הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

"עכשיו זהב" - מיזם חברתי של מאיה רודיטי ממכללת סמינר הקבוצים בשיתוף עם "ידיד לחינוך" - מאת: דיאנה שרי

מאיה, בוגרת החוג לתיאטרון בסמינר הקיבוצים, כתבה וביימה את ההצגה "מלפפון עם שפתיים", שיוצג בפסטיבל עכו, היא שאחראית למיזם "עכשיו זהב" במכללת סמינר הקיבוצים.

המיזם נתמך על ידי המכללה ועמותת "ידיד לחינוך". לעמותה שלנו יש כאן גם כתובת אקדמית להתלבטויות של המתנדבים, כשהדגש הוא על עבודת מתנדב – תלמיד, ולא על עבודת מורה – תלמיד. כל זה כמובן בנוסף לאפשרויות התמיכה של צוות ההדרכה ב"ידיד לחינוך".

מתנדבי "ידיד לחינוך" ורכזים של העמותה בבתי הספר מאזור תל אביב, מגיעים אחת לשבועיים למכללה, למפגשים של שעה וחצי. בכל מפגש, מתקיימות הרצאות וסדנאות של מרצים וסטודנטים מהמכללה, בנושאים מגוונים: דידקטיקה, תקשורת, והעצמה רגשית, מישחוק בהוראה, קיוקו סיפורים ועוד. לאחרונה נוסף מפגש של שעה בנושא תרפיה דרך אומנויות. במסגרת המפגשים, המתנדבים מעלים סוגיות שמעסיקות אותם בתחום ההתנדבות ותחומי חיים אחרים. הם מקבלים שרותי ספריה ומשתתפים באירועי תרבות של המכללה. מטרת המיזם ליצור קהילה המחברת בין המוסד האקדמי לאנשי הגיל השלישי ולתלמידי בית הספר. המתנדבים מתגבשים לקבוצה שהיא חלק מקהילה רחבה יותר. הם מקבלים לווי מקצועי שוטף, העשרה ברמה אקדמית ובו זמנית ,זוכים להכרה והוקרה לתרומתם לקהילה.

 את הרעיון למיזם, הגתה מאיה, כשהייתה סטודנטית בעקבות חשיפתה לתחושת הבדידות שחשו סבה וסבתה ילידי עירק. הם פתחו את ליבם במסגרת אירוע תרבות בסמינר הקיבוצים על שואת יהדות עירק. מאיה הרימה את הכפפה, רקמה את הפרויקט, שיחבר את האקדמיה לגיל השלישי וישתמש בהון אנושי קיים "פרויקט ירוק" , שלחה את מפרט המיזם לתחרות בינלאומית ליזמות ירוקה, וזכתה באחד משלושת המקומות הראשונים. הפרס – נסיעה לברלין לכנס יזמות. עם חזרתה, פנתה לסמינר הקיבוצים, כור מחצבתה, ורתמה את ד"ר תמי הופמן, מתכנית רג"ב למצוינות, את ד"ר הדס דקל, ראש מרכז היזמות, את איה נחום מנהלת "ידיד לחינוך" במחוז המרכז ואת ברורה מטרסו, רכזת העמותה בתל אביב, והשאר היסטוריה.

המיזם "עכשיו זהב " יצא לדרך. מאיה כתבה: "זה הזמן לגמול למתנדבים הנבחרים של "ידיד לחינוך". עכשיו, על החברה להעניק לאנשי גיל הזהב, פינה חמה, פינה של למידה חווייתית, אינטלקטואלית ורגשית, שיהיה בה מפגש עם ידע עולם רחב, הזדמנות להכרות אינטימית והידברות בין שותפים." בעולם המשתנה בקצב בלתי נתפס, בו תוחלת החיים עולה וקיים מחסור ניכר במורים, מערכת החינוך זקוקה מאוד למתנדבים ה"צעירים ברוחם" שרוצים לעבוד. תכנית כמו "עכשיו זהב" יכולה להוות בית, עוגן ,קהילה תומכת שתעודד ותיצור מוטיבציה עבור הגמלאים לתרום את חלקם. כבר השנה, המיזם מתרחב לעוד מוסדות אקדמאים. יישר כוח!!

בסוף שנת הלימודים הקודמת, כתבה ברורה מטרסו, רכזת "ידיד לחינוך" בתל אביב למאיה, והרי חלק מהדברים שכתבה:

"מתנדבי ידיד לחינוך מוזמנים להצטרף למיזם המחבר בין בני גיל הזהב, הקהילה והמוסדות האקדמאיים" - זו הייתה הכותרת.
את הקריאה הזו פרשת: "עכשיו זהב", הכרזת, ובאחת הפכת חלום למציאות.

מאיה, יכולותייך להניע אותנו ולהוביל אותנו ביציבות אך גם בגמישות, ולסחוף אותנו אל פעילות מעניינת וחווייתית, ראויה לכל שבח. נהנינו מתוכנית מגוונת שרקמת במו ידייך
חלקנו אתך, מאיה, אתגרים שאנו מתמודדים אתם בבתי הספר, נהנינו מאוזן קשבת, מעצות חכמות ונבונות ששמחנו ליישם אותן. אישיותך הכובשת, ויכולתך המקצועית הותירו אותנו לא פעם פעורי פה!
הפכת אותנו לקבוצה מגובשת שכל אחד מחבריה שמח לקראת כל מפגש.