הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

כלכלה בכיתה ו' ? מוטי נאור מבת ים – "להורים יש הוצאות מעבר לנעלי הריבוק שלך" - מאת: צביה טולדנו

מושגים בכלכלה, יתנו לילדים גישה נכונה יותר לחיים

איך לא חשבו על זה במשרד החינוך? התנהלות כלכלית נכונה, יכולה להבטיח לצעירים של היום עתיד בטוח יותר. בחלק גדול מבתי הספר הנושא הזה לא נלמד כלל.

מוטי נאור, מתנדב בבי"ס יצחק שדה בבת-ים, מלמד בכיתות ה' – ו' בדיוק את זה. הגעתי אליו לאחר התרשמות גדולה מאוד בקרב המנהלת, המורים, ההורים והתלמידים עצמם.

מוטי עבר חוויה קשה במיוחד כתוצאה מסיבוך של מחלת הסוכרת ועבר ניתוח בו נאלצו לכרות אחת מרגליו. הוא אושפז במשך 46 ימים. במהלך האשפוז קיבל הרבה מכתבי תמיכה מתלמידים ומורים, אבל סרב לקבל ביקורים. "הייתי מאושפז במחלקה מאוד בעייתית, כרותי ידיים ורגליים, מראה לא 'נחמד' במיוחד".

לא אחד כמו מוטי יוותר. לאחר התקנת פרוטזה והתנהלות בכסא גלגלים, המשיך להגיע לבית הספר. ביוזמת שרית, רכזת מתנדבי "ידיד לחינוך" בבת-ים, הבנתי שאנחנו חייבים להביא את חזונו ולספר על האיש המיוחד הזה.

פגשתי אדם אנרגטי, מלא מוטיבציה, שמאמין בכל ליבו בצורך להביא לידיעת בני הנוער תובנות בכלכלה, ובהבנה שכל החיים שלנו מתנהלים על פי ההתנהלות הנכונה או הכושלת שלנו, ועל פי המדדים האלה יפה שעה אחת קודם. לכן, בחרתי בכיתות ה' ו'.

מוטי, איך הגעת לתובנה שזה מה שהנוער צריך היום?

"בעברי הייתי עיתונאי בתחום הכלכלי. עבדתי עם סוכנות הידיעות רויטרס ועם רשת CNN . העיסוק בתחום הביא אותי לתובנה, שאם הילדים של היום יקבלו מושגים בכלכלה, תהיה להם גישה נכונה יותר לחיים, וההתנהלות שלהם תהיה מחושבת. כיום קיימת בורות גדולה, שגורמת לתלמידים לחיות את היום מבלי לחשוב על המחר. אתן לך דוגמא: ילד מבקש מהוריו שיקנו לו נעלי ריבוק. ההורים אומרים לו: "החודש קצת קשה לנו, אולי בחודש הבא". לילד קשה להבין את ההבדל, וכאן אני מסביר להם על חיסכון בהוצאות. אם תצאו מהחדר ולא תכבו את האור, חשבון החשמל יגדל, וההורים הם אלו שישלמו את החשבון, כנ"ל עם בזבוז מים. להורים יש הוצאות מעבר לנעלי הריבוק שלך".

איך אתה מנהל שיעור מול כיתה שלמה?

אני רוצה לציין, שהיו לי שני תנאים: א. השיעורים שלי יהיו חלק ממערכת השעות של התלמידים ב. זאת זכות ולא חובה. מי שלא מוצא עניין ואולי מפריע, המורה תמצא לו עיסוק אחר. אני רוצה לציין, כי חשוב לי להתחיל עם דברים בסיסיים בכיתה ה' על מנת שיהיה לי חומר להתקדם עם כיתות ו'. לכן היום תכנסי איתי לכיתה ו', כי יש להם כבר מושגי יסוד. אגב, אני מגיע לביה"ס פעמיים בשבוע - יום אחד לכל כיתות ה', שעה לכל כיתה - סה"כ 5 שעות, וכנ"ל לחמש כיתות ו' .

תן לי בבקשה דוגמא מה אתה מלמד אותם?

הכל !! כל מה שקשור לכלכלה ולמשפט, כי קיים קשר הדוק בין השניים: בנקים, הלוואות, ריבית, עמלות, הוצאה לפועל, פיגור בתשלומים והתנהלות נכונה, כדי להקטין הוצאות. רוב המשברים המשפחתיים קשורים לבעיות כלכליות, דבר שגורם לא אחת לפירוק המשפחה. ביחוד אני מבהיר לתלמידים מהי דחיית סיפוקים, ולמה זה חשוב.

האם יש תגובות מההורים?

ועוד איך! אחת הסייעות בביה"ס, שיש לה שני ילדים גם ב-ה' וגם ב-ו', יצאה לטיול לחו"ל עם כל המשפחה. כשחזרה אמרה לי: "מוטי, מה עשית לילדים האלה? הם "קלקלו" לנו את הטיול. הם התערבו בכל ההתנהלות הכספית שלנו, "חבל על הכסף, אתם קונים שטויות", "למה במסעדה הזאת? בואו נחפש מסעדה יותר זולה". הם גם הגדילו לעשות, כשחזרנו למלון הם בקשו לראות כמה כסף נשאר לנו ומה כדאי לעשות בהמשך"
אלה הם פירות עבודתי!

 

נכנסתי עם מוטי לאחת מכיתות ו':

מוטי: "היום יש לנו אורחת. היא רוצה להבין ולכתוב על מה אנחנו מדברים בשיעורים שלנו.

תלמיד מצביע: "מוטי מסביר לנו על ההתנהלות בבנק, על בקשת הלוואה ועל הצורך לעמוד בלוח התשלומים".

תלמידה מצביעה: "חשוב לנו לדעת מה גובה הריבית על ההלוואה, ועל פריסת התשלומים, ושאם נפגר באחד התשלומים, נצטרך לשלם ריבית פיגורים".

מוטי: "מישהו יכול לתת לי דוגמא?"

תלמיד: "אם אני מלווה לחבר, למשל, 50 שקל, והוא מתחייב להחזיר לי לדוגמא תוך שבוע, אני יכול לבקש ממנו החזר עם ריבית".

תלמיד אחר: "למדנו על עריכת הסכם– חוזה. ההסכם או החוזה יהיה תמיד בין שני אנשים ותמיד חתום על ידי שני הצדדים".

מוטי: "חשוב לציין, כי אפשר להוסיף להסכם שטר התחייבות או שטר ביטחון".

מוטי: "אני רוצה לחדד מושגים – מה ההבדל בין עמלה וריבית?" עמלה משולמת לבנק על כל פעולה שנעשית בחשבון! עמלה – מלשון עמל – עבודה.

ריבית – זה הסכום שהבנק גובה על כסף של הבנק הניתן כהלוואה ללקוח. גובה הריבית נקבע ע"י בנק ישראל.

היה ממש מרתק לראות, איך תלמידים מבינים ויודעים להפנים את הידע! חבל שהתחום הזה אינו נכלל בכל מערכת החינוך!

 

יישר כוח למוטי!