הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

ד"ר אדריאנה כץ מובילה את תכנית ח"ץ (חוקרים צעירים) ב"ידיד לחינוך" - מאת: דורון סוסליק

כל שנותיה עוסקת ד"ר אדריאנה כץ במחקר במכון וייצמן כחוקרת בתחום הביוכימיה. בשנים האחרונות היא שוקדת, עם עמיתים, על מחקרים בנושא חלבונים בממברנת התא, המעורבים בתהליכים חיוניים בגוף האדם. לפני כשלוש שנים פרשה לגימלאות, אבל התלהבותה לא פחתה. היא ממשיכה לעבוד כיועצת, בשיתוף פעולה עם מכוני מחקר מובילים בעולם.

בשיחה עימה ניכרת בה אהבתה הגדולה למקצועה, לתחומי-מחקריה, ולמעבדות בהן ראתה את סביבתה הטבעית. "למדתי ביולוגיה, ובחרתי לשלב בין משפחה, קריירה ומחקר", היא מספרת.

לאחר פרישתה אדריאנה עבדה כמתנדבת במזכרת בתיה בתחום המדעים. את דרכה בקמפוס הדגיטלי של "ידיד לחינוך" החלה עם פרוץ מגפת הקורונה בהרצאות למבוגרים, עד שעלה הרעיון לתת בקמפוס מקום גם לתלמידים. בחופש הגדול של שנת הקורונה, הרצתה אדריאנה לתלמידים במעין קייטנת קיץ של "ידיד לחינוך" בזום, שממנה התפתחה תכנית ח"ץ (חוקרים צעירים) אותה מובילה אדריאנה.

"נתתי מיד הסכמתי להפעלת פרויקטים בקרב בני-נוער, תוך שיתוף פעולה עם מנהלים ומחנכים", היא אומרת. "חודשי הקורונה הגיעו ונוצלו ביעילות. נתתי כמה הרצאות מדעיות בזום למבוגרים, ולילדים. הילדים היו מרותקים", היא מציינת בסיפוק. "ואז התחלנו לדבר על הרחבת מעגל המרצים - רובם מ"ידיד לחינוך": נושאים כמו רפואה, טבע, חלל, וממציאים שעיצבו את המדע: אינשטיין, ניוטון, ארכימדס. ההרצאות ניתנו פעם בשבוע לילדים בכיתות ה'-ז', בזום. הילדים שבאמת התענינו התמידו, ושתו בצמא את דברי-המדע".

כדי לגוון את צורת מתן ההרצאות וליצור קשר בלתי אמצעי עם הילדים, נערכו פגישות בהן הילדים שואלים והמומחים עונים: "הכה את המומחה",  וגם עושים ניסויים חיים, אדריאנה יחד עם הילדים מבצעים ניסוי, לומדים ונהנים. והכל בזום! 

משרד החינוך התענין בפרויקט. בעקבות ההתעניינות הועברו הרצאות פיילוט בבתי הספר היסודיים ובחטיבת ביניים. הפיילוט הצליח מאד וזה סלל את הדרך להמשך בשנה הבאה.

אדריאנה מעניקה מלוא החופן מחמאות לשותפותיה לעשייה: לשלומית רוט-נבון, מנהלת אזור גומא ("בלעדיה לא היה זז דבר..." ), לאתי גולד, הממונה על הקמפוס הדיגיטלי וההדרכה, ליהודית בן-אברהם, רכזת אזור לוד, שהייתה גם שותפה לפרוייקט, וגם לברוך היבנר ודב פרי כמלווים טכניים - "כולם עשו עבודה נהדרת, תוך שהם מגייסים ידע וניסיון מעברם, ובעיקר – נסחפים  אחריה בהתלהבות".

ואשר לשנה הבאה - התוכניות מרקיעות שחקים. עוד ועוד מרצים שיעשירו את מגוון ההרצאות לכיתות ח'-ט'-י'. "נגייס מרצים נוספים ונכין הרצאות בנושאים שהמורים והתלמידים ביקשו: בינה מלאכותית, רובוטיקה, ננו-טכנולוגיה ועוד..

"אני מקווה שנצליח להלהיב ולסקרן את הנוער, נעשיר את עולמם, והם ירצו להמשיך ולהיחשף למסתורי המדע", מסיימת אדריאנה באופטימיות.

אדריאנה, המרצים והצוות המוביל של תוכנית ח"ץ