הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

"את יודעת שאני תולעת ספרים" - כך יישמה ארג'ואן את הבטוי שלמדה משרה שלף

ראיינה: צביה טולדנו

"הצטרפתי לתוכנית, כי אני מעוניינת ללמוד בטכניון בחיפה" - דבריה של ארג'ואן תלמידה מכיתה י"ב  מכפר ליד דבוריה.
הקשר היפה הזה נוצר עם שרה שלף, מתנדבת ידיד לחינוך מזה 8 שנים בנס ציונה.

טבעי היה שבשיחה הראשונה שרה הציגה את עצמה, והנערה אמרה ששמה ארג'ואן.

"מה פירוש שמך?" שאלה שרה מתוך התעניינות.  "ארג'ואן זה שם של פרח, שאמא שלי מאוד אוהבת". שרה הייתה מסוקרנת והתעניינה דרך מילון ערבי עברי איזה מין פרח זה, וגילתה שזהו פרח בצבע וורוד, סוג של מטפס (צמח ממשפחת כליל החורש – ר.ש.).

בתחילת המפגשים היו הנושאים עליהם שוחחו, על פי ההנחיות של התוכנית, אבל בהמשך הפכו להיות שיחות חולין, כמו החלפת מרשמים וברכות לקראת החגים.

הנערה קבלה ציונים גבוהים במיוחד במדעי המחשב, במתמטיקה ובפיסיקה, והיא חששה, כי המכשול העיקרי לקראת עתידה יהיה השפה העברית.

היו לה התלבטויות, האם לפנות ללימודי הוראה וללמד מתמטיקה, או לפנות ללימודי המחשב. שרה הביעה דעתה, כי לימודי ההוראה יקבלו בעתיד תפנית חדה להוראה באמצעות המחשב – מה שהתחיל בתקופת הקורונה.
בעקבות השיחה, חשבה ארג'ואן, ואמרה שתבחר בלימודי מחשב.

שרה החליטה לעלות מדרגה בשיחות ביניהן: "ארג'ואן, עכשיו אני רוצה להכניס לשיחות שלנו ביטויים בשפה גבוהה יותר – דבר שמאוד יועיל לך בהמשך. למשל, ביטויים שונים. האם את מכירה את הביטוי "תולעת ספרים"? היה יפה לשמוע את ארג'ואן משתמשת בביטוי בשיחה הבאה: "את הרי יודעת שאני תולעת ספרים", אמרה.

שרה לימדה עברית בארה"ב, כשהייתה שם בשליחות ועבדה בבית ספר אמריקאי, מה שעזר לה עכשיו להבין איך זה ללמוד שפה שאינה שפת האם שלך.

"למען האמת", אומרת שרה, קיבלתי לפרויקט נערה שבאה מבית, שדואג להשכלת ילדיו. האחות הבכורה לומדת בטכניון, אחות אחרת אף היא בתיכון ואחיה שוטר במשטרה".

אומנם הפרויקט מסתיים בסוף יוני, אבל לשרה יש תחושה שהקשר בינה לבין ארג'ואן ימשך, כי נוצר קשר אישי. שרה הוזמנה לכפר, ואין לה ספק כי באמצעות השיחות הצליחה לשפר לארג'ואן את היכולת להתבטא בעברית.