המכונית, כל אלה כמעט חלפו מארצנו וזאת בעזרת אכיפה וחינוך.

גם כיום הסברה וחינוך יכולים להועיל. אחד המנהגים הנפוצים הוא שימוש בטיולים, בפיקניקים ואף בבית בכלים חד פעמיים. צו השעה הוא להשתדל להימנע מכך כמה שיותר, ואם בכל זאת חייבים – אז ישנם כלים חד פעמיים שמתכלים. בכל מקרה לאחר שסיימנו לאכול צריך להקפיד לאסוף את כל השאריות. אם יש מקום לזרוק – נזרוק, ואם לא – ניקח למכונית ונזרוק בפח ליד הבית.

ועוד משהו, חשוב לנסות ולהפחית את השימוש בשקיות ניילון. מדובר בחומר שאינו מתכלה. לפני שנים רבות נהגו לעטוף בשקיות נייר, חבל שלא עושים זאת גם כיום.

הטיולים המשפחתיים נעשים לרוב במכוניות. נבקש מהילדים לשכנע את ההורים לצאת לטיולים רגליים, או באופניים (כשהמרחק מתאפשר), זה מאפשר ליכוד משפחתי, מונע מריבות אחים במכונית, וכמובן מאפשר להתבונן בכל רגע נתון בפרחים, חיפושיות ושאר תופעות הטבע. אפשר לקחת מגדיר ולמצוא את שם הצמח, החיפושית או הציפור שראינו בדרכנו.  וכך במקום לצלם סלפי, נצלם את הטבע, ואולי נצייר או נכתוב על כך מאמר קטן או שיר.

אנו עצמנו יכולים לצאת עם הנכדים או הנינים.

כשהילדים שלי וכעבור שנים הנכדים, היו צעירים, עצרנו בנסיעה לא פעם להראות להם שדה כותנה או שדה חיטה, ואם אפשר היה לראות קטפת כותנה או קומביין שקוצר את החיטה, זו בכלל הייתה חוויה.

בואו נהיה חלק ממערך ההסברה בבתי הספר וננסה למנוע ולו במעט את הגזרה הזו, העומדת בפתחנו.

תִּשְׁמֹר עַל הָעוֹלָם יֶלֶד, יֵשׁ דְּבָרִים שֶׁאָסוּר לִרְאוֹת

גִּבּוֹר שֶׁל הָעוֹלָם יֶלֶד עִם חִיּוּךְ שֶׁל מַלְאָכִים

תִּשְׁמֹר עַל הָעוֹלָם יֶלֶד, כִּי אֲנַחְנוּ כְּבָר לֹא מַצְלִיחִים.