הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

דבורה פרידמן משהם ומשחקי הקופסא - מאת: ברכה פנסטר

לפני כשנתיים, כשיצאה דבורה פרידמן לגימלאות, בחרה להתנדב במסגרת "ידיד לחינוך" בבית הספר "רבין" שבשהם. דבורה מגיעה לבית הספר פעם בשבוע, ארבע שעות בכל פעם. היא שובצה לעזור לילדים בכיתות ג' ואחר כך עלתה איתם לכיתה ד'.

ביוזמתה, כבר מהיום הראשון, הגיעה לביה"ס עם משחקי קופסא - טאקי, סולמות וחבלים, חתחתול, עשר פלוס ועוד. בכל שעה מגיעים אליה 5-6 ילדים. הם ממש רבים ביניהם על רצונם לצאת למבואה של ביה"ס, שם הם נפגשים איתה. המורה מציידת את הילדים במשימות. למשל, קטע קריאה, כשכל ילד קורא חלק מהקטע בתורו, ובסיום דנים עליו יחד ועונים על השאלות. עם תום העבודה הם משחקים יחד מתוך מבחר משחקי הקופסא שדבורה מביאה.

הילדים יודעים שברגע שיסיימו את המשימות אותן קבלו, הם יוכלו לשחק במשחקי הקופסא האהובים עליהם. אם המשימות הן פרטניות, כאלה שכל ילד עושה בעצמו, הרי שבזכות הרצון להגיע לשלב משחקי הקופסא, הילדים עוזרים אחד לשני, כדי לסיים יחד מהר ונכון את המשימות.

דבורה מספרת שהיא רואה התקדמות מדהימה אצל הילדים ברכישת מיומנויות הלמידה לעומת תחילת השנה. ילדים שהתקשו בקריאה, התקדמו בצורה מדהימה. האפשרות לשחק, גורמת לכך שאפילו להפסקה הם אינם רוצים לצאת, ומעדיפים להמשיך במשחק. ילד שסבל מכאבים בגלל מחלה כרונית, שכח את כאביו כששיחק עם דבורה.

משחקי הקופסא, היא אומרת, עוזרים לשפר מיומנויות למידה, קריאה, זיכרון, תרגילי חשבון ועוד...

בנוסף לפעילותה זו, דבורה נותנת מענה לכל בקשת עזרה ותמיכה, המופנות אליה מצוות בית הספר.
ועוד, היא גם מתנדבת בפרויקט "קפה לאוזן" שבישוב - בית קפה ייעוצי לנוער שפועל מעל ל – 20 שנה. שם היא משמשת שותפת סוד לבני הנוער. פעם בחודש היא עוברת הכשרה לקראת הפעילות איתם, ופעם בשבוע בשעות הערב היא נפגשת במשך שעתיים עם הנערים במתחם הנוער לשיחה על כל הדבר שמעסיק אותם: חברים, לימודים, מיגדר ועוד, הכל בדיסקרטיות ובלי שיפוטיות עם כוס קפה, כיבוד קל, באווירה נעימה. הם גם משחקים וחוגגים יחד ימי הולדת.