הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
לתרומה לחץ כאן

״ההתנדבות היא אצלו בדם״ - מאת: פנינה עינב

עם עבר של מומחיות בתחום הכוויות, ממשיך יעקב ברדה מיהוד לעסוק בתחום, להרצות, לתת הכוונות, גם ללמד מתמטיקה בכיתות היסוד וגם להדריך בחורה דיסקלקולית לקראת הפסיכומטרי

יעקב ברדה, אח מוסמך בבי״ח שיבא משנת 1977, עבד כל השנים ביחידה לטיפול נמרץ – כוויות. הוא הקים את היחידה לאחר מלחמת לבנון הראשונה, כשנוצר צורך בטיפול מהיר ומקצועי בנפגעי כוויות. ״העבודה היא קשה, פיסית ונפשית״ הוא מתאר. עובדים בטמפרטורה גבוהה בחדר הטיפולים, כדי שהנפגע לא יכנס להיפותרמיה, אולם צריכים ללבוש ציוד סטרילי שמכביד עוד יותר. הטיפול הוא ארוך, מספר שעות בדרך כלל, והניתוחים מורכבים, כולל הרדמה ואינפוזיות.

יעקב צורף לצוות מומחים בתחום הכוויות והפלסטיקה ב״אגף לשעת חירום״ במשרד הבריאות. הצוות עוסק במוכנות בתחום הכוויות, בהדרכת צוותים, ארגון ומלאי ציוד לשעת חירום. יעקב שובץ בצוות חילוץ והצלה בעת אסונות של שריפה ורעידת אדמה בחו״ל, בעיקר במדינות נחשלות.

לאחר פרישתו הוא התמקד בכוויות ילדים במחלקות הילדים בבי״ח שיבא. הוא הרגיש צורך להמשיך וללוות את הנפגעים ואת המשפחות לאחר האשפוז. הפגיעות בגוף ובנפש הן קשות ומייצרות דאגות וחששות אצל בני המשפחות לגבי עתיד החלמתם של ילדיהם.

 ״אני מרגיע אותם, מכוון ומלווה, עד שהם חוזרים לשגרה״, הוא מספר בענווה רבה. מצלצלים אליו בכל שעות היממה בבקשת עזרה ועצה – מה לעשות בתחומי התמחותו. אפילו אחיות מבתי חולים שונים נעזרות בניסיון ובידע שלו. ״אני המוביל בתחום, והם מקבלים ממני בטחון״. הוא צוחק.

מסתבר שילדים נכווים הרבה יותר ממבוגרים, ודווקא בתאונות ביתיות. נוזלים חמים, כגון מים רותחים, שמן וקפה, שגורמים לכוויות בעור, לשלפוחיות, ולקילוף העור. במקרים קשים נזקקים גם להשתלות עור, הנלקחות מאזור בריא בגוף תוך העברה של עור מאיברים אחרים.

בעקבות ריבוי מקרי הכוויות הוחלט לבנות תכנית מניעה ארצית בנושא הכוויות, בה לוקח חלק צוות מקצועי ומיומן. בפרויקט זה, הצוות עובר בבתיה״ס השונים ברחבי הארץ ומרצה בנושאי מניעת כוויות. כל הפרויקט הינו התנדבותי ובמסגרתו מרצה יעקב במספר בתי ספר ביהוד וגם ברחבי הארץ, מהן גם בקהילות חרדיות, איך להימנע מאירועי כוויות ומה לעשות במקרים כאלה.

לפני שנתיים וחצי החליט יעקב להתנדב בעמותת ״ידיד לחינוך״. הוא מתנדב בביה״ס ״במעלה״, בו למד בנו לפני יותר מעשור, ומלמד מתמטיקה לכיתות ד׳-ה׳-ו׳. יעקב נפגש ביחידות או בקבוצות עם ילדים שצריכים עזרה. הוא גם ממשיך ומלמד שעורי עזר במתמטיקה לילדי עובדים בתל השומר, ללא שכר כמובן.

אם לא די בכך, במסגרת הזמן המועט שנשאר לו, הוא עוזר במתמטיקה לבחורה מוכשרת, המוגדרת כדיסקלקולית. מדובר בלקות למידה ביכולת המתמטית של האדם ביחס לבני גילו. כל השנים היא לא הצליחה לעבור מבחני חשבון ואפילו קיבלה פטור מבחינת הבגרות. כעת, כשהיא רוצה ללמוד באוניברסיטה, עליה לעבור את המבחן הפסיכומטרי. שלוש פעמים בשבוע יעקב מדריך ומלמד אותה לקראת הבחינה. ״יש לה מוטיבציה והיא יושבת יום ולילה״, הוא אומר ומקווה שתצליח.

״אני אוהב את המקצוע״ מסכם יעקב.