הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

ניסים מועלם – גמלאי לא משועמם

מאת: מירה גל פאר

ניסים מועלם בן 77, שבע שנים ב"ידיד לחינוך".

"שם משפחתי הוא מועלם ומשמעותו בערבית זה מורה", מסביר ניסים. "אולי משום כך מצאתי את עצמי מלמד לאחר הפרישה מן העבודה".

פגשתי אדם צעיר ודינאמי, השומר על רוח התלהבות שאותה הוא מביא לעיסוקיו ותחביביו הרבים, אלא שתחילת דרכו לא הייתה בהוראה.

ניסים עלה לארץ בגיל 14 והתחנך במסגרת עליית הנוער בקבוץ משמר השרון.

במשך שנים רבות עבד כרתך מתכת בתעשייה האווירית ואחר כך כטכנאי מטוסים בהשבחת מטוסים על ידי התקנת מיכשור חדש ומערכות מיחשוב. אחר-כך מצא את פרנסתו כמנהל חשבונות בחברת דן. לאחר הפרישה (בגיל 65), היה לו ברור מאוד מה הוא מתעתד לעשות וללמוד.

כבר בעיראק, ארץ הולדתו, גילו המורים את כישרונותיו באמנות ולכן ידע, שזה מה שהוא ילמד. "אני אוהב אמנות ומתעסק באמנות הרבה שנים".

ניסים למד במכון אבני בתל אביב בשנות השבעים. ארבע שנים למד במדרשה לאמנות ברמת השרון, הכל אחרי העבודה. "יש לי תואר של מדריך לאמנות בפיסול ופיסול קרמי".

כל זה לא הספיק לו, כי נסים הוא שואף דעת ולכן נרשם לקורסים בתולדות האמנות באוניברסיטת "בר-אילן", כשבנוסף הרחיב את הידע שלו בתחומים נוספים ושונים שעניינו אותו.


 

                                    סירות

באוניברסיטה, התוודע ניסים לפרויקט "ברוקדייל" ובו החל להתנדב ולעזור לתלמידים בבתי-הספר, דבר אשר הוביל לעבודתו ב"ידיד לחינוך" ברמת-גן. בכך הוא מגשים את רצונו ללמד ולסייע לילדים ולמבוגרים כאחד.

יום התנדבותו של נסים בבית-הספר מחולק לשניים: יש לו שעות בהן הוא מטפל במחשבים בבית-הספר וגם עובד בהם עם הילדים ומלמד אותם. בהדרכתו הם מחפשים במחשב תשובות לשאלות החקר בהן עסקו בכיתה.

"מחשבים ואינטרנט הם הדברים שנחיה עימם עוד הרבה שנים, לכן צריך להכיר אותם ולהנות מהם", הוא אומר.

שעות אחרות הוא חולק עם בנו גולדנר, (גמלאי שגם הוא תורם רבות לקהילה). שניהם עובדים בפרויקט "הקשר הרב-דורי" שמשמעותו: קשר בין ילדים לבני הגיל השלישי על ידי כך שהמבוגר לומד מן הילד מחשבים ותוך כדי כך נוצרים קשרים של "סבא – נכד". יש הדדיות ביחסים בין הדורות: מצד אחד המבוגר מקשיב לעולמו של הילד ולבעיותיו ומאידך, הילד שומע מן המבוגר על חייו.

בחדר עבודתו המקושט של ניסים, אני מתבוננת בעבודותיו היפות והיצירתיות.

עבודה בפוטושופ - היער

על הקירות תלויות עבודות ויטראז'ים, כמו החמסות שהן שילוב מזרח ומערב ובהן עיטורים מן המסורת, (שדי, מגיני דוד ועוד) בשילוב עם כיתוב וסמלים נוספים.

"בשנים האחרונות אני עושה ויטראז'ים - אהילים, תמונות, שעונים ובעיקר-חמסות מיוחדות - לברכה. זכוכית צבעונית עם אור-זה שיא היצירה בטבע".

יצירותיו מדויקות וצבעוניות ומעבירות את ה"אני מאמין" שלו כדוגמת הסמל בדבר שאיפתו לשלום המיוחל. הוא גם אוהב לצייר, ואכן ציורים יפים מקשטים את ביתו. העין לא שבעה וכבר מגיש לי נסים את עבודות הצורפות העדינות שחרת ויצר.

"תראי", הוא חוזר בחדווה לנושא ההוראה בבית-הספר. "הנה דפים שהכנתי להנחיה, כיצד לפתוח קובץ קיים במחשב ובו התיקייה האישית של הגמלאי". בנוסף הוא מציג בפני את תרשים עמדות המחשבים בבית-הספר, כשכל אחד ממוספר, כך שאם התקלקל אחד מהם, הוא יודע בדיוק רב מה לומר לטכנאי. הטכנאי, מתפעל מן הסדר שלו ונהנה לעבוד איתו. אחרי-כך, הוא מגיש לי להסתכלות, חוברות ובהן מכתבי תודה אותם הוא מקבל מדי שנה מן התלמידים.

"אתה רואה איך הילדים מתרגשים מעצם בואך לכיתה, וממה שאתה מכין להם", מתלהב נסים, "וזה נותן לך סיפוק רב".

"כשישבתי עם אחד הילדים," הוא מספר בחיוך, "הילד אמר לי: אתה בן- אדם טוב!"

 

 

מעבודות הויטראג' של ניסים                      

נסים מלא רעיונות ותוכניות. ואכן, לא משעמם לו לרגע. הוא מקיים את אשר הוא מציע לאנשים העומדים לפרוש מעבודתם: "להתחבר לתחביבים שלהם, שכל כך רצו לעסוק בהם בזמן שעדיין היו בעבודה, ולמלא בהנאה את שעות הפנאי".

 הוא מכין סרטים עם אפקטים מדהימים מלווים במוסיקה, ואף יצר אתר הפרטי שלו. הוא מעוניין שאנשים ייכנסו לאתר, יראו את הנושאים אותם בחר להציג ויתפעלו. למשל, מאוסף האמנות של מיטב הציירים והפסלים מן התרבות העולמית המערבית.

בעבודתו החינוכית, כמו בכל עיסוקיו, הוא מסור ויצירתי.

הטיפ שמציע ניסים לפורש מעבודתו: "לחשוב על התנדבות בקהילה, כי דווקא בגיל המבוגר, ככל שאתה נותן יותר, אתה מקבל חזרה פי כמה, וכפי שאמרתי, מי שיוצא לגמלאות, שיכין את עצמו לתחביבים, כי כשאתה הולך לישון, אתה יודע מה תעשה למחרת בבוקר וכך אתה חוסך תור לקופת-חולים".

לנסים ולאשתו שלוש בנות נשואות ושבעה נכדים. גם הנכדים כמו שאר עיסוקיו הם מקור לבילוי הזמן בצורה מועילה לבנותיו, ומהנה עבורו. ניכר שבכל אשר הוא עושה, הוא מסור ומחויב.

למעוניינים להיכנס לאתר שלו, הכתובת היא:

http://www.niseem.co.il

 

 

 

 

.

 

.