הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

הילד שלי מאוקראינה - מאת: שושנה רשף

כשהציעו לי לעזור לילד שרק חודשיים קודם לכן עלה מאוקראינה. לא יכולתי לסרב.עליתי במדרגות בית הספר והגעתי לכיתה ד'. פגשתי ילד בן עשר, קטנטן ומכווץ עם עיניים  גדולות  וכחולות  מאחורי משקפיים עם מסגרת כחולה גם היא. אני יודעת רוסית של שפת יום יום, והבנתי שזה בעצם מה שגם הוא צריך, אבל בעברית. עם זאת אני מודה: המלאכה והתקשורת איתו לא היו קלים. אולי מפני שהתבייש ואולי בגלל חוסר ביטחון, הוא לא דיבר, הוא לחש. בכל זאת הצלחתי לגלות מה הוא כבר יודע ועל מה כדאי לעבוד. הצטיידתי בספרי ילדים ששמורים אצלי בבית לנצח, ונעזרתי בתמונות, בתרגום ובשפת גוף. יותר מחצי שעה ברצף היה קשה לשבת איתו, ואז הגיע החופש הגדול.

במפגש הראשון שלאחר החופש הגעתי לכיתה שלו, שהייתה כעת כבר כיתה ה'.
הוא ישב בספסל הראשון ליד הדלת. חששתי, מה תהיה תגובתו אחרי תקופת החופש בה לא התראינו. להפתעתי הוא קיבל אותי בחיוך ומיד קם, מוכן לצאת אתי מהכיתה.
קשה היה למצוא מקום שקט כדי לשבת איתו. בסוף התיישבנו בחדר המורים, מקום לא אידאלי, שהרי מורים נכנסים ויוצאים וגם מדברים, קשה במיוחד לילד שלי, שלא פשוט לדובב אותו, לשמוע אותו...

סיימנו את השיעור שלנו. הוא חזר לכיתה. בהפסקה, כשאני עוד משתהה לשיחה עם המורה שלו, ראיתי את הילד שלי מלווה בילדה גבוהה ממנו בראש, הולכים ביחד למזכירות. היא נראתה כלוקחת אחריות עליו. יכולתי לשמוע  אותה דוברת רוסית ומספרת, שהוא מרגיש לא טוב.
האם הגיעה תוך רבע שעה. בשיחה קצרצרה איתה בעברית שוטפת, הבנתי שהורי הילד שלי שניהם רופאים. עדיין לא עובדים. האב, שלא כמו האם, אינו שולט בעברית. סיפרתי לה על המשימה שלקחתי על עצמי. כתגובה, היא הזילה דמעה, הניחה את אגרופה מול לבה כמסמנת שהוא מאד סגור ולא פשוט להם אתו. כאן הבנתי את המלאכה שמחכה לי בהמשך.

עברו החגים. עוד לפני שאני חוזרת לפגוש את הילד שלי בכיתה, אני צועדת לי ברחובות עירי ביום שבת אחה"צ ולפתע על המדרכה מופיע לקראתי רוכב אופניים, תואמים לגודלו הקטן ועם קסדה כראוי. הוא מזהה אותי, עוצר, ואני  מזהה את החיוך.
באיזה ביטחון הוא רוכב, עוצר, חשבתי לעצמי. פתחנו בשיח קצר. במילים אחרות אני שאלתי. והוא...
שאלתי אם נפגש בקרוב. הוא הנהן בראשו, כמובן שהוא מחכה לי. קבענו!