הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

שבעה מתנדבי "ידיד לחינוך" מפתח תקוה פועלים בביה"ס אל ע'זאלי שבכפר קאסם – על ביה"ס ועל המנהלת שלו

כאותר עיסא היא המנהלת של בית הספר אל ע'זאלי שבכפר קאסם. בבית הספר 521 תלמידים 40 מורים ו- 7 עוזרי הוראה. כאותר הינה בעלת מוטיבציה רבה ואיכפתיות, מובילה את בית הספר בעזרתה של עמותת "תובנות בחינוך" למקום שאפשר בהחלט להתגאות בו.

כאותר היא האשה הראשונה בכפר קאסם בתפקיד בכיר. היא זכתה בו לפני 18 שנה, רק אחרי המכרז השני שנערך לתפקיד הניהול, כי לא רצו אז, לדבריה, לקבלה בשל היותה אישה. "הייתי גם צעירה וגם אישה וכל העיניים היו נשואות אלי", כך היא מספרת. "אחרי נכנסו עוד מנהלות. הצלחתי להוכיח שאישה יכולה". "המושג פמיניזם לא מדבר אלי. כל אדם נמדד על פי מעשיו. היום אני חושבת", היא מוסיפה בחיוך, "איך העזתי?"

בביקורנו בבית הספר היה קל מאד להיווכח, שמדובר במנהלת מוערכת ואהובה, שדלתה פתוחה והמורות מרגישות חופשיות להיכנס לחדרה. 
כאותר עצמה אומרת: "בעבודה אני דווקא מאד קשוחה. אני מרגישה שאנחנו בשליחות לקידום מערכת החינוך בכפר קאסם. לילדים מגיע הכי טוב. אין לי חברים פה, אני אוהבת את כולם", והיא ממשיכה: "אני צריכה להקשיב לאחר, כדי לדעת את הצרכים של החברה שלי. כאן בבית הספר לא קורה שהמנהלת אומרת ואחרים עושים. אני יושבת עם הצוותים, שומעת את השטח ומקשיבה, וכך אנחנו מובילים יחד תהליך של שנוי".
על המתנדבים, אומרת כאותר, ש"הם מעניקים הרבה חום ואהבה לבית הספר".

איה בניטה מתכנית "תובנות לחינוך", המלווה את בית הספר זו השנה השנייה, מעידה על כאותר, שהיא מנהיגה ומוכנה לקחת סיכונים. כל התנהלותה וכל מה שהיא עושה בביה"ס הם עדות לכך, ואכן באל ע'זאלי מפתחים הרבה שיגרה של לומד עצמאי וחוסן מנטלי.
יש כאן מרחבי הקשבה של מפגשים קבוצתיים אינטימיים, בהם הילדים משתפים אחד את השני בתחושותיהם ולומדים להיות יותר רגישים חברתית כלפי האחר. גם מרחבי למידה גמישים קיימים פה, בהם השיעור מתנהל תוך כדי למידה עצמאית בתווכו והנחייתו של המורה.

אשר רובין הוא בין המתנדבים של "ידיד לחינוך" בבית הספר. הוא מלמד התנהלות פיננסית ונעזר במורה המתרגמת לילדים את המילים. "אני אוהב אתגרים. הילדים מרגישים שיש לי מה לתת להם ולכן חשוב להם להקשיב", הוא מספר. "אני מרגיש בבית הספר כמו בבית  ויש רצון טוב מאד לשיתוף פעולה".

 "הילדים בבית הספר אל ע'זאלי הם שובבים, מלאי שמחת חיים ומעוניינים ללמוד כמו חבריהם במגזר היהודי", מספרת המתנדבת אסתר אבני, "סגן המנהלת, איסר עיסא, שהוא גם איש הקשר איתנו, המתנדבים, מביע הערכה ושמחה רבה על כל יום התנדבות שלי. הוא מארגן את קבוצות התלמידים ודואג לחדר שמתאים לפעילותי (מחשב, לוח ומכשירי כתיבה). אני מקווה שהתכנית תתרחב לעוד יישובים ובתי ספר".

 

אין ספק כי באל ע'זאלי בראשותה של המנהלת והצוות שלה, עם הרבה פרגון מבחוץ, מתרקמים גם יחסים מיוחדים בין יהודים לערבים, ולבני אדם באשר הם. בקשר לכך יש לכאותר אמירה נחרצת: "אנחנו אזרחים במדינת ישראל, חייבים לדבר ולשלוט בשפה העברית. שנים רציתי שאנשים משני הצדדים יפגשו ויתרמו אלה לאלה. אני מאמינה באדם. הגיע הזמן להאמין בכולם ולהקשיב להם, גם לילדים, גם למורים, גם ליהודים, גם לנשים".