הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

מתי עדכנת את תמונת הפרופיל שלך? - מאת: נחום נוימן

אנחנו חיים בעולם של רשתות חברתיות וגם לנו, הגימלאים, יש לרוב יותר מרשת חברתית אחת.

לרבים מאיתנו יש דואר אלקטרוני, וואטסאפ, פייסבוק ומסנג'ר, ויש גם כאלה שהנכדים התקינו להם טיקטוק או אינסטגרם.
בכל רשת יש מקום לתמונת הפרופיל שלנו, שמיצגת אותנו בנוסף לשמנו, ומאפשרת לחברי הרשת לזהות אותנו בקלות. זו גם הסיבה לכך, שלפייסבוק קראו כך ולא Namebook.
בהתאם לכך, אנו דואגים שברשת תופיע תמונה איכותית שלנו, שתאפיין את מי שאנחנו ואת מה שאנו רוצים לשדר.

הצעירים נוהגים להחליף תמונות פרופיל בערך באותה תדירות בה הם מחליפים את פירטי הביגוד שלהם, וזה בהחלט הגיוני. הרי כאשר הם מעלים תמונה חדשה, היא בדרך כל לא פחות יפה מזו הקודמת, אבל אצל המבוגרים והגמלאים העניין קצת מסתבך. הטבע כבר נלחם בנו, ומשנה לשנה קשה יותר לעדכן את תמונת הפרופיל ולקבל תמונה יפה יותר עם פחות קמטים (למעט אם עשינו מתיחת פנים או בוטקס), שיער שופע ולחיים תפוחות.
לכן רבים מאיתנו נוטים להשאיר תמונת פרופיל ישנה, המזכירה להם, ולא פחות מכך לחבריהם, את ימי עלומיהם. הבעיה היא שברשתות יש גם רבים שאף פעם לא פגשו אותנו במציאות ונשענים רק על תמונת תמונת הפרופיל שהם רואים. למעשה נוצרת כאן הטעיה. אז נכון, כולם עושים את זה, אבל זה קצת בעייתי כמו בערך לעשות פיפי בבריכה. אכן כולם עושים כך, אבל עדיין.....

בנוסף לשיטה הנפוצה של השארת תמונה ישנה ולא עדכנית, יש עוד שיטות נפוצות שלבטח נתקלתם בהם או שאתם נוקטים בהן:
אין בכלל תמונה - לאין תמונה יכולות להיות סיבות רבות. החל מיושרה קיצונית, דהיינו, אולי אנחנו מעדיפים לא להציג שום תמונה על פני הצגת תמונה ישנה, או חוסר ביטחון עם פנינו המזדקנות, ואולי זו סתם עצלות. דעו לכם שלעיתים זה יוצר אצל החברים ברשת, בעיקר אילו שאינם מכירים אתכם, תחושת חוסר נוחות, הנובעת מחוסר איזון ושוויון, הרי הוא מופיע עם תמונתו ואתה לא, למה?

תמונה עם בן/ת זוג – למה זה נועד ומה זה משדר? להראות שאתם תפוסים ושלא יתחילו אתכם? להראות ששפר מזלכם ויש לכם בן/ת זוג אטרקטיבים? שאתם בעצם זוג ואי אפשר לדבר בנפרד עם אחד מכם? שבן הזוג שלכם חושש שתופיעו ברשת בנפרד?

תמונת הנכד – רבים הגימלאים שנוהגים להציג תמונת נכד או נכדים, מה זה אמור לשדר? דעו לכם שאני כבר לא יפה כל כך, אבל יש לי נכדים מקסימים, ואם לכם אין כאלה נכדים יפים, אז תקנאו קצת.

הצגת אווטאר או קריקטורה - למה זה נועד? באמת לא הצלחתי לנחש, מרגיש לי כמו איזה סיבוך קל ואולי זה צריך להיות מגניב?

ניסיתי לחשוב, למה פנסיונר חושש לפרסם את תמונתו או לעדכן אותה. אני מבין את החשש של אנשים צעירים מסוימים, המצויים בשלב של חיפוש בן/ת זוג או בשלב של חיפוש עבודה ואז התמונה ברשת מאד חשובה ולעיתים קריטית, אבל פנסיונר, ממה בדיוק חושש? יתכן גם שהוא פשוט אינו זוכר איך עושים זאת למרות שאולי פעם הראו לו.

ברבות מתמונות הפרופיל יש גם רקע, שבמקרים רבים משקף משהו על תחביביו או עשייתו של בעל התמונה, כמו רכיבה על אופנים או אופנוע, טיול בטבע, בחוף הים, ריצה, אכילה ועוד. זה בהחלט הגיוני, כי זה משקף לחברי הרשת משהו על נטיותיו או תחביבו של החבר.

ולקראת סיום משהו על עצמי.

יש לי 3 תמונות פרופיל שונות, לא משהו שתכננתי, פשוט צילום מצב נכון להיום:

בדואר האלקטרוני יש לי תמונה שצולמה לפני למעלה מ 15שנים, ממש עלם חמודות עם בלורית וללא קמטים. התמונה נלקחה מארוע בו ארחנו בבית החולים הדסה, בו עבדתי, את ראש העיר ניו יורק. באותה תקופה עוד עבדתי כשאני לבוש חליפה ועניבה וכך נשארה תמונה זו.

בווטסאפ יש לי תמונה שצולמה לפני כ 4 שנים עם חלוק רחצה ליד שפת הבריכה. תמונה זו עדכנתי לאחר שמישהי העירה לי, שבתמונה הקודמת יש לי מבט קצת דבילי (כן, כך אמרה ללא רחם).

בפייסבוק ובמסנג'ר יש לי תמונה שצולמה לפני כ 3 שנים בשלג בחו"ל.

ברור שניסיתי לברור את התמונות היותר טובות שמצאתי בגלריית התמונות שלי, ואני יודע שאם אחליט לעדכן אותן, לא יהיה קל לאתר תמונות כה יפות, וזאת למרות שהטלפון שלי ידידותי כלפי, ובמקרים רבים הוא מבצע פוטושופ אוטומטי, שמשמח אותי למראה פני נטולי הקמטים, הגם שאני יודע שזה בסה"כ פוטושופ.

האם הגיע הזמן שאעדכן את התמונות שלי? כנראה שכן, הרי בכל מקרה התמונות היום מגיל 72 עדיין תהיינה טובות יותר מאלה של גיל 80. האם כדאי שתמונת הפרופיל בכל הרשתות תהיה אחידה? מחכה לעצותיכם.

כתבה זו לא באה להאיץ בכם, ידידי, להזדרז ולעדכן את תמונות הפרופיל שלכם, רק לתת לכם קצת חומר למחשבה. במקביל לפתוח בפניכם את מה שעובר במודע, ולרוב שלא במודע, במוחם של החברים שלכם ברשת, עת שהם רואים את תמונתכם או את אין תמונתכם.

בהצלחה.