הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

פעילות עניפה של צוותי עבודה באזור גומא (השפלה) במטרה להגדיל את מספר המתנדבים - מאת: זאביק שני

הכתבה מתבססת על ראיון שנערך עם אבי אזרד, איש צוות ההגוי בקבוצת ההקאתון באזור השפלה

מחלת הקורונה השפיעה על חיינו מעבר לתחום הבריאות. החשש מהמגיפה והסגרים שליוו אותנו במשך השנתיים האחרונות, השפיעו על ההרגלים שלנו, על התעסוקה, על אופן צריכת התרבות ועוד, וכך גם על האופן שבו אנו מעסיקים את עצמנו בזמננו החופשי. ב"ידיד לחינוך" התבטא הדבר בירידה במספר המתנדבים גם בגלל הסגרים והקושי לחזור למפגשים עם תלמידים בשל חששות שעדיין קיננו אצל לא מעטים, הגיל שלא חיכה והמשיך לטפס, ואפילו עייפות החומר. הקורונה שימשה כאן כטריגר.

בניסיון להתמודד עם האתגר, התכנסה במהלך חודש נובמבר קבוצת האקתון באזור גומא (השפלה) בהובלת רכזות הקבוצות ובהנחיית אילת ליניק. צוות היגוי מנה את אבי אזרד, אבי ברק, יונית פוגל, אילת ליניק ושלומית רוט נבון. הצוות החליט על הקמת קבוצה למטרת סיעור מוחות, שמנתה כשלושים איש. על הקבוצה הוטל למצוא דרכים ולאסוף רעיונות, כיצד לעורר את רוח ההתנדבות ולהכפיל את מספר המתנדבים באזור השפלה.

הקבוצה חולקה לקבוצות עבודה קטנות יותר, לפי ישובים, כשהרעיון המוביל הוא, כי "מותר להתפרע". הקריטריון העיקרי היה "ישימות הרעיון בלי כל תקציב". כל קבוצה נדרשה להציג עד שני רעיונות ולהציגם בפני כל הצוות.
אחת השאלות שעלתה בדיונים שנערכו, הייתה למשל, איך חושפים את נושא ההתנדבות לתושבים בעיר כמו באר יעקב, שבאזור גומא,  ששילשה בשנים האחרונות את אוכלוסייתה, ואינה רוויה בגופי התנדבות.

בסופו של דבר נאספו עשרה רעיונות, כשהמוביל שבהם הוא פרסום פלייר, שבו המתנדב מספר על עצמו ועל התרומה של ההתנדבות לחייו. בתחתית הפלייר ישנו קישור לאתר "ידיד לחינוך" ולפייסבוק, באמצעותו יכולים המעוניינים להצטרף לעמותה להשאיר פרטים ולבקש להצטרף. הרעיון אומץ, והפלייר מופץ במדיה החברתית (וואטס-אפ ופייסבוק). התגובות עליו רבות וטובות.

אזור גומא רווי במוקדי-ידע ומחקר, מפעלים וחברות היי-טק. לדברי אבי אזרד מצוות ההגוי, מכון וייצמן וחברת אל-אופ "מכוסים" מבחינת העמותה, אבל חשוב שתהיה בקרה לגבי אחוזי ההתנדבות במקומות אלו, שלא לדבר על מקומות נוספים שטרם 'טופלו התנדבותית'. ככלל, מציין אבי, נדרש תהליך מדידה לפעילות אותה אנו מבקשים לבצע.

פעילות ראשי הצוותים טרם הסתיימה והמשך הפעילות מתוכנן לתחילת חודש מרץ.

 

שתי דוגמאות לפליירים המופצים ברשתות החברתיות.

 

ליצירת קשר עם ידיד לחינוך: https://www.yadidla.org.il/%D7%A6%D7%95%D7%A8-%D7%A7%D7%A9%D7%A8