הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

איש הרדיו דרור רפאל על המחסור במורים וחשיבות ההתנדבות - מאת: רני רוגל

דרור רפאל מוכר לרבים כסטיריקן ושדרן רדיו, שהתפרסם כחלק מהצמד "שי ודרור" בתוכנית בוקר מצליחה ברדיו 103 וגם בטלוויזיה. לכן הופתעתי לשמוע בתוכנית הרדיו "רשות השידור" ב- 102FM, העוסקת בעולם התקשורת, שהוא גם מורה ללשון בבית ספר תיכון.

הסתקרנתי, השגתי את מספר הסלולרי שלו, ובקלות רבה תיאמנו שיחת טלפון, בה רציתי לשמוע מה הביא אותו ללמד, לספר לו בקצרה על "ידיד לחינוך" ותומכי הוראה מתנדבים, לשמוע מה דעתו על התנדבות להוראה, והאם הוא חושב שיש לכך ערך.

השיחה עם דרור רפאל הייתה מרתקת. מסתבר כי הוא לא רק מכיר את תחום החינוך ויש לו תובנות לגביו, אלא גם מכיר את "ידיד לחינוך", ואפילו מהיבט מפתיע.

אביו של דרור היה איש חינוך, והוא עצמו הגיע לעולם החינוך כשלמד לתואר ראשון חינוך, לשון ויהדות  במכללת לוינסקי. הוא לימד לשון מעט בסטאז' שלו ולאחר מכן זמן קצר בבית ספר. כשהבין שלא יוכל להתקיים מהוראה לאורך זמן, פרש ועשה קריירה בתקשורת.

"אני אוהב רדיו, כתיבה וגם ללמד. לפני שלוש שנים, טרום-קורונה, גיליתי כי יש לי יום-יומיים פנויים בשבוע, וחשבתי ללמד באופן חלקי. חיפשתי בתי ספר בהם חסרים מורים ללשון. עברתי בין בתי הספר, בדקתי וגיליתי, שאין חדש תחת השמש. רוב הכיתות היו גדולות, ואני לא רציתי ללמד בכיתות כאלה. בסוף מצאתי בית ספר לחינוך מיוחד עם כיתות קטנות. אומרים שלתלמידים אלה יש בעיות רגישות, אבל אני מוצא בהם עושר רגשי. זו השנה הרביעית בה אני מלמד, ומאוד נהנה ללמד בצורה נינוחה. לימודי הלשון הם דרך להתקרב אליהם, לא רק ללמד ולא פס ייצור לבגרות. זה רק חלק לצד הערכים שאני רוצה להקנות להם".

איך זה להיות מורה?

"אני מלמד שליש משרה. זה לא המקום להתבכיין על הכסף, וחבל, כי כשמקבלים מעט זה מאוד מספק לבכות הרבה. אני מגיש תלמידים לבגרות בלשון עם כל הבג"ד כפ"ת בראש מילה שאתם יכולים לתאר לעצמכם. המחסור במורים החמיא לי. הרגשתי זן נדיר, בעל מקצוע מבוקש, פרח מוגן שהמערכת תלויה בו. הסתובבתי כטווס בחצר בית הספר, עד שקיבלתי בטעות כדורגל לראש, שהחזיר אותי לקרקע המציאות המדאיגה".

כשאני רוצה להציג לדרור את "ידיד לחינוך", מסתבר שהוא מכיר את העמותה ופעילותה לאור היכרותו עם נמרוד אקרמן, המנכ"ל הקודם" איתו למד בבית הספר. כשאני שואל אותו, מה דעתו על פעילות התנדבותית כמו שלנו לתמיכה בהוראה, נראה שרק הרמתי לו כדור להנחתה.

"פעילות "ידיד לחינוך" היא פתרון שנמצא על הרצפה, וצריך רק להרים ולאסו