הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

השחק הוא הגבול...?

חיים שחק, מתנדב בעמותת "ידיד לחינוך" בנס-ציונה, קיבל את "מגן שר הרווחה והשירותים המיוחדים" למתנדבים מצטיינים.

ראיינה וכתבה: שרה שלף

ערכה: אורה גולן

בטקס מרגש ומכובד, אשר התקיים ב"מוזיאון ארץ ישראל", הוענק לחיים שחק, המתנדב ב"ידיד לחינוך" בנס-ציונה, "מגן שר הרווחה והשירותים המיוחדים למתנדבים מצטיינים".

תזמורת מפוחיות פה של תלמידי בית-הספר "ראשונים" בנס-ציונה, בית-הספר בו מתנדב חיים בשש השנים האחרונות, תזמורת אותה הקים ועליה הוא מנצח, הנעימה בנגינתה לנוכחים.

כראשת צוות וכמתנדבת בבית-הספר "ראשונים", זכיתי לקיים ראיון אישי עם חיים לאחר זכייתו במגן למתנדבים מצטיינים.

בפתיחת הראיון, התוודה בפני חיים, בגילוי לב, כי לאחרונה הוא זוכה לחשיפה תקשורתית אותה לא צפה מראש ולא ביקש לעצמו: "אני פה בשביל הילדים..." מילמל, כאשר ביקשתי לראיין אותו עבור המדור "הכירו את המתנדבים שלנו", באתר הארצי של "ידיד לחינוך".

חיים, אשר הגיע לגבורות, החל את פעילותו ההתנדבותית במשך יום בשבוע, במשך ארבע שעות. כבר בתחילת דרכו, חש בצורך להגביר את תרומתו והשפעתו ולכן הגדיל את מספר ימי ושעות ההתנדבות. כיום, מתנדב חיים ארבעה ימים מידי שבוע ובסך הכל תורם שש-עשרה שעות שבועיות למערכת החינוך בעירנו.

המושג התנדבות מקבל מימד חדש כאשר מדובר בחיים. חיים מסייע לתלמידי בית-הספר הזקוקים לתמיכה, לאוזן קשבת ולהעלאת הדימוי העצמי שלהם, הן בהיבט הלימודי, בהקלה על הבנת החומר הנלמד על-ידי המצאת משחקים ואמצעים דידקטים, והן בהיבט הרגשי, במציאת נתיב לליבו ונפשו של כל תלמיד, בנועם, בסבלנות, במאור פנים ובאהבה רבה.

במסגרת הבית-ספרית, נפגש חיים עם ארבעה עד חמישה תלמידים, למשך שעה (12-16 תלמידים ביום), מקיים אתם שיחה ובכך מפתח את תרבות השיח הבינאישי. בנוסף, מטפח חיים בכל אחד מהתלמידים את נקודות החוזק שלו, ועל-ידי כך תורם לשיפור הביצועים גם בנושאים אחרים.

לדוגמא: חיים פנה בשאלה לתלמיד, אשר התקשה בלימוד השפה האנגלית ואוהב מאד כדורגל: "מהן שאיפותיך?" לתשובת הילד: "לשחק כדוררגל באנגליה", השיב חיים: "מצויין, אך כיצד תבין את הסבריו של המאמן?" בעקבות אותה שיחה, החל הילד ללמוד אנגלית ולצבור הישגים. תגובת המורה היתה: "חיים, מה עוללת לילד? פשוט נס!"

בנוסף, מרצה חיים, בהתנדבות, בפני התלמידים בנושאים שונים כגון: חגי ישראל, התנ"ך ומספר את סיפורו, כניצול שואה, גם בבתי-ספר נוספים בעיר במסגרת התוכנית: "מדור לדור" - ניצולי שואה מספרים את סיפורם לתלמידי כתות ו'. לדבריו, נאלץ, כילד צעיר, לברוח, להסתתר ובעיקר לשרוד. חיים משתף את התלמידים בסיפורו האישי, תוך שהוא מקפיד להתאים את הסיפור לגיל השומעים. מלבד עובדות, שוזר חיים בסיפוריו חוש הומור, תקווה וערכי מוסר שהינם נר לרגליו, אותם הוא מקווה להעביר הלאה.

חיים גם נוטל חלק בכל פעילויות בית-הספר "ראשונים" והינו חלק מהצוות החינוכי. מורות מכיתות שונות נעזרות בו לעיתים, גם בהרגעת תלמידים בעייתיים. חיים אהוב מאוד על התלמידים ועל צוות המורים, הרוחש לו כבוד עצום ובעיקר אוהב את האיש. אין הם יכולים לדמיין את חדר המורים בלעדיו. חיים הוא המורה, המדריך, האבא והסבא של ילדי בית-הספר!
"ותזכרי, אינני מורה!", הדגיש חיים באזני ותשובתי היתה: "סליחה חיים, אולי אינך מורה מטעם משרד החינוך, אבל בהחלט הינך מורה לחיים לתלמידיך ומודל לחיקוי גם לנו, המתנדבים האחרים!"

ובכל זאת מה מייחד את חיים, מעבר לכל אשר נאמר עד כה?

ובכן, מעבר לסיוע הלימודי, בחר חיים להגיע ללב התלמידים בדרך שונה, כשהקים את תזמורת מפוחיות הפה בבית-הספר, עליה הוא עצמו מנצח. התזמורת המופיעה באירועי בית-הספר, מופיעה בחגים ב"בית האזרח הותיק" בעירנו ובאירועים שונים במרכז הארץ. הנגנים הצעירים זוכים לפתח את אישיותם באמצעות המוסיקה והיצירה וחשים גאווה בהיותם חברי התזמורת. גונבה לאזני הידיעה כי חיים דואג, בהסתר ובצנעה, לספק מפוחיות פה גם לאותם הילדים אשר אין ידם של הוריהם משגת לרכשן.

חיים ממשיך ומסייע לבוגרי בית-הספר, תלמידי החטיבה והתיכון, באמצעות ערוצי התקשורת השונים, דוגמת: דואר אלקטרוני, פייסבוק, וווטסאפ.

נזכיר גם את תרומתו הרבה של חיים, הנובעת מחוכמתו ומנסיון חייו העשיר, גם למתנדבי "ידיד לחינוך" בנס-ציונה, במפגשי ההעשרה התקופתיים, המתקיימים אחת לשישה שבועות.

בסוף השבוע החולף, התפרסמה במקומון של נס-ציונה כתבה אודות זכייתו של חיים שחק ב"מגן שר הרווחה למתנדבים מצטיינים".

לסיום, כל שנותר לי הוא להודות לחיים על פועלו הרב והמיוחד ולאחל לו בשם כולנו שנים רבות נוספות של התנדבות מבורכת ומספקת.