הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

"אין ילד שלא יכול ללמוד אנגלית היטב", אומרת אוולין שנייר - מאת: מאשה ליפשיץ

רכזת Start talking באזור אלון, רחל גלילי, הפנתה אותי לאחת המתנדבות שלה, שהגיעה להישגים מאוד משמעותיים עם תלמידיה באנגלית. ואכן, אוולין שניר, מורה לאנגלית, ומתנדבת ב"ידיד לחינוך" כבר יותר מעשור, היא מתנדבת מאד מיוחדת.

אוולין משלבת לימודי אנגלית עם משחקים ופעילויות מוטוריות כמו משחקי כדור ומשחקי קובייה. הפעילות המוטורית ושילוב המשחקים עוזרים, חד משמעית, לדבריה, לקלוט את השפה. היא מאוד אוהבת לעבוד עם תלמידי היסודי, שם הרבה יותר טבעי לשלב משחקים בלמידה, כמו משחקי כדור במעגל, תוך כדי שילוב טקסטים באנגלית. היא הכינה עם התלמידים הצגות, כמו שלגיה ושבעת הגמדים, או זהבה ושלושת הדובים, שמבוססים על הנלמד בכתה. כל ילד היה בוחר וכותב את תפקידו, ככל שיכול או העדיף. בהצגה היתה משלבת את רוב תלמידי השכבה, כך שהיו לה כמה שלגיות ומספר רב של גמדים.

עד היום עוצרים אותה הורי תלמידים לספר על רמת האנגלית שלהם בזכות דרך ההוראה שלה.

שני הילדים שהיא מלמדת עכשיו במסגרת "ידיד לחינוך" התקשו לקלוט את השפה. שניהם הראו התקדמות, למרות שעדיין לא הגיעו לרמת הכיתה.

מה שמיוחד הוא הפעילות שלה עם הילד מכיתה ט'. הילד ישב בכיתה ובמשך כל השנים, החל מתחילת למידת האנגלית ביסודי, בכיתה ג', לא הצליח לעבור את מחסום השפה, וכך חלפו להן השנים והילד היה מנותק לחלוטין מלמידת תחום דעת זה.
היום, לאחר כ-3 חודשי התנדבות עימו, היא מצליחה לנהל איתו שיחה, מאד יסודית אומנם, כמו,

What's your name?
What is your telephone number?
Where do you live?
How are you?
What are you doing?

אבל הילד מדבר וקורא.
בגלל מחסום השפה, וכדי להקל על התלמיד, היא נוקטת בדרך ייחודית: היא אינה מתעקשת לקרוא לאותיות האנגליות בשמן. היא מכנה אותן כפי שהן נֶהֶגות בעברית. לדוגמה, את האות G היא מכנה ג. כך יותר קל לילד, שמכיר את העברית הפונטית, ללמוד קריאה וכתיבה בשפה הזרה. קשה לו ללמוד במשך שעור שלם, לכן המפגש איתו נמשך רק מחצית השעה. ועדיין קשה לו להתמודד עם כמות חומר רבה, ולכן עליה גם לצמצם את מספר השאלות והנושאים. וכמובן, הלמידה מבוססת על חזרה שוב ושוב של החומר. מפאת הזמן הקצר והטכנולוגיה, קצת קשה לה לשלב משחק בלמידה.

יש לה גם תלמידים פרטיים משכבות גיל שונות, יהודים וערבים (מהכפר השכן), דורות של אחים ואחיות, החל מגיל הגן, כאשר עדיין אינם כותבים. כשהם מגיעים אליה הביתה, הם משלבים הליכה על הרצפות, מרצפת מרצפת, ובכל מרצפת עליהם לבטא מלה ממשפט. כך הם מזהים כל מילה ומילה במשפט בנפרד, והמלים לא משתבשות. כשהם מסיימים, הם מתיישבים וחוזרים על הטקסט שנאמר בזמן ההליכה. אחד התלמידים הערביים שלה אף הפך בהתבגרו למתרגם אנגלית ערבית עברית.

היא מסכמת: "אין ילד, לא משנה מה רמתו, שלא יכול ללמוד אנגלית היטב". אם הילד חש, כי הוא חשוב למורתו והיא מעניקה לו מכל לבה, גם הוא מתמסר ללמידה.
 

קצת על אוולין עצמה

הוריה הגיעו לארגנטינה מגרמניה, ולכן שפת האם שלה היתה גרמנית. היא התקבלה לבית ספר יסודי אנגלי ושם למדה אנגלית על בוריה עם מורים וספרי לימוד מאנגליה. בבית הספר התיכון למדה גם צרפתית, לטינית וספרדית שהייתה כמובן שפת המדינה.

כבר מגיל צעיר אהבה הוראה. היא שיחקה עם חבריה לגן במורה ותלמידים ולימדה אותם אנגלית.

אוולין עלתה לארץ ב-1972 והיא בת 22. למדה בסמינר "אורנים" והתמחתה בתחום הדעת אנגלית.

שילוב תנועה ולמידה

בחיפוש אחר חיזוק לשיטתה של אוולין שנייר, מצאתי ברשת מספר מקורות:

המאמר: למידה מבוססת תנועה

פורטל עובדי הוראה | מרחב פדגוגי – למידה באמצעות ובשילוב תנועה:  Enbodied learnin מצאתי הפניות לנושא וטיפים, סרטונים, מאמרים ופעילויות נוספות, תוך הדגשת הערך המוסף של שילוב תנועה ולמידה.
נתקלתי שם גם בסרטונים בהם לומדים למשל ספירה בדילוגים או בכפולות של מספר תוך רקיעות רגליים. או סרטונים בהם משלבים דיקלום של שיר או יצירה תוך תנועות גוף.

דוגמה נוספת להפעלת למידה תוך כדי תנועה: מבין שלל ההצעות של פעילויות מוטוריות, גם משחק בכרטיסיות בעמ' 39 - סידור הכרטיסיות על הרצפה ותוך תנועה ביניהן לבצע פעילות קריאה, המחשה או שינון: לקרא את תוכן הכרטיסייה, אם זה מספר להניח עליו את מספר האברים הדרוש, אם זה אברי גוף, הניחו את האיבר הדרוש על הכרטיסייה.
טיפ: במקום כרטיסיות של מספרים או מלים אפשר גם להשתמש בתמונות או בחפצים להמחשה ושילוב תנועה ביניהם.

באתר "הגיע זמן חינוך" מצאתי את הכתבה: תלמידים, קומו מהכיסאות, השיעור מתחיל: למה כדאי ללמד בתנועה?

ועוד מגוון מקורות ב- רעיונות ללמידה בתנועה

בנוסף, לא יכולתי שלא להוסיף גם כמה משחקי רשת לתרגול השפה האנגלית:

משחקי למידה ברשת להעשרת האנגלית