הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

בקבוצת הכדורגל של קלמן ראובן מבאר שבע "כל ילד מרגיש כוכב" - מאת: יפה חכמון סויסה

קלמן ראובן החל את התנדבותו בשנת 2010 ושימש במשך שלוש שנים כראש צוות בחווה החקלאית בבאר שבע. חנה חדאד, רכזת המתנדבים בעיר, זיהתה את הפוטנציאל הטמון בו וביקשה שיפעל בבית הספר "שחר", המהווה מסגרת לילדים עם צרכים מיוחדים. בתחילת הדרך התגלו לא מעט קשיים, אבל יחסם של מנהלת בית הספר והצוות המקצועי הובילו אותו לקליטה רכה במערכת.

הודות לניסיונו בתחום הכדורגל (בעברו שימש כשוער קבוצת הנוער של הפועל באר שבע, היה בקבוצת הבוגרים של בית"ר באר שבע, ובקבוצת מכבי באר שבע, וגם השתתף בליגה של חברת בזק במסגרת הליגות למקומות עבודה), קלמן הציע להקים קבוצה בית ספרית. "אני יודע כי ילדים אוהבים את התחום הזה, ואכן אימנתי אותם ותרמתי מהידע שצברתי", הוא אומר. לפני כחמש שנים אחזה התרגשות גדולה את כולם, כשהתבשרו, שאלונה ברקת, יו"ר קבוצת הפועל באר שבע, החליטה לאמץ את התלמידים. "לקחתי את הפרויקט בשתי ידיים ויצאתי לדרך דרוך ומכוון, בידיעה שהילדים מסוגלים להתאמן, לשחק כדורגל וליהנות", הוא מוסיף.
חדור אמונה בתלמידיו, הוא משנס מותניים ומדי שבוע ביום ג', יוצא קלמן עם קבוצה של אחד עשר תלמידים למגרש הכדורגל של הפועל באר שבע. התלמידים לובשים את בגדי הקבוצה המאמצת, אותם קיבלו בתחילת השנה. הפעילות במגרש מגוונת מאוד. התלמידים מתאמנים, קלמן עושה להם תרגילי חימום וריצה מסביב לדשא ובמגרש. הוא מלמד אותם טכניקות חשובות מעולם הכדורגל ובעיטות נכונות. מתקיימים גם משחקים בין בתי ספר, ואפילו מפגשים עם שחקני הפועל באר שבע. אחת לחודש מגיעים שחקני הקבוצה לבית הספר ומפעילים את התלמידים. דינמיקה מעין זו, מחדדת את הדימוי והתדמית של התלמידים בעיני עצמם ובעיני הסביבה. כל ילד מרגיש כוכב. למען האמת, בתוך כל ילד ישנו אותו הניצוץ וקלמן גילה ניצוץ זה.

"אני מרגיש שזכיתי להוביל פרויקט מרתק ומאתגר", אומר קלמן ומצהיר, כי הוא מוקיר את האהדה, ההערצה, התמיכה והערכה שמפגינים כלפיו.   

קלמן שותף לפעילויות נוספות בבית הספר. בין השאר, הוא מספר שהוא מעביר לכלל התלמידים שעורי ספורט, כשבימי החורף הגשומים לא ניתן להתאמן על הדשא. הם ממושמעים, הוא אומר, נהנים ושמחים.
לפני כחודש יצאו התלמידים לטיול ג'יפים (25 ג'יפים כשבכל ג'יפ ישבו שני תלמידים וסייעת. "התלוויתי לתלמידה והייתי צמוד אליה למשך כל הסיור". הוא משתתף בפעילויות נוספות של בית הספר כמו ארגון מסיבת סוף השנה, טקסי בר מצווה ועוד.
בנוסף לכל אלה הוא משמש כרכז המתנדבים בבית הספר, דואג לקשר רציף איתם ומיידע בכל חידוש.

לפני כשלוש שנים, לאחר שעבר את טבילת האש בבית הספר "שחר", קיבל החלטה להתנדב בבית ספר נוסף, "אילנות", גם הוא בית ספר לילדים עם צרכים מיוחדים, וגם שם הוא מעביר שיעורי ספורט במגרש ובאולם הספורט.

ויש עוד הפתעה. קלמן צירף גם את רעייתו ל"ידיד לחינוך".

והרי זה משובח!