הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

הכרות עם ברניס מלכה, המנהלת החדשה של מטה אזור צפון - מאת: רון כספי

למה אני ב"ידיד לחינוך"

כשהתעניינתי בתפקיד המוצע, שוחחתי עם נמרוד אקרמן ואורן צמח, הרכז היוצא של אזור צפון. היה זה עבורי המפגש הראשון עם עמותת "ידיד לחינוך". התשוקה בקולם וסיפור הפעילות הביאו אותי להחליט שאת זה אני רוצה.

חוויתי עבודה בהיקף כזה בתפקידים ארציים ברשות ממשלתית ובגופים מוניציפליים, שבהם העברתי את מרבית שנותיי בשוק העבודה. פה הרגשתי שאני מצטרפת לארגון אחר, ארגון של גמלאים מתנדבים חדורי להט של עשייה.

התחלתי לעבוד בעמותה בתחילת יולי 2021 . עשיתי סבב היכרות עם כל הרכזות היישוביות, והספקתי לפגוש גם מתנדבים בנוף הגליל, חוף הכרמל ועכו. פגשתי רכזות מדהימות, מתנדבים חדורי תשוקה לשבת עם התלמידים, החוזרים לבתי הספר ונחשפתי לעולם תוכן ענק ומרגש.

 

מה עשיתי עד היום

ב- 4 שנות שרותי הצבאי כקצינה צעירה, הייתי בתפקידי פיקוד והדרכה עם בני נוער בסיכון. אני בעלת תואר ראשון בחינוך הבלתי פורמאלי וסוציולוגיה, ותואר שני בתכנית המנהלים במדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב.

הייתי רכזת הדרכה בחברה למתנ"סים ותנועת בני המושבים, ומשם המשכתי למועצה המקומית יוקנעם עילית בפעילויות לקידום פרויקטים חינוכיים ונוער בסיכון ותכניות המשך לאחר שעות ביה"ס.

בהמשך דרכי ריכזתי בסוכנות היהודית את פעילות קשרי הגומלין בין הפדרציות היהודיות של אטלנטה וסנט לואיס ליוקנעם עילית ומגידו. התנסיתי בתפקיד מטה בראשות הלאומית למלחמה בסמים כאחראית תחום קהילה בעשר הערים הגדולות בארץ.

מכלול הפעילויות האלו עומסות עלי ניסיון רב בעבודה עם מתנדבים. את הניסיון הזה אני רוצה ליישם פה.

 

על מה אני אחראית

כעת, כשאני בפנים כבר מספר חודשים, אני מבינה עד כמה העמותה בנויה על תשתית מהממת, נהלים וסטנדרטים ברורים ומערכת מידע טובה. אבל מעל לכל אני מתרשמת שיש פה מתנדבים מסורים שהמפגשים עם תלמידים יוצרת להם חוויות מאד משמעותיות.

 גזרת האחריות שלי מנתניה בדרום עד קריית שמונה בצפון, ב- 15 יישובים ומועצות אזוריות, כשהגדולים מבחינת האוכלוסייה הם חיפה, נתניה, נוף הגליל, טבריה ועפולה. אין הלימה בין גודל היישוב למספר המתנדבים. למשל טבעון יישוב קטן עם הרבה מתנדבים. עדיין יש הרבה ערים חשובות באזור שלי שאנחנו לא שם. אני מאמינה שצריך להוסיף למעגלי הפעילות שלנו את הערים: מגדל העמק, חדרה, נהריה, שלומי, מעלות ועוד. אנחנו גם לא נמצאים במגזר הערבי. סדרי העדיפות של העמותה מכתיבים לי להתרכז כרגע במשימה להחזיר לפעילות את המתנדבים שהתפזרו בימי הקורונה. נתרחב לערים וישובים נוספים בשלב יותר מאוחר.

 

החזון שלי

כבר אתמול נפגשתי במגזר הערבי עם מנהלת צעירה ומדהימה מהכפר סנדלה. היא התחברה לרעיון להביא גמלאים מתנדבים מקומיים, לתוך בתי הספר שלהם. נתחיל במודל הקלאסי של יצירת ליבה של מתנדבים מהיישוב ורק בשלב השני נחשוף את התלמידים למתנדבים יהודים מיישובי הסביבה.

אני שואפת ליצור חיבורים ושותפויות עם גופים ומוסדות, המעסיקים עובדים באיכות גבוהה. למשל, בחיפה ליצור שותפויות עם גמלאים של הטכניון, אוניברסיטת חיפה תעשיית ההייטק המקומית, ארגון גמלאי צהל ואחרים. בפרויקט עיר ללא אלימות לגייס מתנדבים גמלאים מהמשטרה, שרות בתי הסוהר וגופי בטחון אחרים ולרתום אותם להיכנס לבתי הספר.

כעת אני פועלת לחידוש פרוייקט שרץ בזום בשנה שעברה בירכא לחשיפת התלמידים שם לשיחה בעברית עם מתנדבים שלנו מעכו ומהסביבה, שיגיעו למפגשים פרונטליים בבית הספר. התהליך יהיה ניסיוני בישוב אחד ומשם נתרומם ע"פ ההתפתחות עוד השנה.

אני מאמינה בעבודה קהילתית ובהקמת תשתיות ודפוסים, שלאחר הקמתם ירוצו קדימה בלי תלות במנהל.

תקוותי היא שחזון העמותה ייתן לי רוח גבית טובה ליישם את התוכניות. אני רואה עצמי פה לכמה שנים טובות קדימה. לאחר ארבעה חודשים אני שלמה עם ההחלטה שקבלתי לעבוד ב"ידיד לחינוך".

 

מרתון ואשת הברזל בשעות הפנאי

אני גרה בעיר יוקנעם. יש לי שלושה ילדים ושני נכדים.

הבקרים שלי מתחילים מוקדם בשחייה, ריצה ורכיבת אופניים כחלק מהאימונים הארוכים והקשים לקראת מרתונים, תחרויות טריאתלון ואשת הברזל. בקופנהגן ב- 2019 השתתפתי בתחרות איש הברזל. בשחייה, רכיבה על אופנים וריצה.

השתתפתי עד כה בשני מרתונים ומספר תחרויות אולימפיות. כעת אני מתאמנת לחצי איש הברזל באילת בינואר 2022 . מצפה לי אתגר אדיר. אני אוהבת את המאמץ הזה, אשר שומר לי על הבריאות, משתף אותי בחברותה נעימה ומציב לי אתגרים. ממש כמו עבודתי ב"ידיד לחינוך".