הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

"עץ לדעת" או עץ הדעת: החוג בו לומדים להתחקות אחר שורשי המשפחה - מאת: אילנה סולומון

"עץ לדעת" בהנחייתם של דוד ודיאנה שאלתיאל הוא חוג נוסף בפרוייקט "ידיד לידיד" שבאזור השפלה של העמותה. בחוג המרתק אנו לומדים כיצד ניתן לקבל מידע על עבר משפחתנו ועל שורשינו. לא פעם ניסיתי כוחי בהתחקות אחר שורשי משפחתי, אך לא בהצלחה רבה. אין בידי מסמכים שאוכל להעזר בהם, ולכן חשתי שידי כבולות. בזכות הדרכתם מאירת הפנים של דיאנה ודויד הצלחתי להגיע לגורמים המתאימים, והאור בקצה המנהרה התחיל להופיע.

דיאנה, שניהלה את "מרכז דורות" בבית התפוצות, מספרת שמטרת החוג היא "לתת לאנשים כלים איך לבנות את אילן היוחסין שלנו, כדי שנוכל לספר לילדינו ולנכדינו על המשפחה ועל שורשיה. "אם לא תדעי מאין באת", היא אומרת, "לא תדעי לאן ללכת. חשוב שנדע על שורשינו כדי שתהא בנו תחושת שייכות, הבנה וגאווה. חשוב גם שבבתי הספר יתנסו בכך."

הנושא הזה, כך למדנו מדיאנה, החל להתפתח בעיקר בשנות השבעים של המאה הקודמת בעקבות סידרת הטלויזיה האמריקאית "שורשים", שעסקה בחיי דורות במשפחה אפרו-אמריקאית מימי העבדות ועד 1900 לערך. הסדרה הייתה עיבוד לספרו של אלכס היילי "שורשים.
אנשים רבים התחילו לחפש מידע על משפחותיהם, הקימו קבוצות של חובבים שהתעניינו בנושא ועשו הכל כדי לקדם את הידע ואת היכולת לדעת על משפחותיהם.

אז כיצד אפשר להתחקות אחרי חומרים שיעזרו לי, שאלתי את דיאנה.
"אפשר למצוא מידע באמצעות האינטרנט והפייסבוק. מקורות נוספים הם בתי קברות יהודיים, "יד ושם", ארכיונים, ספריות לאומיות, צילומים, וכנסים בינלאומיים של חברות גניאולוגיות".

לדברי יונה שרי, המשתתפת בחוג: "נחשפתי לעולם שלם של חקר שורשים. החיפוש שלי פנה לאתר את משפחת סבי מצד אימי, שהיה ערירי ונפטר בגיל צעיר. בעזרת דיאנה ודויד איתרתי פרטים ראשוניים עליו, ומכאן אוכל להמשיך את עץ המשפחה. התחלתי תהליך מרגש של חיבור לשורשי המשפחה."

רחל דור, החברה גם היא בחוג: "בזכות המפגש עם דיאנה קיבלתי הזדמנות לחקור את ההיסטוריה המשפחתית שלי. הורי, ניצולי השואה, מיעטו לדבר על מה שהיה שם".

מוסיף על הדברים חבר נוסף בחוג, שלמה אבן זוהר: "עץ לדעת הוא עץ הדעת. בזכות דיאנה ודויד למדנו את שורשינו. לא סתם נאמר:' דע מאין באת...' ברגע שנחשפנו לנבור בעבר משפחתנו, גלינו אוצר. נחשפנו במהלך החוג לסיפורים מדהימים על העם היהודי ועל היהודי הנודד שהשאיר בכל מקום את חותמו המשמעותי. גיליתי ענפי משפחה ברחבי העולם. יצרתי קשר עם קרובי משפחה שלא ידעתי על קיומם. תודה לדיאנה ולדויד על ההדרכה הנהדרת, על הסבלנות הרבה ועל הדוגמאות המאלפות".