הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

"נחשוב איך לא מוותרים על המתנדבים. קל לוותר וקשה לשמר" אומרת מנהלת ביה"ס 'נר הגלבוע' - מאת: רון כספי

"אנחנו בקשר אישי עם כל המתנדבים שלנו, גם עם אלה שבחרו בשלב זה להישאר בבית", מספרת אביבית כהן מנהלת ביה"ס "נר הגלבוע", הנמצא בישוב הקהילתי גן נר במועצה האזורית גלבוע.

"אמנם חסרים לנו מאד השיעורים של גבי בנושאי רפואה, שעורי הציור של שאול, השירה באנגלית של שלומית, שעורי טניס השולחן של איציק והמתנדבים האחרים, אבל אנחנו מבינים את אלה שבחרו להישאר בבית ולהתרחק מסכנת הידבקות".

"נר הגלבוע" הוא בית ספר יסודי אזורי. התלמידים מגיעים מיישובי המועצה האזורית גלבוע: גן נר, נורית, מגן שאול והפנימייה בכפר יחזקאל. בביה"ס ארבע עשרה כיתות, מתוכן שתי כיתות חינוך מיוחד. מתחנכים בו שלוש מאות וחמישים תלמידים. בכל שכבת גיל יש שתי כיתות ועוד שתי כיתות רב גילאיות של החינוך המיוחד.

לפני הקורונה היו פעילים בביה"ס 13 מתנדבים של "ידיד לחינוך". אך ככל שגברו הסגרים על שגרת החיים וגדלה סכנת ההדבקות, נשרו כמה מתנדבים. בימים אלה חלקם משתלבים בלמידה מרחוק וחלקם ממשיך להתמיד ולהגיע למפגשים פרונטאליים משמחים עם התלמידים.

אביבית, מנהלת ביה"ס, ושולה קיפר, רכזת "ידיד לחינוך" במועצה האזורית גלבוע החליטו לפני מספר חודשים לבקר אישית כל מתנדב בביתו. המתנדבים מתגוררים בחמישה ישובים בסביבה. "היה מרגש לפגוש את המתנדבים בביתם ולספר להם עד כמה התלמידים מתגעגעים ומייחלים לשובם לביה"ס", מספרת אביבית. הן שוחחו עם המתנדבים וחילקו לכל אחד תשורה אישית כביטוי לקשר המיוחד.

המתנדבת שלומית פעילה אתנו כבר ארבע שנים. היא מלמדת אנגלית בדרך ייחודית לה. היא שרה להם באנגלית ומשתפת אותם בשירה. בזכותה התלמידים התחברו לשפה. שלומית גם נותנת שעורים פרטניים בצורה מעוררת השראה. היא הכינה מערכי שיעור וכרטיסי עבודה. מעולם לא התלוננה על שום פרט, ועובדת בשקט ובצניעות.

המתנדב גבי הוא רופא. לפני עידן הקורונה לימד קורס שנקרא "פרחי רפואה". בימי הקורונה גבי לא מגיע.

המתנדב איציק מאמן את ילדי נבחרת ביה"ס בטניס שולחן.

שאול הוא מתנדב מקיבוץ בית השיטה. הוא מהנדס שעבד בכור בדימונה. שאול לימד מתמטיקה, מדעים וציור. קנינו לילדים קנבס והם ציירו. לכמה תלמידים זאת הייתה ההתנסות הראשונה במכחול ובד לציור. גם שאול בחר להישאר בבית בתקופה זאת.

אמיר ודליה מבית השיטה היו מגיעים יחד לביה"ס. פטירתה של דליה השרתה על התלמידים והצוות עצבות רבה. שלחנו זר ללוויה. אנו מתכננים לקיים פגישה ושיחה עליה.

כאשר המתנדב אשר מרמת צבי היה בבי"ח, שמרנו על קשר אתו באמצעות אשתו.

עם השנים ובעיקר בזכות תרומתם הייחודית, התלמידים והמורים פיתחו קשר רגשי עם המתנדבים. הם חלק מהצוות ומוזמנים לכל הפעילויות של המורים, כולל פעילות העשרה וטיולים.

בביה"ס חשבו לפתוח כתה לגמלאים דרך המשרד לשוויון חברתי, אך היוזמה לא הצליחה.

קיימת קבוצת ווטסאפ משותפת למתנדבים ולצוות המורים. בקבוצה מעדכנים על פעילות המתנדבים, שולחים קישורים להרצאות, מעדכנים את תכנית העבודה היומית ושומרים על קשר עם אלה שלא מגיעים.

"יש לנו קשר טוב מאד עם שולה רכזת 'ידיד לחינוך' במועצה", מספרת אביבית.

אביבית מקווה שהדברים יירגעו והמבוגרים ירגישו יותר בטוחים לחזור לביה"ס. בינתיים צוות המורים מקפיד לשדר שממתינים להם אבל גם מבינים למה הם לא מגיעים.

 "אנחנו מבינים שההתנדבות היא גם מזור וגם בריאות עבור המתנדבים. אלה שחוו משבר, עוד יותר חשובה להם ההתנדבות. נחשוב איך לא מוותרים עליהם. קל לוותר וקשה לשמר" אומרת מנהלת ביה"ס.

"הילדים ממש התחבקו איתם. המתנדבים מכניסים לביה"ס המון עומק והמון אור. המפגש שלהם עם הילדים חשוב לנו. יש ילדים שזה המפגש היחידי שלהם עם מבוגרים. לחלק מהילדים אין סבים וסבתות" .

מוסיפה שולה רכזת "ידיד לחינוך", "אביבית היא מנהלת שמאמצת את המתנדבים אל ליבה ואל ביה"ס ומשתפת אותם בכל האירועים והכלים העומדים לרשות המורים. כיף לעבוד איתה. המתנדבים שמחים בהתנדבותם בביה"ס".  

שנזכה במהרה לימים טובים יותר.