הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

איך ג'וסלין נעמן משלבת לימודי גאוגרפיה, תרבויות ומשחקי מחשב והכל באנגלית - מאת: יפה חכמון

ג'וסלין נעמן מבאר שבע, שכבר סיפרנו על מיזם שלה בחג הסוכות האחרון (קישור לכתבה), ממשיכה לספר על עבודתה במסגרת מיזם START TALKING. כזכור, המיזם עוסק בשיפור רמת האנגלית המדוברת בקרב התלמידים, באופן פרטני או בקבוצות.

ז'וסלין מלמדת אנגלית בבית ספר "אפיקים בנגב" בשכונת רמות. השיחות מתנהלות באמצעי תקשורת שונים - טלפון, זום, ווטאפ ווידאו.
בין המתנדבים שבמיזם יש כאלה העובדים פרטנית ויש כאלה העובדים עם קבוצות. ג'וסלין עובדת באופן פרטני. יש לה גם שני תלמידים שהם חברים והם מפרים זה את זה, ואפילו מעוניינים להמשיך ללמוד בקיץ.

ז'וסלין מספרת שאחד הנושאים שהעלו התלמידים בשיעורי ה-START TALKING  היה משחקי טלפון שיתנהלו בשפה האנגלית. הסברתי להם, היא אומרת, ש "אינני מבינה דבר במשחקי טלפון. יהיה עליכם להסביר לי באופן מפורט". ואז הם הסבירו לה את כללי המשחק באנגלית, תפעלו אותו על פי ההוראות באנגלית, וכך ממפגש למפגש האנגלית השתפרה. הכל נעשה על פי מה שהילדים אוהבים כדי שהחיבור לשפה יהיה מושך יותר.

"בקבוצות לימדתי גם באמצעות שירים, מצגות, כתבות וסרטים. השתדלתי להפעיל את התלמידים כמה שיותר. כך הפכתי את הלמידה לחווייתית ואטרקטיבית. בשלב מסוים החלטתי להתמקד בנושא מסויים. הנושא היה "ארצות ויבשות". היה ממש מרתק. למדנו גאוגרפיה באנגלית, ונגענו בהיסטוריה ובתרבות של אותן ארצות. עבודה כזו יש בצידה הכנות רבות. הדבר תובע לימוד והכרת הארצות, וגם מציאת סרטונים על הארץ המדוברת. השתדלתי למצוא דברים המייחדים את אותה המדינה".
כשלמדנו על סין, דיברנו על התרבות שלה, שהיא מיוחדת ויש בה שילוב מודרניסטי עם מאפיינים מסורתיים. באופן מיוחד יש גם קסם בתיאטרון ובמוסיקה במדינה זו. הצגתי סרטון בו הדברים באים לידי ביטוי. כששאלתי את התלמידים, איך הם מרגישים ומה הם חושבים. השיבו: "זה שונה, מרתק ומרגיע".
כשדיברנו על אוסטרליה, סיפרתי לתלמידים על החופים הענקיים, על עולם מלא בעלי חיים וחרקים למיניהם. כשהגעתי ללונדון התרגשתי, כי שם נולדתי. המידע זרם בקלילות. סיפרתי על אתרי התיירות וההיסטוריה של אתרים מיוחדים שם, על משפחת המלוכה ועל הסיפורים המהלכים על הדורות למיניהם. הגענו לדרום אפריקה. ואז הצגתי תמונות מרהיבות, אשר שפת ההתיחסות אליהן הייתה באנגלית ואנחנו תרגמנו יחד לעברית. ציינתי במיוחד את העושר במשאבים הטבעיים. (מחצבים, סכר, יהלומים שנהב וכו').

ג'וסלין מתווכת בין המתנדבים והצוות החינוכי בבית הספר. רבים מהם מעוניינים להמשיך במיזם.

כעת, היא אומרת: "חזרתי לבית הספר וממשיכה את מה שעשיתי בזום באופן פרטני. זו הייתה שנה לא פשוטה מכל הבחינות. אני מאמינה שנחזור ללמידה רגילה ושהשנה הבאה תהיה קלה יותר."