הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

התמודדות של מתנדבי הספריות עם גל האומיקרון בנתניה

כותבות לנו חומי רקם ורונית גבריאלי, מובילות מתנדבי הספריות באזור הצפון

 

"ניפגש ביום שני, 3/1 לסיור בארבע ספריות" נכתב בהודעה ששלחו לנו שלי, רכזת נתניה, ועוגניה, ראש צוות מתנדבים.

יצאנו בשעת בוקר מוקדמת, בשמחה להכיר מתנדבי ספרייה וספריות ברחבי העיר.

היה זה בתחילת גל האומיקרון, והביקור היה בארבעה בתי ספר. כמובילות הספריות מטעם "ידיד לחינוך" כבר אז חשבנו לא לשבת בחיבוק ידיים, להיפגש עם המתנדבות במקומות בהם לא שהו תלמידים, לוודא שהספריות מוכנות לפעילות ולנצל את הזמן לבצוע רעיונות נוספים לתפעול.

פגישה ראשונה התקיימה בבית ספר "איתמר". הספרייה צנועה וזקוקה לשיפוץ והעשרה בספרים, אך בלטו הלהט והרצון הרב לסייע לתלמידים ולצוות, שהובעו בדברי רותי, שהיא מובילת צוות המתנדבים בספרייה. ניכר שהיא מאד משמעותית ומהווה זרוע לחשיבה רחבה ברצון לפיתוח הספרייה והפיכתה לסביבה נעימה ותומכת.

בבית הספר השני, "בארי", פגשנו את סרקה, אילנה ומזל, שלוש מתנדבות מלאות בתשוקה להניע תהליכים בתוך הספרייה. הן נהנו ללמוד בשיחה המשותפת שקיימנו ויחד עם שלי ועוגניה הוחלט על דרכי פעולה בהמשך.

בית הספר השלישי, "רימלט", הוא בית ספר מבוסס עם ספרייה יפה ומצוידת. פגשנו את בילי, מתנדבת שבזכותה מתפעלים כיום את הספרייה. עקב הקורונה השואבת את זמנו של צוות ההוראה, צומצם הקף פעילותה של המורה המתאמת למינימום, שאינו עונה על המטלות הרבות המתחייבות בארגון הספרייה והשאלת הספרים. בזכות בילי, המתנדבת, נשמר הסדר וניתן לקיים בה פעילות.

בית הספר הרביעי, שז"ר, בהובלתה של עוגניה, ואיתה מתנדבים נוספים. הספרייה מזמינה מאד. היא מצויה בשכונה שחלק גדול מהאוכלוסייה בה הם בני עולים יוצאי אתיופיה וחבר העמים לשעבר. אין ספק שהספרייה מהווה מוקד נעים ועשיר במשאבים לימודיים וחברתיים, שאת רובם הפיקו המתנדבים.

הסיור היה מקצועי ומבורך. הוצפו קשיים אך גם נחישות להתגבר עליהם ולתרום עד כמה שניתן. השתדלנו להציע רעיונות ולתרום מניסיוננו, לפתוח ערוצי חשיבה ועשייה נוספים.

התקופה בה אנו מצויים מאתגרת עוד יותר, אבל יחד עם זאת, שלי הרכזת, ועוגניה ראש הצוות מובילות קבוצה של אנשים נהדרים, השואפים להביא את הספריות למקום טוב יותר, שיהיה שוקק חיים ולב בתי הספר.

 

לאחר הביקור כותבת לנו בילי, המתנדבת בספריית ביה"ס "רימלט":

הצלחתי לעזור להניע את המערכת בביה"ס. יש מנהל וסגנית מאוד קואופרטיבים וגם ועד הורים פעיל ורציני.

בתחילת השנה נכנסתי לספריה לאחר שנה של קורונה, בה החליפו את התיקרה המונמכת והמקום שימש כמרחב לצרכים נוספים. בעזרתם של אב הבית, המנקה, שמונה אימהות (המתנדבות בסבב שבועי להשאלה), נציגות של תלמידות ובעידוד המנהל והסגנית, הצלחנו לנקות את הספרייה ולסדר את כל הספרים.

לאחר דיון עם הספרניות ושיחה עם המנהל הוחלט על תאריך בו תגיע קבוצת בנות להדרכה שלי בנושא "נאמנות ספריה" והן תסייענה בהחזרת הספרים למקומם הנכון. גויסו גם עוד הורים שיגיעו בזמן ההשאלה השבועית והם יסייעו בהשגחה על הסדר יחד עם שתי תלמידות שתדאגנה (בסבב) להחזרת הספרים למקומם, כל זה בזמן ההשאלה השבועי.

כמו כן *יצרתי קשר עם רכזת השפה שתסייע בדילול הספרים בספריה.

*הוזמנו שטיח ופופים להקמת פינה מפנקת

*מתוכנן יריד ספרים, והפעלת תוכנית מצעד הספרים.

*מתוכנן להכניס כיתות לשיעורים פעילים ולהרצאות סופרים.

* נותר לעשות סדר במחשב ובסדרות, כדי שתהיה התאמה טובה יותר בין הכתוב למצוי.

מה שמשתמע, שאת פעילות החלפת הספרים והסידור מבצעים בפועל התלמידים שהוכשרו לכך, והאימהות משאילות באמצעות התוכנה במחשב וכך, המתנדבות במקום עוסקות יותר בפעילויות שיכולות להיעשות גם בריחוק מהתלמידים. "עד יעבור זעם" .