הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

השופטת האפגנית וד"ר אסתר רביזדה מ"ידיד לחינוך" בבאר יעקב - מאת: אילנה סולומון

מעשה שהיה, כך היה.

השופטת מאפגניסטאן עליה נספר כאן, הוברחה מאפגניסטאן לטג'קיסטאן בעזרת עיתונאית אמריקאית שביקשה להציל את חייה. השופטת נקלעה לסכנת חיים בשל תמיכתה בנשים אפגניות שעברו מסכת קשה של התעללות מצד בעליהן. אנשי הטאליבאן איימו לרצוח אותה ואת בני משפחתה. היא חששה לחייה וחששותיה העמוקים היו בעיקר לגורל יקיריה. כיצד תוכל להמשיך בחייה, אם האנשים היקרים לה יעלו על המוקד בשל קשריה עימם?

מאוחר יותר היא וחברתה, קצינת משטרה באפגניסטאן, ובני משפחותיהן הוברחו לאלבניה, שנאותה לקבלן, כתחנת ביניים בדרך לקנדה, שם התכוונו להשתקע. בשעת שהותן באלבניה ביקשה השופטת ללמוד לדבר אנגלית.

מימין לשמאל: השופטת, ד"ר אסתי רביזדה והעיתונאית שעזרה לחילוצה של השופטת

נמרוד אקרמן, המנכ"ל הקודם של "ידיד לחינוך", ששמע על הסיפור, פנה למתנדבת שלנו ד"ר אסתר רביזדה מבאר יעקב, בבקשה ליצור קשר עם השופטת. אקרמן נחשף עוד קודם לכן להרצאתה של ד"ר רביזדה על איראן, וידע שהיא דוברת פרסית. השפה הפרסית דומה לשפה האפגנית, לכן פנה אליה, כדי שתיצור התחלה של קשר. בתחילה תיקשרו השתיים ביניהן זו באפגנית וזו בפרסית, ואחר כך התחילה רביזדה, שכולם קוראים לה אסתי, ללמד את השופטת אנגלית. היא לימדה אותה בזום במשך שעתיים וחצי פעמיים בשבוע ותיבלה לימודיה בשפה הפרסית. השופטת האפגנית קלטה מיד את רזי השפה האנגלית תוך כדי מעברה לקנדה הרחוקה. עדיין קיים חשש לחייה, אך אותות החופש ניכרים בפניה ובפני בני משפחתה.

לפני כחודשיים קבלה אסתי הזמנה במייל לכנס בין לאומי של שופטים שנערך בישראל. היא סברה שבטעות התגלגלה לידיה הזמנה כה מכובדת, ואז שלחו לה הזמנה נוספת בה הודיעו לה, שהשופטת האפגנית תשא הרצאה בכנס בישראל. היא ביקשה להפתיע את אסתי, שלימדה אותה לשאת דבריה בשפה האנגלית. הכרת התודה שבקרבה הפעימה את אסתי ואת בני משפחתה.

אסתי הגיעה להרצאה, בה נכחו מאות שופטים מכל רחבי העולם. התרגשותה הייתה רבה למראה השופטת האפגנית הצעירה, שנשאה נאום מכונן בשפה האנגלית על מצבן העגום של הנשים באפגניטאן. עם תום ההרצאה עמדו כל באי האולם על רגליהם ומחאו לשופטת כפיים במשך דקות ארוכות. אסתי חשה גאווה ושמחה רבה על כך שזכתה ללמד את השופטת האפגנית להתבטא קבל עם ועדה בשפה השגורה בפי רוב יושבי העולם. השופטת ידעה להלל ולשבח את מורתה הישראלית.

הקשרים בין השתיים שרירים וקיימים עד עצם היום הזה. השופטת האפגנית היא מוסלמית אדוקה, המקיימת את חוקי דתה כהלכתם. מראיה ולבושה מעידים על כך. אסתי רביזדה היא יהודייה גאה מבטן ומלידה, המקיימת אורח חיים ליברלי בישראל.

שתי הנשים הללו השכילו לבור להן את הדרך המופלאה לקשר המשמח לב אנוש, שתהום הדת, הגזע והמין אינה פעורה לרגליהן. הקשר ביניהן חצה את הקירות המפרידים והמאיימים להדיר אנשים לפי דתם או מוצאם. המילים "אל תזלזלי באפסים, הם יוצרים את המליונים", עלו במוחי בשעת כתיבת שורות אלה. לו רבים בקרבנו היו משכילים למצוא דרך לחיזוק הקשרים עם בני עמים אחרים, כמו אסתי והשופטת המוסלמית, אולי היינו יושבים איש תחת גפנו ותחת תאנתו.

השופטת מרצה בכנס השופטים הבינלאומי בארץ
 

 

הערה: שמה של השופטת אינו מופיע כאן מטעמים מובנים. התמונה כן.