הזמנה להתנדב

הינך מוזמן/ת להצטרף למשפחת המתנדבים של ידיד לחינוך
להשארת פרטים לחץ כאן

הזמנה לתרום

הינך מוזמן/ת לתרום לעמותת ידיד לחינוך
JGiveעיגול לטובה

ריקי פרישמן מהרצליה מספרת לנחום נוימן

"חשוב לשוחח ביום ובשעה קבועים כדברי השועל בסיפורו של סנט אכזופרי "הנסיך הקטן"'

עוד לפני עידן הקורונה שמעתי על המיזם, והחלטתי להתנסות בו. ראיתי כאן משהו מבורך ונכון, שעשוי לפתוח דלתות ולאפשר קשרים בלתי אמצעיים בין המגזר הערבי והיהודי, משהו שמאפשר הכרת בני אדם כפרטים ולא כקולקטיב מדומיין. גם העובדה שכל שנותי כמורה וכיועצת חינוכית, עבדתי במחיצת מתבגרים במגזר היהודי, תרמה לעניין שיש לי כיום לעבוד ולהכיר מתבגרות במגזר הערבי. אחד הדברים שרציתי לבדוק הוא, האם קיימים פערים משמעותיים בין המתבגרים, ומהם תחומי העניין השונים והמשותפים כאחד.

השיחות שלי היו עם תלמידת כיתה יב מהכפר משהד, שעושה 5 יחידות בגרות בעברית, ומעוניינת בעתיד ללמוד רפואה.

לאחר שתי שיחות היכרות, שוחחנו על נושאים רבים ומגוונים. דיברנו מטבע הדברים על מגיפת הקורונה. התלמידה סיפרה לי כיצד הם מתמודדים בבית, בבית הספר ובקהילה, ואני סיפרתי לה מה קורה אצלינו. דיברנו על החגים ומצאנו הרבה דברים משותפים. גם שירים עניינו אותה , שירים מולחנים שונים, החל משיר שחיבר יוסי גיבסן ושר איל גולן, ועבור לשיר שכתבה, הלחינה ושרה חוה אלברשטיין. הקריטריון לבחירת השירים היה מידת הרלוונטיות שלהם לתלמידה. לפעמים הייתה התלמידה זו שבחרה בשיר ולפעמים אני הייתי זו שבחרתי. השירים עזרו בפיתוח נושאי שיחה שונים, תוך כדי הרחבת הידע בשפה העברית.

השיחות הראשונות היו קצרות יותר, אך עם ההיכרות, השיחות התארכו וקלחו. לרוב אני זו ששאלתי את השאלות והתלמידה ענתה בהרחבה ובנכונות. בסוף אחת השיחות אמרה לי התלמידה, שהיא מגלה כל כך הרבה דברים משותפים לנו.

נהניתי מהשיחות השבועיות שהיו לנו. התאפשר לי להכיר יותר מקרוב ובאופן בלתי אמצעי בחורה איכותית מהמגזר הערבי. היה מעניין ומרגש להרגיש את השיתוף והכנות.

חשוב לי להדגיש את החשיבות לקביעת יום ושעה קבועים לקיום השיחה. לשם כך איעזר בנאום השועל על ידידות ודברים שבלב (מתוך "הנסיך הקטן", שכתב אנטואן דה סנט,אכזופרי).

 כה אמר השועל: "מוטב לשוב יום יום באותה שעה. אם תשוב, למשל, בשעה הרביעית אחר הצהרים, אתחיל להיות מאושר בשעה השלישית. ככל שתתקרב שעת הפגישה, ארגיש עצמי מאושר יותר...אך אם תבוא בכל שעה שתהיה, לא אדע לעולם אימתי עלי להתכונן בליבי, כי גם בעניין זה יפה כוחם של טקסים קבועים".

תקוותי כי יפתח לנו שער וימשך פרוייקט "שערים".

יבורכו היזמים והמממשים, הליווי הצמוד היה לעזר רב.

אני מאמינה שכל מתנדב פתח אשנב לקשר בין מגזרי ובין דורי. כל המתנדבים יחד, ביכולתם לפתוח שער נרחב, גדול ויציב ליחסי שכנות טובים.