הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

אריק כהן מראשל"צ: "באתי מרקע קשוח משהו, שלא בדיוק משתלב עם חינוך ילדים קטנים"

ביה"ס "אלונים" ע"ש שולמית אלוני, הוא בית ספר יסודי ציבורי, שנפתח בשנת 2018 . המודל הפדגוגי מתמקד בלמידה בהתאמה אישית לתלמיד ע"י שילוב של למידה מבוססת פרויקטים חברתיים (SPBL) עם זמן תרגול מטלות אישיות מותאמות.

מהיותי אדם הרואה עצמו כבעל ערכים, יש בי הרצון והיכולת לתרום לקהילה במגוון תחומים כגון: סיוע לנכים ב"יד שרה", אריזה ומשלוח מנות מזון וביגוד לנזקקים במסגרת עמותת "החברה הטובים", וחינוך ערכי למצוינות במסגרת עמותת "ידיד לחינוך". לפני 3 שנים נתבקשתי להגיע לבית הספר "אלונים" במסגרת העמותה.

הגעתי למקום בחדווה גדולה, מתוך אמונה שיש בידי לסייע ולתרום לתלמידים בו מניסיוני האישי, אף שאין ברשותי תעודת הוראה ולא לימדתי מעולם ילדים בגילאי בית ספר יסודי. היה לי ברור לחלוטין שאני יכול לטעת בהם את האמונה ביכולתם, לתת להם כתף חמה להישען עליה בעת הצורך, לב חם ופתוח, ואוזן קשבת.

אודה ולא אבוש, פחדתי שלא אמצא את הדרך למסילות ליבם הרך, ואכשל בשליחות שנטלתי על עצמי.
באתי מרקע קשוח משהו...שלא בדיוק משתלב עם חינוך ילדים קטנים. במשך 24 שנים פיקדתי על לוחמים בשגרה ובשלוש מלחמות, שאחת מהן עקובה מדם, כמפקד פלוגת סירות הגומי בצליחת התעלה ביום 16 לאוקטובר 1973, וכן, במגוון תפקידי פיקוד, מטה והדרכה בכירים עד לפרישתי מצבא הקבע בשנת 1993. בהמשך ניהלתי כמנכ"ל את חברת האבטחה הגדולה במשק במשך 20 שנים נוספות, כך שניסיון בניהול מערכות גדולות ומורכבות, הדרכה והנעת עובדים מבוגרים היה לי. כעת נדרשתי לעשות התאמות לא פשוטות, וללמד ילדים רכים וקטנים מכיתה א' עד כיתה ו' - עניין לא פשוט כלל ועיקר!

חלק מהתלמידים אותם התחלתי ללמד באופן אישי את הקריאה וההגייה הנכונה, הבנת הנקרא, משלים ופתגמים, גאוגרפיה של א"י, ופתרון נכון של פעולת חשבון בסיסיות, גילו כלפיי חשדנות וחוסר שיתוף פעולה ראשוני. אט אט רכשתי את אמונם בסבלנות גדולה, תוך שאני משלב בשיעור הרגיל גם משחקי חשיבה ויצירה. בין השאר הקפדתי באופן קבוע להקדיש בכל שיעור את 10 הדקות האחרונות ללימוד משחק השח-מט החביב עלי במיוחד.
להפתעתי הרבה, גיליתי נכונות הולכת וגוברת מצד התלמידים ללמוד ולתרגל את יסודות המשחק והעמקת החשיבה המתבקשת, חרף כל משחקי המולטי מדיה הקלילים והמלחמתיים בסמרטפונים.

השמועה על כך פשטה במהירות בקרב התלמידים האחרים, ורבים רבים מהם שפגשו אותי בהפסקה במסדרונות, ביקשו שאלמד גם אותם את יסודות המשחק. בעצה אחת עם צוות המורים והנהלת בית הספר פתחנו השנה חוג מצומצם של 12 תלמידים חרף הדרישה הגבוהה בהרבה שהייתה ועודנה.

ייאמר מיד, שבבית הספר ישנו צוות מורים נפלא בראשות המנהלת, הגב' שרית צור והיועצת החינוכית הגב' רוני ריבין שפירא, המסייעים לי ותומכים בי ללא פשרות תוך שיתוף פעולה הנותן את פירותיו המבורכים בקרב התלמידים.

בסיום שנת הלימודים הקודמת ערכתי טורניר בו חולקו תעודות למשתתפים בנוכחות כל סגל המורים, ההנהלה והתלמידים ברחבת בית הספר. הוענקו גם תעודות הצטיינות. נעשה זאת גם בסוף שנת הלימודים הנוכחית עם תלמידי החוג המורחב.

לשמחתי הרבה אני שואב המון כוח ועידוד מהתלמידים על הנכונות והשקיקה שלהם ללמוד ולהעמיק ברזי משחק המלכים, הדורש ריכוז, מחשבה, ותיכנון מהלכים מורכבים בראיה מרחבית מוגברת. אני ממליץ בחום לעמיתיי המתנדבים לאמץ את הגישה.