הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

הטרובדור מתל אביב – בנג'י טלאור

כתבה: ריקה שפרינצק

בנג'י הוא בהחלט טיפוס מיוחד - מבוגר צעיר עם קוקו, מלווה בגיטרה התלוייה על כתפו. הוא יליד לונדון ומכאן, שאנגלית היא שפת האם שלו. בנערותו הדריך בתנועת הבונים, "כבר מגיל 15 אני בענייני חינוך".

ב-1971 עלה ארצה, למד כאן גיאוגרפיה, ואז הלך עם גיטרה ביד ונדד ברחבי העולם. "אני בעצם טרובדור", הוא אומר, "כמו טרובדורים של ימה"ב שהביאו שירים צרפתיים לחצרו של מלך רומניה. כזה הייתי במשך שש שנים, הבאתי שירים בלאדינו ממקום למקום". ואכן לפנינו טרובדור באופיו. בין שלל עיסוקיו, והם רבים מאד, הוא מלמד תלמידים אנגלית באמצעות המוזיקה. כאמור, הוא רואה עצמו בראש ובראשונה כאיש חינוך שבמקרה, לדבריו, הקהל שלו הוא ילדים מכיתות ג -ד. מקצועו הרשמי הוא קרטוגרפיה. שלושים שנה התפרנס ממיפוי מפות של תשתיות לאומיות עם התמחות ביישובי מיעוטים בארץ. אז גם נמשך ללמד אנגלית בבאר שבע, צעירים בדואים מהפזורה, וגם ביקר אצל תלמידיו בבתיהם תוך כדי גיוס משפחותיהם לעזרה. כך הצליח ללמד אותם אנגלית ועברית ברמה שהתקבלו אחר כך לאוניברסיטת בן גוריון בנגב ללימודי תואר. חלקם הגדול הצליח. " הם ברובם לא צריכים עזרה", הוא אומר, "הם צריכים חינוך".

הקרטוגרף שבבנג'י הקים עמותה בשם "יראו שלם", לצורך הפצת אוסף מפות עתיקות של ירושלים יחד עם שירי ירושלים. עם האוסף הזה ועם תערוכה ניידת הוא נודד ממקום למקום ומרצה בעברית ובאנגלית. ואם לא די בכך, הוא גם עובד יחד עם מורה ערבי מרמלה מול משרד החינוך ומכין תכנית בערבית לילדי חט"ב על מפות עתיקות של ירושלים. גם פתיחת בית קפה שירכז טיולים בפארק הירקון וישמש כמרכז מיפוי ובערב פאב, מתכנן לנו בנגי, בחסות העמותה אותה הקים בשיתוף עם חברת גני יהושוע בתל אביב.

בנג'י מתנדב בבית הספר "יהודה המכבי" בתל אביב, מלמד אנגלית באמצעות השירה והגיטרה. עכשיו הוא מלמד ילד בכתה ג' ועוד ילד מכתה ה'. הילד לא התחבר למסגרת שעורי המוזיקה, אבל היום הוא ממש מחכה לשעורים האלה עם בנג'י.

במפגש של מתנדבי אזור "ברוש" של "ידיד לחינוך" בביה"ס "יהודה המכבי", הופיעה בפני המתנדבים קבוצת ילדים בראשותו של בנגי, שניגן שירים באנגלית ושר יחד איתם. בקבוצה היו גם ילדים מאובחנים, אך איש מהנוכחים לא יכול היה להבדיל בינם לבין הילדים האחרים, את זה גילה לנו אדר, מנהל בית הספר. "בנגי הגיע אלי," סיפר אדר, ואמר: "שלום, קוראים לי בנגי, יש לי רעיון, כאן אני רוצה להיות, ואני רוצה להגשים אותו. זה בא לגמרי ממנו", הוא אומר, "אני לא לימדתי אותו".

בנג'י אומר שהגיטרה אמורה להיות המגנט. הוא מרגיש שהוא נמצא ביהודה המכבי במקום הנכון, "מפני שכנראה לפני כמה גלגולים הייתי צפונבוני ( "אבא שלי, מקורו בווינה"). "אני מתנדב גם בעמותת "אליפלט" עם ילדי מהגרים בשכונת שפירא. כאן, ביהודה המכבי ההתמודדות עם התלמידים פשוטה יותר. אני עושה מה שאני יכול לעשות בלי לצפות לתמורה. אני אוהב את השילוב בין הגיאוגרפיה למוזיקה. והגיאוגרפיה זה גם שירי ארץ ישראל. בכל מקום אליו אני הולך, אני מקווה שאני עובר את האודישן".

לאחרונה החל בנג'י להתנדב גם בביה"ס אוסישקין לאחר ששמעו הגיע גם לשם. "נפגשתי עם המורה לאנגלית ועם מחנכת הכתה, ואז הוחלט שאתחיל". כך יוצא שבנג'י מתנדב השנה פעמיים בשבוע, בכל פעם בבית ספר אחר. "אני שמח ששומעים עלי, ותמיד יש לי זמן. יחד עם זה יש לי הרבה משימות". ובאשר למשימות, כאן סיפרנו רק על חלק מהן, איש מגוון מאד הוא בנג'י.