הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

תזונה קטוגנית – מה זה והאם זה טוב? -מאת: נחום נוימן

מה זו תזונה קטוגנית?

 תזונה קטוגנית הינה תזונה המבוססת על מזון דל בפחמימות ועתיר שומנים. אני מניח שתגובתכם הראשונית תהיה: איך זה יכול להיות? נשמע מאד לא בריא. הרבה שומן, ועוד שומן רווי מן החי? אז נכון שאחרי עשרות שנים בהם כל האשם במחלות הלב יוחס לעודף אכילת שומנים, זו בהחלט תגובה צפויה, אך במחקרים עדכניים שבוצעו בשנים האחרונות, תזונה זו זוכה ללא מעט תמיכה ואוהדים, ועל כך נלמד בהמשך.

לתזונה הזו קוראים קטוגנית, מפני שבמהלכה נוצר מצב מטבולי בגוף, הנקרא קיטוזיס. זהו מצב בו מקור האנרגיה העיקרי של הגוף מגיע משריפת שומנים ולא משריפת גלוקוז (סוכרים). במצב זה הכבד מכלה את מאגרי הגליקוגן שלו, ומיצר גּוּפֵי קֶטוֹן מחומצות השומן. תזונה קטוגנית סטנדרטית בנויה מהיחס בין שומנים לפחמימות +חלבונים של 1:4 כלומר, פי 4 שומן מאשר פחמימות יחד עם חלבון. יש גם מהדרים שמקפידים ששיעור הפחמימות בתזונה יהיה עוד נמוך בהרבה.

מה אוכלים? בשר שומני, דגים שמנים, ביצים, חמאה, גבינות שמנות, שמנים צמחיים (השחיתות בהתגלמותה).

מה לא אוכלים? סוכרים, לחמים, פיתות, אורז, פסטה, מאפים, תפוחי אדמה, (בקיצור כל הדברים שבלעדיהם כל מאכלי השחיתות לעיל אינה תענוג).

דיאטות אחיות: לתזונה הקטוגנית יש לפחות שתי דיאטות דומות.

הראשונה, ע"ש ד"ר רוברט אטקינס, שהיה קרדיולוג שזיהה, כי דיאטה מופחתת פחמימות עשויה לשפר מדדים בריאותיים כמו לחץ דם ותסמונות מטאבוליות נוספות.

השנייה, דיאטת פליאו, המבוססת על המזונות שצרך האדם הקדמון, טרם הפך לעובד אדמה, ונשענת על בשרים, ירקות, אגוזים ופירות.

יתרונות התזונה

תזונה קטוגנית מובילה לירידה מובהקת במשקל ללא צורך לספור קלוריות, ולרוב ללא תשישות שעלולה לקרות בירידה במשקל עם תזונה צמחונית.

התזונה יעילה מאד לסובלים מסוכרת או טרום סוכרת, מאחר וכאשר לא אוכלים פחמימות, רמות האינסולין בגוף יורדות, ובאופן הדרגתי משתפרת תגובת הגוף לאינסולין, כולל אצל אנשים שכבר סובלים מתנגודת.

בהזדמנות זו כדאי לציין, שרבים מאיתנו כלל לא מרגישים ולא יודעים שהם טרום סוכרתיים, והנזקים ארוכי הטווח כבר נוצרים בגוף. גם אם אנו עושים פעם בשנה בדיקת סוכר(גלוקוז) והערך שנמצא נמוך מ 100, ואנו מרוצים, ואפילו הרופא מרוצה על פי המדדים שמכתיבה קופת החולים, זה עדיין לא אומר שאיננו טרום סוכרתיים, ואפשר שאנו סובלים מתנגודת אינסולין שתחריף.

התזונה הזו יעילה לחולים באפילפסיה ומחלות נוירולוגיות נוספות. יש גם עדויות שהיא מפחיתה תהליכים דלקתיים, ואף מובילה לשיפור במצב הקוגניטיבי ושיפור סיבולת לב ריאה (ספורטאים).

חסרונות

הדיאטה עלולה להעלות את רמת החומציות בדם, וכתוצאה מכך, שחרור סידן מהעצמות (אוסטאופורוזיס).

עודף השומן בתזונה עלול גם להכביד על פעילות הקיבה. כמו כן עלול להיווצר מחסור בוויטמינים שונים כגון A,B,E,  ומינרלים כגון סידן, מגנזיום וברזל. הדבר מחייב מעקב רפואי.

 

למי לא מתאימה התזונה הקטוגנית?

לסובלים מתת תזונה. ולאנשים הסובלים מכשל כלייתי, למעט אם הכשל נובע מסוכרת, ואז דווקא התזונה .הקטוגנית יכולה לסייע.

מה אומרים המחקרים?

ראשית כדאי לציין שכמות המחקרים לגבי התזונה הקטוגנית אינה רחבה, כי העניין בתחום התעורר בעיקר בשנים האחרונות. חלק מהמחקרים מבוסס על מדגמים קטנים.

מחקר שנערך בבוסטון עוד בשנת 1987 והתפרסם בעיתון רפואי מוביל  THE LANCET, עקב אחר כ 15 אלף בגירים ובחן את תוחלת החיים שלהם. המחקר מצא כי אילו שצרכו פחמימות באופן מתון (כ 50% מהתפריט היומי) תוחלת החיים שלהם עמדה על 83 שנים. בעוד שאילו שהתזונה שלהם הייתה דלת פחמימות (פחות מ40% מהתפריט היומי}, תוחלת החיים שלהם עמדה רק על 79 שנים. מסקנה – כנראה שדיאטה ברמת פחמימות בינונית – נמוכה, מאריכה חיים, בעוד שדיאטה קטוגנית אינה מאריכה אך לא בהכרח מקצרת.

באוניברסיטת סטנפורד נערך מחקר שהשווה את היעילות בין דיאטה ים תיכונית לדיאטה קטוגנית עבור חולי סוכרת טייפ 2 או טרום סוכרת (מחקר RANDOMIZED CONTROLLED TRIAL (R.T.C)).
במחקר זה חילקו את המשתתפים לשתי קבוצות, בקבוצה הקטוגנית נמנעו מאכילת קטניות, פירות ודגנים שלמים. בשתי הקבוצות נמנעו מירקות עמילניים כמו תפוחי אדמה, ומתוספות סוכר ודגנים מעובדים, קרי קמח. המחקר ארך 3 חודשים ובסיומו עלו בין שתי הקבוצות. בתזונה הקטוגנית הייתה ירידה משמעותית יותר בטריגליצרידים, ובמקביל עליה בכולסטרול L.D.L  (מה שקרוי כולסטרול רע). נמצאו חוסרים תזונתיים בסיבים וויטמין C . בשתי הקבוצות לא הייתה הגבלה קלורית, אך שתיהן הובילו לירידה במשקל.
לדעתי חסרון המחקר הוא בכך שהניסוי נערך בקבוצה קטנה של 40 איש ומשך זמן קצר של 3 חדשים.

מחקר קנדי שנערך באוניברסיטת קולומביה הבריטית בחן את השפעת הדיאטה הקטוגנית על פרופיל השומנים בדם והסיכון להתפתחות מחלות לב. המחקר התבסס על 70 אלף שאלונים שאנשים מילאו ונתנו דגימות דם. המעקב נערך במשך כמעט 12 שנים. התוצאה העלתה, שאילו שהדיאטה שלהם הייתה דלת פחמימות ועתירת שומנים היו בסיכון מוגבר לאירועים לבבים לרבות חסימות, שדרשו צנתורים. החיסרון של מחקר זה היה שאינו מבטיח שאכן אילו שהרבו באכילת שומנים באמת הקפידו על דיאטה קטוגנית, וגם הb.m.i   (משקל הגוף ביחס לגובה) שלהם היה קצת יותר גבוה מזה של הקבוצה השנייה.

לסיכום: הנתונים המחקריים לגבי תזונה קטוגנית עדיין רק בראשיתם, אך ממה שיש כרגע מסתמן, שתזונה קטוגנית עשויה להועיל למי שחולה סוכרת או נימצא במצב טרום סוכרתי.
מי שסובל מבעיות לבביות וכלי דם, כנראה כדאי לו להימנע מדיאטה זו ולהעדיף דיאטה ים תיכונית.
מי שמתקשה בירידה במשקל, יכול לשקול דיאטה זו לפחות לפרק זמן מוגבל ותחת מעקב רפואי.