הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

דנה, מורה לאזרחות, עיוורת, מלמדת בתיכון כצנלסון בכפר סבא - מאת: שולה קליין

דנה, מורה לאזרחות, עיוורת, מלמדת בתיכון כצנלסון בכפר סבא. היא מלֻווה במתנדבות "ידיד לחינוך" בתוכנית "מורים ללא גבולות", אחת מהן היא שולה קליין, רכזת כפר סבא, והאחרת היא יפה, שמלוות ומסייעות לדנה

דנה, מורה לאזרחות בתיכון כצנלסון בכפר סבא, התחילה ללמד השנה. זקופה ונאה היא צועדת אל שער בית הספר עם כלבה, לסטר. דנה היא עיוורת ולסטר הוא כלב הנחייה שלה.

תכנית "מורים ללא גבולות" של משרד החינוך עוסקת בשילוב מורים בעלי קשיי שמיעה או ראייה בהוראה בבתי ספר, בשאיפה שמורים אלה ייקלטו במערכת כמורים לכל דבר, על כל המשתמע מכך. דנה משתלבת באותה התכנית.

העסקתה חייבה מתנדב שילווה אותה בכל יום הלימודים בבית הספר. מישהו שיהיה לצידה בכיתה, במסדרונות בית הספר ובחדר המורים. כשפנו אלי מ"מורים ללא גבולות" כרכזת "ידיד לחינוך" בכפר סבא בבקשה לגיוס מתנדבים, היה לי חשוב מאוד שהצעד הזה יצליח.
כיוון שלא ברור היה מה הצרכים ומה נדרש, לקחתי קודם כל על עצמי את משימת הליווי ליום אחד בשבוע, וגייסתי חברה שלשם כך הצטרפה כמתנדבת לעמותה, והיא מלווה את דנה ביום הלימודים השני בשבוע.

בית הספר קלט את דנה בזרועות פתוחות. מצד אחד "לא עשו מזה עניין" ומצד שני התעניינות, חיוכים, סיוע וקבלה. מנהל בית הספר רואה חשיבות מיוחדת בשילוב ובמתן הזדמנות שווה לתלמידים ולמורים. בשיחה שהתקיימה עם פתיחת שנת הלימודים, בה נכחו חמישה עשר מורים חדשים, הוא התייחס אליה כאל האחרים, ללא הצגה מיוחדת או התעניינות מיוחדת, וזה קבע את מעמדה כמורה לכל דבר.

דנה מלמדת בשלוש כיתות י' מאתגרות במיוחד, אמר לי המנהל בשיחה מקדימה. "שיבצתי אותה בכיתות אלה כדי לשדר לתלמידים: "אם אני יכולה גם אתם יכולים".

הכיתה האחת היא כיתה תקשורתית, השנייה כיתת מב"ר והשלישית כיתת חינוך מיוחד. זהו אתגר לא פשוט. דרושים כאן משמעת, מוטיבציה, וטיפול בבעיות אישיות. דנה מנווטת ועוברת "מבחני קבלה" של בני הנוער. לסטר, הכלב הנאמן, מושך, כצפוי, תשומת לב מיוחדת וליטופי אהדה.

יפה, המתנדבת הנוספת ואני, מלוות את דנה ומושיטות יד היכן שנדרש, החל מהקפדה שהטלפונים הניידים יהיו בילקוטים בלבד, ועד הקראת רשימת נוכחות, עזרה בשימוש במחשב והבאת מים ללסטר והורדתו לחצר ל"שרותים".

בימים אלה אנו שוקדים על מציאת מלווים למורה מוחמד מכפר קאסם, שילמד בבית ספר אחר ערבית לכשימצאו מלווים. יש כבר מתנדב שהתגייס למשימה, וכשתיפתר בעיית ההגעה מביתו בכפר קאסם לכפר סבא, אפשר יהיה להתחיל.

אני רואה בשילוב אנשים עם מגבלות גופניות חשיבות, ויודעת שכל הצלחה כזו משנה חיים..,