הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

לא רק לילדים ולא רק בבית ספר - מאת: שושנה רשף

וכך קרה שמצאתי את עצמי מורה מסוג אחר.

ספק נערה ספק בחורה. קטנה, מכווצת מעט. גם מאחורי המסכה נראתה מבוישת עם חיוך קטן. לבושה הייתה בצנעה אך בטעם, עם תיק צמוד לקדמת גופה, שלא הסירה מעליה במהלך ולאורך כל המפגשים שבביתי.

היא הגיעה אלי בעקבות פנייה של ידידה בגבעתיים, שמכירה אותי שנים. "את הרי מורה", פנתה אלי, "אמי הקשישה קיבלה בחורה פיליפינית צעירה, שאינה יודעת מילה בעברית, תהיי מוכנה ללמד אותה?"

"אין לי ניסיון מסוג זה, אבל אני מוכנה לנסות", עניתי, וכך זה התחיל.

הבחורה הייתה מגיעה אלי פעמיים בשבוע לחצי שעה. גיליתי כמה דל אוצר המילים שלה, שלא לדבר על היכולת הבלתי אפשרית לחבר משפט. הכוונה שלי הייתה ללמד אותה תוך כדי שיחה. התכוונתי לפתוח בשיחה ולהעשיר אותה במילים ואולי משפטים, שהיא זקוקה להם בהתנהלות היום יומית בעבודתה החדשה. בהמשך, כשראיתי שלא נתקדם בדרך זו עברתי לשיטה שחשבתי שתהיה יעילה יותר עבורה.

מאחר שהתקשורת בינינו הייתה באנגלית, ביקשתי שתכין עבורי משפטים, להם היא ניזקקת בהתנהלות ובצורך לתקשר עם הקשישה, וכך זה עבד.

היא הייתה מגיעה עם מחברת בכתב קטנטן, שהזכיר לי את צורתה החיצונית, באותיות ומשפטים רשומים באנגלית וברווח של שורה, אותה השאירה עבור התרגום בשפתה.

המשפטים שרשמה נגעו בצרכים הבסיסיים לעבודתה היומית. השאלות שיקפו את רצונה לתקשר, לנהל שיחה עם הגברת המטופלת, וגם כמובן היו שם משפטים, הקשורים בתפקוד ובהתנהלות הבית. בהמשך אזרה אומץ ורשמה משפטים להם הייתה זקוקה לחייה הפרטיים.

הבחורה למדה ללמוד, חשבתי. מהמשפטים שהכינה גיליתי כמה היא חכמה, חרוצה ומוכנה להשקיע.

ועם כל הצניעות מחוויה זו, גם אני למדתי. כך למשל, הורדתי אפליקציה בנייד, שמתרגמת מיידית משפה לשפה, ומצאתי את עצמי מחפשת פירושי מילים באנגלית, שלא היו בלקסיקון היומי יומי שלי.

אבל זה עוד לא הכל. עם הזמן נוכחתי, שאני לא רק מורה. הרגשתי שהפכתי "ליועצת חינוכית". איך מסבירים לבחורה צעירה, שאין לה ניסיון חיים, שלא אומרים לקשיש או קשישה: "כבר אמרתי לך את זה אתמול, את לא זוכרת"? או: "אני מזכירה לך שכבר דיברת עם הבת שלך היום, את לא זוכרת?" ועוד ועוד בסגנון מסוג זה.

ודווקא בתחום זה של מניעת נזקים מצאתי סיפוק עוד יותר מהיותי מורה.